---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Ą  (anonim, 31.0.43.) Fabryczna, Wrocław 3 lata temu

Dlaczego po ustąpieniu objawów depresji należy jeszcze przez pół roku zażywać tabletki? Czy to zmowa koncernów farmaceutycznych?

Po co po całkowitym ustąpieniu depresji należy jeszcze pół roku brać tabletki? Nie jest to celowe działanie koncernów farmaceutycznych aby wyłudzić pieniądze? To obciąża wątrobę, ma wiele interakcji. Jeśli podstawą leczenia była psychoterapia i SSRI to dalej, dbając o dobrostan ducha, możnaby odstawić SSRI a nie brać tak długo. Mój lekarz mówił, że nie ma czasu na tłumaczenia!

1 odpowiedź

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Działanie leków przeciwdepresyjnych związane jest z modulacją neuroprzekaźnictwa w układzie nerwowym (np. serotoninergicznego, noradrenergicznego czy dopaminergicznego - zależnie od rodzaju leku). Trwałego efektu nie da się uzyskać poprzez krótkotrwałe czy nawet kilkutygodniowe leczenie.

Wytyczne postępowania leczniczego - oparte o medycynę opartą na faktach, informacje o mechanizmie działania leków, obserwacje z badań klinicznych czy doniesienia naukowe - jednoznacznie określają, że przy pierwszym epizodzie depresji leczenie powinno trwać minimum sześć miesięcy (6-12 miesięcy). Po drugim epizodzie depresji wymagane leczenie jest dłuższe (dwa lata).

Leki przeciwdepresyjne mogą - chociaż nie muszą - powodować działania niepożądane. Jeśli chodzi o interakcje, to mając wiedzę na ich temat, można ich uniknąć lub zminimalizować ich skutki. Warunkiem bezpieczeństwa farmakoterapii jest w takim przypadku informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach i współistniejących chorobach.

Natomiast źle leczona depresja może powodować jeszcze większe spustoszenie - zarówno w życiu i zdrowiu pacjenta, jak i jego najbliższych oraz społeczeństwa.

Leki przeciwdepresyjne zażywane nieregularnie, doraźnie albo zbyt krótko, nie mają działania leczniczego lub mogą to działanie utracić, narażając pacjenta na nawrót choroby i to w formie depresji lekoopornej.

Zatem "dbając o dobrostan ducha" należy zastosować się do zaleceń lekarza w zakresie wymaganej długości farmakoterapii w Pani/Pana indywidualnym przypadku. Jeśli nie jest Pani/Pan zadowolony z jakości opieki u obecnego lekarza, to można oczywiście skonsultować się z innym specjalistą.

Jeśli chodzi o Pani/Pana pytanie czy rekomendacje związane z leczeniem depresji to "celowe działanie koncernów farmaceutycznych aby wyłudzić pieniądze", to trudno mi się w jakikolwiek sposób do tego odnieść. Takie podejście jest w mojej ocenie nieuzasadnione.

Załączam dodatkowe materiały, który mogą być pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-depresje https://www.gdziepolek.pl/artykuly/depresja

Doceń odpowiadającego i wyróżnij pytanie na stronie głównej
Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Kategorie

    Podobne pytania

    Specjaliści

    Telekonsultacje
    E-wizyta
    Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
    Umów telekonsultację

    Artykuły