Małgorzata z Warszawy (anonim, 109.233.88.)
około miesiąca temu, Warszawa

Co z receptą na VaxigripTetra?

W świetle podanej informacji proszę o info co z receptą na vaxigrip?
Szczeliny sìe z mężem przeciwko grypie od 15 lat choć nie jesteśmy jeszcze seniorami.
W tym roku mamy z mężem recepty od września nie udało się nam zaszczepić i nikt nie chce nam pomóc; zostaliśmy z niczym.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Minister Zdrowia udzielił zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciw grypie VaxiFlu-4. Lek trafił już do aptek, w związku z czym może być wypisywany przez lekarzy na receptach i podawany przez pielęgniarki szczepienne - jest to jak najbardziej zgodne z prawem:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/105847/vaxiflu-4-przeciw-grypie-iniekcja/apteki/w-polsce

VaxiFlu 4 to szczepionka przeciw grypie sprowadzona do Polski w ramach importu interwencyjnego z Indii. Lek zawiera cztery inaktywowane szczepy wirusa grypy, zgodnie z rekomendacją WHO na dany sezon grypowy. Lek jest wpisany w bazę leków i recepty na niego są bez problemu realizowane w aptekach.

Zrozumiała jest informacja lekarza, że jest to lek dla nas nowy, bowiem dotychczas był dopuszczony do obrotu m.in. w Indiach, jednak po przeprowadzeniu odpowiednich badań został dopuszczony do obrotu w Polsce, co oznacza, że jest lekiem skutecznym w aktualnym sezonie grypowym w Polsce oraz bezpiecznym do stosowania u Polaków.

Ciężko mi jednak uzasadnić stanowisko, dlaczego żaden lekarz czy pielęgniarka nie podpiszą się pod taką receptą czy szczepieniem, wszak każdy odpowiada za własne działanie i podpisuje się pod lekiem prawnie dopuszczonym przez Ministra Zdrowia do obrotu.
Sprzedaż tej szczepionki odbywa się zgodnie ze wszystkimi procedurami, a jej podanie oceniono jako bezpieczne.

Do Polski trafiło właśnie 10 tys. sztuk szczepionki ze składem aktualnym na ten sezon grypowy. Lek może być stosowany u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. miesiąca życia w celu uodpornienia na grypę, zwłaszcza u osób o zwiększonym ryzyku wystąpienia powikłań pogrypowych:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/105847/vaxiflu-4-przeciw-grypie-iniekcja

Małgorzata (anonim, 109.233.88.)
około miesiąca temu

Dziękujemy za podpowiedź
Dziś 4grudnia skonsultowalismy się z lekarzami podczas teleporada. I niespodzianka. Nie dostaliśmy recept na Vaxiflu4. Lekarze nie mają w wpisach tej szczepionki tym samym nie znają jej nie mogą tak twierdzą wypisać recepty elektronicznej na ten preparat bo nie jest dopuszczony w takim razie do obrotu. Lekarz stwierdził że jest po szkoleniu sprzed kilku dni nikt nie wspomniał o takim preparacie. Ostatecznie musiałby wypisać receptę reczną Ale i tak wyraził watpliwośc kto mnie tym zaszczepi? Żaden lekarz i pielęgniarka się nie podpisze pod tym. .... mąż usłyszał od swojej lekarki niemal to samo. Więc jak to jest ? Dopuszczone czy nie?. W zasadzie o preparacie Indii doczytałam w internecie....

Receptę na VaxigripTetra farmaceuta może zrealizować po upływie terminu jej ważności, przy czym musiałby posiadać tę szczepionkę, co nie ukrywajmy - raczej nie jest możliwe, oraz zrealizować taką receptę pełnopłatnie.

Proponowałabym więc skonsultować się z lekarzem i wybrać inną szczepionkę, która jest lepiej dostępna, np. VaxiFlu-4:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/105847/vaxiflu-4-przeciw-grypie-iniekcja/apteki/w-polsce

czy Influvac Tetra:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/95682/influvac-tetra-przeciw-grypie-iniekcja/apteki/w-polsce

Konieczna będzie też nowa recepta.