Jw (anonim, 83.28.251.)
około 4 miesięcy temu, Warszawa

Czy spirytus salicylowy jest skuteczny do zwalczania patogenów?

Czy spirytus. Salicylowy jest skuteczny do zwalczania patogenow

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Spirytus salicylowy to 2% roztwór kwasu salicylowego do stosowania na skórę. Lek ma działanie antyseptyczne i może być stosowany, m.in. do odkażania skóry. Spirytus salicylowy zawiera etanol w stężeniu ok. 64%-70%. Ogólnie przyjmuje się, że alkohol etylowy w optymalnym stężeniu wynoszącym 70%, powoduje denaturację białek, wykazując tym samym działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze.

Działanie etanolu na grzyby jest jednak niepewne, a wyniki badań sprzeczne. Uważa się, że alkohol etylowy jest skuteczniejszym środkiem bakteriobójczym niż grzybobójczym.

Zawartość kwasu salicylowego w spirytusie salicylowym może przyczyniać się do większego wysuszenia skóry, w związku z czym nie zalecałabym go do długotrwałego stosowania. Spirytus salicylowy jest ponadto przeciwwskazany u osób uczulonych na salicylany.

Warto zaznaczyć, że w ostatnim czasie w aptekach mamy duży wybór gotowych środków dezynfekcyjnych. Spirytus salicylowy doradzałabym stosować jedynie w sytuacji, kiedy nie są dostępne dedykowane preparat do dezynfekcji rąk:
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/srodki-do-dezynfekcji-i-mycia-rak
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-srodki-dezynfekcyjne-i-myjace-stosowac