Kaja (anonim, 176.221.123.)
około 21 dni temu, Warszawa

Jaki jest okres ważności roztworu detreomycyny 2%?

Witam czy lek detromycyna w postaci roztworu na skórę 2% na trądzik stosowana 9 miesięcy po terminie wykonania jest jeszcze skuteczna czy ta skuteczność jest mniejsza. Jaki jest okres ważności takiego produktu

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dla leków recepturowych - w odróżnieniu od produktów leczniczych wytwarzanych przemysłowo - nie są wykonywane badania stabilności czy trwałości w trakcie długotrwałego przechowywania.

Kaja (anonim, 176.221.123.)
około 21 dni temu

Czy po czasie 3 miesięcy aktywność detromycyna maleje w preparacie na ulotce z apteki jest tylko informacja o dacie wykonania innych nie ma preparat zawierał w składzie detreomycyne 2,0
Hydrocortisoni 1,0
Resorcini 3,0
Tolci venti 3,0
Zinci 30
Spirvini 70%
Od100

Ważność leku recepturowego (wykonanego w recepturze aptecznej) określa osoba sporządzająca taki lek na podstawie składu leku, dostępnego piśmiennictwa, wytycznych i swojej wiedzy. Na sygnaturze (karteczce lub naklejce) dołączonej do opakowania powinna być informacja o składzie, warunkach przechowywania oraz terminie przydatności do użycia leku recepturowego.

Ustalony przez farmaceutę okres przydatności do użycia leku recepturowego nie może przekroczyć daty ważności substancji czynnych wchodzących w jego skład. Ustalony termin ważności nie powinien przekraczać zaleconego czasu terapii i nawet w przypadku leków trwałych (takich jak roztwory spirytusowe) nie jest dłuższy niż 3 miesiące.

Załączam dodatkowe opracowania, które mogą być interesujące:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/fakty-i-mity-o-tradziku-mlodzienczym
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/tradzik
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-recepturowe-robione-w-aptece