Artur Ż. (anonim, 83.8.38.)
około 7 miesięcy temu, Szczecin

Jaki zamiennik leku Asamax 500 mogę zastosować, jeśli Salofalk różni się od niego wchłanianiem?

Dzień dobry.
Nigdzie w aptekach nie ma "Asamax 500". Farmaceuci polecają jako zamiennik "Salofak". Na Państwa stronie przeczytałem informację cyt. "Choć oba leki zawierają tą samą substancję czynną i są stosowane w tych samych wskazaniach (stąd uznałam, że działanie lecznicze na organizm będzie takie samo), różnią się farmakokinetyką - szczególnie na etapie dystrybucji i wchłaniania leku, dlatego nie powinno się ich stosować zamiennie". Jeśli nie salofak to jaki inny zamiennik można stosować przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dziękujemy za tę wiadomość.

Anna (anonim, 31.0.85.)
około 7 miesięcy temu

Choruję również na WZJG i stosowałam przez ok. 7 lat rowniez Asamx 500 (3×2 tab.) Obecnie od ponad roku zmieniłam na Pentase w granulkach 3g/dzień. Sporo droższy lek mimo refundacji, ale wydaje mi się że czuję się lepiej po nim.

Tak, racja. Choć teoretycznie leki będące zamiennikami, czyli Asamax, Pentasa i Salofalk:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/7585/asamax-500-tabletki/zamienniki

są wydawane w aptece jako zamienniki, to ich zamiana powinna być ustalona z lekarzem i samodzielnie nie powinno się ich zamiennie stosować. Wynika to z faktu, że preparaty te różnią się farmakokinetyką - szczególnie na etapie dystrybucji i wchłaniania leku.

Niezależnie od tego, który z zamienników leku Asamax (Pentasa, Salofalk) chciałby Pan wybrać, zamianę tę polecam skonsultować z lekarzem, który ma dokumentację medyczną Pana zdrowia i jest w stanie określić, który z dwóch pozostałych leków może być zastosowany.

Załączam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/choroba-crohna
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/zycie-z-choroba-crohna
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow