Krzysztof (anonim, 91.240.30.)
około 4 miesięcy temu, Warszawa

Czy Levopront może wpływać na pracę serca?

Dzień dobry. Mam pytanie czy levopront działa na serce, ponieważ rano podaliśmy 5 ml synowi według ulotki i w szkole na pierwszej lekcji w f po paru minutach biegu zabolało go serce i prawie zasłabł, syn ma 7lat. Dziękuję z góry za odpowiedź.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Podczas stosowania leku Levopront działania niepożądane występują bardzo rzadko. Rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów może pojawić się kołatania serca, częstoskurcz czy obniżenie ciśnienia tętniczego. Jednym z możliwych powikłań jest "nierówna praca serca" (ryzyko wystąpienia bigeminii przedsionkowej). W przypadku wystąpienia takiego skutku ubocznego - zgodnie z dokumentacją leku - "Należy przerwać stosowanie leku Levopront i natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną". Odnotowywano również przypadki "uogólnionego obrzęku, omdleń i osłabienia".

Lek Levopront zawiera substancję czynną lewodropropizynę o działaniu przeciwkaszlowym i znoszącym skurcz oskrzeli. Levopront wskazany jest w objawowym leczeniu nieproduktywnego (suchego) kaszlu. Jeśli u syna wystąpiły te objawy - a rozumiem, że tak, ponieważ podaliście Państwo syrop - to należałoby się zastanowić, czy z takimi dolegliwościami powinien brać udział w zajęciach szkolnych, szczególnie tych wymagających wysiłku fizycznego oraz czy i w jakim stopniu mogło się to przyczynić do opisanej sytuacji.

Podsumowując - nie można wykluczyć, że pojawiło się działanie niepożądane leku, chociaż statystyczne jest to mało prawdopodobne. Niemniej zachęcam do zgłoszenia zaobserwowanego przypadku i dolegliwości:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Jeśli dziecko źle się czuje, kaszle, wystąpił dodatkowy objaw (bóle serca, zasłabnięcie), to należy skonsultować się z lekarzem pediatrą, także w przypadku, jeśli syrop był zlecony na receptę (istnieje możliwość zakupu również bez recepty).

Dawkowanie syropu nie jest uzależnione od wieku, ale od wagi pacjenta. Trudno mi zatem potwierdzić, że podane 5 ml było prawidłową dawką.

Załączam dodatkowe informacje, które mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92559/levopront-syrop/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/92559/levopront-syrop/ulotka
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/kaszel-u-dziecka
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/kaszel-suchy