Jan 42 (anonim, 89.229.98.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Dlaczego objawy półpaścca minęły, a ból pozostał?

Dzień dobry,
Mam 78 lat. Po typowych objawach półpaśca (najpierw lekki ból pod lewym dolnym żebrem, a dwa dni później kilka bolesnych czerwonych i swędzących plamek) zacząłem zażywać tabletki Heviran Comfort 200 mg zgodnie z zaleceniami na ulotce leku: 5 razy co 4 godziny z nocną przerwą przez 5 dni. Do tego środki przeciwbólowe w zależności od natężenia bólu (biorę po jednej tabletce Apap, co kilka godzin). Dzisiaj jest piąty i ostatni dzień zażywania leku. Zmiany (8 plam różnej wielkości) na skórze z przodu poniżej lewego żebra i dwie malutkie z tyłu po tej samej lewej stronie na plecach, które powstały w 4 dniu choroby zrobiły się zupełnie płaskie (przedtem miały jakby zgrubienia). Zmieniły kolor z czerwonego na prawie granatowy (z wyjątkiem 3, które powstały dwa dni później i są większe). Problem jest natomiast z bólem, który nasila się, kiedy nie zażywam środków przeciwbólowych. Moje pytanie brzmi, jak długo będzie utrzymywał się ból w okolicach zaatakowanych przez wirus półpaśca? Czy powinienem skonsultować sprawę z lekarzem rodzinnym? Może dawki leku Heviran Comfort (200 mg) były zbyt niskie, ale tylko takie mogłem szybko kupić w aptece bez recepty. Chciałem jak najszybciej rozpocząć leczenie, a do mojej przychodni nie mogłem umówić szybko wizyty Pozdrawiam serdecznie.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeżeli pomimo ustępowania objawów półpaśca, utrzymuje się silny ból, najprawdopodobniej mówimy już neuralgii popółpaścowej. Taka sytuacja dotyczy szczególnie osób starszych (po 50 roku życia), osób, któr rozpoczęły późno leczenie przeciwwirusowe - po 72 godzinach od wystąpienia wysypki oraz tych, u których półpasiec zlokalizowany był na tułowiu.

Czas trwania neuralgii popółpaścowej zależnie od pacjenta, może być różny- zazwyczaj trwa 1-2 miesiące, u niektórych ok. 3 miesięcy, a znane są także przypadki, że rok i dłużej.

Oczywiście, objawy należy omówić z lekarzem, który wdroży leczenie zależne od Pana stanu zdrowia, aby zapobiec w przyszłości powikłaniom choroby.