Beti (anonim, 86.17.179.)
około 11 dni temu, Warszawa

Jakie leki należy przyjmować podczas COVID-19?

Witam. Mam pytanie, jakie leki należy przyjmować przy covid-19? Jak długo choroba trzyma i czy należy leżeć w łóżku?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zakres przyjmowanych w warunkach domowych leków u pacjenta z COVID-19 powinien być ustalony z lekarzem rodzinnym. Może być tak, że w przebiegu skąpoobjawowym żadne leki nie będą potrzebne. Przy cięższym przebiegu pacjent otrzyma skierowanie do szpitala, a tam już leki będą podawane pod nadzorem personelu.

Aktualnie zaleca się stosowanie leków przeciwgorączkowych (w przypadku temperatury 38,5 stopnia Celsjusza), ewentualnie leków na kaszel, odpowiednią podaż płynów. Zalecenia wspominają także o suplementacji witaminą D, przede wszystkim ze względu na jej duże niedobory w populacji i trwające badania nad jej wpływem na przebieg zakażenia:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/witamina-d-czyli-nie-unikaj-slonca
https://www.gov.pl/web/zdrowie/zalecenia-dotyczace-postepowania-u-osob-z-choroba-covid-19-leczonych-w-domu

Dla pacjenta chorującego w warunkach domowych najważniejsza jest samokontrola za pomocą pulsoksymetru oraz ciśnienia tętniczego, jeśli chory ma obciążenia kardiologiczne. Jeśli w domu jest dostępny ciśnieniomierz, także można wykonywać takie pomiary, niezależnie od schorzeń współistniejących.
https://www.gdziepolek.pl/blog/covid-19-w-poszukiwaniu-tlenu
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/pulsoksymetry

Organizm powinien mieć warunki do regeneracji, należy zdrowo się odżywiać i wysypiać. Długość trwania choroby może być indywidualnie zmienna. Jednak oficjalnie: "Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19. W przypadku, gdy w czasie izolacji domowej wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej postanawia o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów". Warto zaznaczyć, że u niektórych pacjentów pomimo zakończenia okresu izolacji objawy utrzymują się:
https://www.gdziepolek.pl/blog/co-po-covid-19-powiklania
https://www.gdziepolek.pl/blog/co-po-covid-19-rehabilitacja-pluc-trenazery-oddechu