JULKA (anonim, 5.174.228.)
około 19 dni temu, Warszawa

Czy leki z serii IPP mają takie samo działanie jak na przykład Gaviscon i jak długo można go brać?

Czy leki z serii IPP mają takie samo działanie jak np. Gaviscon. Jak długo można brać gaviscon ?
Czy lek controloc ma takie samo działanie jak wycofany ze sprzzedaży ranigast ?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Leki zaliczana do grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), czyli na przykład Controloc nie mają takiego działania jak produkt Gaviscon czy jak wycofany Ranigast, chociaż ogólny kierunek działania jest zbliżony.

Podstawową właściwością leku Gavoscon jest obecność alginianów w składzie, które tworzą ochronną warstwę utrzymującą się na powierzchni treści żołądkowej, co w sposób mechaniczny zapobiega cofaniu się kwasu i treści żołądkowej z żołądka do przełyku. Preparat zawiera także wodorowęglanu sodu i węglanu wapnia.

Gaviscon jest wskazany do krótkotrwałego podawania chyba, że lekarz zaleci
inaczej. Ogólne zalecenia wskazują, że jeśli objawy nie ustępują po siedmiu dniach leczenia, należy skonsultować się z lekarzem. Ponadto preparat zawiera wysoką ilość sodu, dlatego długotrwałe stosowanie może negatywnie wpływać na procesy zależne od podaży sodu w diecie i był przeciwwskazane przy chorobach serca i nerek.

Inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol obecny w leku Controloc) zmniejszają wydzielanie do światła żołądka jonów wodorowych, co powoduje zmniejszenie nadkwaśności i podwyższenie pH soku żołądkowego.

Ranitydyna hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku, ale nie poprzez wpływ na pompę protonową, lecz na receptory histaminowe (jest blokerem receptorów H₂).

Załączam dodatkowe informacje:

https://www.gdziepolek.pl/kategorie/zgaga

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-leczyc-wrzody-zoladka-i-dwunastnicy