Karolina (anonim, 109.196.239.)
około 8 miesięcy temu, Śródmieście

Czy jeśli dziecko wymiotuje po witaminie D, to mogę jej nie podawać?

Witam karmię mlekiem bebilon dziecko i za każdym razem jak podam witaminę D dziecko zaraz wymiotuje czy moge jej nie podawać dodam że w mleku znajduje się witamina d

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Jeśli dziecko ma dwa miesiące, to jak napisałam poniżej, suplementacja jest zalecana, co potwierdza informacja od pediatry o konieczności podawania witaminy D u Pani synka. Wymioty są wskazaniem do ponownego kontaktu z lekarzem, jak wspomniałam, pomocna może być zmiana preparatu na inny.

Karolina (anonim, 5.173.152.)
około 8 miesięcy temu

Mały am 2 miesiące pediatra zalecił podstawienie na dwa tyg po tym czasie znowu dziś zaczął dostawać i to samo wymiotować

Pomimo obecności witaminy D w mleku modyfikowanym, Pani dziecko może potrzebować dodatkowej suplementacji witaminą D w zależności od wieku i dokładnego sposobu żywienia. Szczegóły należy ustalić z pediatrą i poinformować, że obecnie stosowany preparat witaminy D jest źle tolerowany.

Aktualne wytyczne (nowelizacja z 2018 roku) podają, że noworodki donoszone i niemowlęta w wieku 0–6 miesięcy powinny otrzymywać 400 IU/dobę od pierwszych dni życia niezależnie od sposobu karmienia.

Pomiędzy 6–12 miesiącem życia – dawka powinna wynosić 400–600 IU/dobę, ale jest to zależne od dobowej dawki witaminy D dostarczanej z pokarmem, w tym z mlekiem modyfikowanym.

Powyżej roku zasady suplementacja nadal jest zalecana za wyjątkiem niektórych małych pacjentów w miesiącach od maja do września, jeśli styl życia zapewnia właściwą syntezę skórną witaminy D. W przeciwnym razie rekomenduje się jej podawanie zależnie od masy ciała i sposobu żywienia przez cały rok.

Wymioty po witaminie D mogą być kwalifikowane jako działanie niepożądane, załączam dodatkowe materiały:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane
Pomocne mogą być także nasze opracowania:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/witamina-d-czyli-nie-unikaj-slonca
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/witamina-d3