Niki21
około miesiąca temu, Warszawa

Czy jeśli mam katar lub zapalenie zatok, to przy teście wymazowym na COVID-19 wynik wyjdzie pozytywny?

Witam, czy w przypadku gdy będą mi wykonywać twst na covida a mam przewlekłe zapalenia zatok lub Katar wirusowego bądź Bakteryjny to czy test wyjdzie pozytywny? Czytałam gdzieś w Internecie że przy przewlekłym zapaleniu zatok ludzie mieli pozytywne testy . Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

około miesiąca temu

Tak jak koleżanka niżej wspomniała, stosowane testy są wysoce selektywne w stosunku do wybranego koronawirusa SARS-CoV-2. Wystąpienie wyniku fałszywie dodatniego jest dość mało prawdopodobne. Na chwilę obecną nie znajduję publikacji, jakie inne koronawirusy mogą dawać wynik pozytywny wymazu.

Niki (anonim, 91.232.47.)
około miesiąca temu

Czyli jeśli u mnie np przyczyną wirusowego zapalenia zatok wywołują koronowirusy to wyjdzie test pozytywny? Czy są jakieś inne koronowirusy które by mogły sfałszować wynik ? Czy wymaz tylko pokazuje tego koronowirusa który obecnie panuje?

około miesiąca temu

Wirusowe zapalenie zatok trwa 10-14 dni. Przyczyną wirusowego zapalenia zatok mogą być m.in. rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy, wirus grypy.
Ze względu na czas utrzymywania się u Pani objawów (powyżej 8 tygodni) prawdopodobnie cierpi Pani na przewlekłą postać zapalenia zatok wywoływaną przez grzyby lub bakterie. W takim przypadku nie powinno mieć to wpływu na wiarygodność uzyskanego wyniku wymazu w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

Niki (anonim, 91.232.47.)
około miesiąca temu

Ale gdy na tej ścianie tylnej będą tak zwane gile i ten potyczek tego dotknie to będą na nim te bakterie które zawiera ten katar,
A katar zapalny ponoć wywołują patogeny Koronowirusa i moze wyjść wynik dodatno fałszywy ,katar jest żółty i gensty spływający po krtani , zmagam się z tym od 3 lat i nieustannie używam kropli do nosa

Zachęcam do zapoznania się z poniższym wątkiem, gdzie udzielono już odpowiedzi na podobne pytanie:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/39199/czy-test-pcr-wykrywa-tylko-zakazenie-koronawirusem-i-czy-mozna-go-uzyc-przy-powik

Zachęcam również do zapoznania się ze stanowiskiem naukowców w sprawie testów PCR:
https://informacje.pan.pl/index.php/informacje/materialy-dla-prasy/3222-stanowisko-komitetu-genetyki-czlowieka-i-patologii-molekularnej-pan-w-sprawie-rozpowszechnianych-nieprawdziwych-informacji-o-szczepionkach-przeciw-covid-19-oraz-testach-pcr-wykrywajacych-sars-cov-2
Czytamy w nim: "Istotą techniki PCR jest specyficzne namnożenie niewielkiej liczby kopii ściśle określonego fragmentu materiału genetycznego, nawet w mieszaninie zawierającej przewagę innych sekwencji".

Jeśli będzie Pani miała test wymazowy antygenowy ("szybki"), to ryzyko reakcji krzyżowej z innymi patogenami jest znikome. Testy te powinny cechować się wysoką czułością i swoistością. Oznacza to wysoką wiarygodność wyniku przy niskiej podatności na zakłócenia. Według mojej najlepszej wiedzy wszystkie interferencje są opisane w materiałach producenta, a dokładne informacje może Pani uzyskać w punkcie wymazowym lub w laboratorium. W przypadku wątpliwości diagnostykę można potwierdzić testem PCR.

Jeśli czytała Pani gdzieś w Internecie, że przy przewlekłym zapaleniu zatok ludzie mieli pozytywne testy, to być może po prostu mieli przewlekłe zapalenie zatok oraz COVID-19?

Jednocześnie wyjaśnię, że wymazówka, którą pobierana jest próbka ma dotrzeć do tylnej ściany gardła. Nie jest wkładana do zatok, ponieważ nie jest to możliwe.