Betka (anonim, 83.8.184.)
około 6 miesięcy temu, Wielkopolskie

Czy VaxigripTetra i Influvac Tetra mogą być wydawane zamiennie na tę samą receptę?

Czy jak mam receptę na Influvac, a w aptece akurat będzie Vaxigrip to farmaceuta mi sprzeda?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Niestety, lekarz nie wystawi Pani dwóch recept na różne szczepionki przeciwko grypie. Od dnia 18 września 2020 r. ograniczono ilość szczepionki VaxigripTetra, Influvac Tetra i Fluarix Tetra wydawanej na jednego pacjenta w wieku od 9 roku życia w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym produktu do nie więcej niż 1 ampułko-strzykawka na 180 dni.
Oznacza to, że pacjent powyżej 9 roku życia otrzyma tylko jedną szczepionkę z wymienionych na okres 180 dni.

Dzieci w wieku poniżej 9 roku życia mogą otrzymać nie więcej niż 2 ampułko-strzykawki leku VaxigripTetra bądź Influvac Tetra bądź Fluarix Tetra na 180 dni. Wynika to z faktu, iż u osób w tym wieku, które nigdy wcześniej nie były szczepione przeciwko grypie, należy podać drugą dawkę po upływie co najmniej 4 tygodni.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy prawa, lekarz nie wystawi dwóch recept, bowiem byloby to jednoznaczne ze złamaniem powyższych przepisów.

Proszę brać pod uwagę, że VaxigripTetra i Influvac Tetra to nie są te same produkty lecznicze i przede wszystkim - nie są wydawane zawsze z tymi samymi odplatnościami.

Betka (anonim, 83.8.184.)
około 6 miesięcy temu

Czyli lekarza należałoby prosić o wystawienie dwóch recept? Gdyż nie wiadomo którą szczepionkę uda nam się "dopaść" w aptece. To jakiś obłęd.

Nie, pod względem farmakologicznym szczepionki VaxigripTetra i Influvac Tetra nie są swoimi odpowiednikami i nie mogą być stosowane zamiennie, w związku czym farmaceuta nie dokona w aptece takiej zaminy.