Anulka (anonim, 89.72.144.)
około 2 miesięcy temu, Warszawa

Co mogę zastosować przy bólu kręgosłupa, jeżeli karmię piersią?

Dzień dobry! Mam barrzo poważny problem bólowy kręgosłupa. Już 6dzien ból nie ustępuje pomimo masaży, okładów, terapi manualnej. Karmie piersią i nie jestem pewna jaki lek mogłabym przyjść żeby poczuć ulgę w bólu. Przez trzy dni brałam paracetamol na zmianę z ibuprofenem. Ale nie wiem czy dłużej mogę brać. Wczoraj na noc przyjęłam diclofenac ale bez większego efektu. Jestem już bardzo tą sytuacją zestresowana i zmęczona. Bardzo proszę o poradę. Do lekarza jest się tak trudno dostać w dzisiejszych czasach :(

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około 2 miesięcy temu

Jeżeli leki nie działają i już stosuje Pani kolejny dzień preparaty to zachęcam do konsultacji z lekarzem. Można spróbować umówić teleporadę na nocnej pomocy świątecznej.

Mama karmiąca piersią może stosować już nieco więcej leków przeciwbólowych. Wymienione i stosowane już preparaty przez Panią będą bezpieczne dla dziecka. Według leksykonów laktacyjnych można zastosować dodatkowo np.:
-Dexak (substancja czynna deksketoprofen):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92345/dexak-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie
- Ketonal Active (substancja czynna ketoprofen):
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95669/ketonal-active-kapsulki/apteki/w-warszawie
Są to preparaty dostępne bez recepty i działające przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Jednakże jeżeli ból nie ustępuje po kilku dniach stosowania tego typu leków, powinno się skonsultować z lekarzem.

Przy stosowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych proszę pamiętać, że nie należy łączyć dwóch i więcej preparatów z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). W tym przypadku nie należy łączyć ibuprofenu z np. diklofenakiem, ale można połączyć w razie konieczności z paracetamolem, który nie należy do grupy NLPZ. Stosowanie dwóch i więcej leków z grupy NLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych takich, jak np. krwawienia z przewodu pokarmowego.

Czasem dobrą alternatywą dla leków przeciwbólowych są preparaty rozgrzewające, stosowane miejscowo. Przy karmieniu piersią bezpieczne będą np.:
- Plaster Pyralgina Termo Hot:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/87211/pyralgina-termo-hot-plaster-silnie-rozgrzewajacy-plaster/apteki/w-warszawie
lub
- Apap Thermal:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/5697/apap-thermal-plaster-rozgrzewajacy-plaster/apteki/w-warszawie
Proszę pamiętać, aby nie stosować plastra na noc. Wymienione przeze mnie plastry zawierają węgiel aktywowany oraz sproszkowane żelazo.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami dodatkowymi, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/plastry-zele-i-masci-przeciwbolowe
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac