Barbara (anonim, 5.173.8.)
około miesiąca temu, Warszawa

Czy po roku mogę wrócić do leku Piramil, jeśli teraz stosuję Valsacor?

Biorę od roku valsacor. Zmieniłam na ten lek brany wcześniej dość długo piramil ponieważ wlasnie ok. roku temu przechodzilam b. ciężką grypę z niepohamowanymi atakami kaszlu zwłaszcza w nocy. Biorąc Valsacor pokasluję dalej od czasu do czasu- mam 82 lata . Dodam że miewam duszności, bardzo źle sypiam a przy żywszym wstaniu z łóżka zdarzają mi się zawroty głowy. Chciałabym wrócić do pirsmilu albo tritace bo ACE mają chyba szerszy zakres działania a
w dodatkuu chronią przed udarem, którego się obawiam. Czy mogę? Będę bardzo zobowiązana za odpowiedź.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

W sprawie leku należy skontaktować się z lekarzem, który się Panią opiekuje. Zmiany na Piramil lub Tritace (zawierają ten sam składnik czynny - ramipril) nie powinna Pani dokonywać samodzielnie, takiego posunięcia nie może Pani także rekomendować farmaceuta.

Jeśli uważa Pani, że pogorszone samopoczucie i dolegliwości mogą być związane ze stosowaniem leku Valsacor, to zachęcam do zgłoszenia działania niepożądanego:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Natomiast każdy z opisanych objawów warto przeanalizować także pod kątem Pani zdrowia i ewentualnej diagnostyki. Walsartan (składnik aktywny leku Valsacor) może rzadziej niż u 1 na 10 osób powodować zawroty głowy, w tym zawroty i omdlenie przy wstawaniu. Ale kaszel i duszność już tylko rzadziej niż u 1 osoby na 100 - Jest to dziesięć razy rzadziej niż w przypadku leków z ramiprylem. Nie znajduję informacji, aby Valsacor mógł być przyczyną problemów ze snem.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/nadcisnienie
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/problemy-z-sercem