Ela (anonim, 93.105.177.)
około 11 miesięcy temu, Warszawa

Czy Betaloc Zok 50 można dzielić?

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Do @r: Szanowny Pacjencie, proszę się zdecydować, czy wypowiada się Pan na temat leku Betaloc ZOK 50, którego dotyczył wpis, czy na temat leku Beto ZK, o którym rozmawiał Pan z lekarzem, ponieważ możliwość podziału tabletki w celu otrzymania równej dawki w obu przypadkach kształtuje się inaczej :)

Dla leku Betaloc ZOK Podmiot odpowiedzialny: Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., wytwórca: AstraZeneca AB, podział tabletki na równe dawki możliwy jest wyłącznie dla tabletek Betaloc ZOK 25 (załączam printscreen z ulotki przylekowej pobranej w dniu dzisiejszym tj. 8 maja z zasobów Rejestr Produktów Leczniczych).

Dla Betaloc ZOK 50: Linia nacięcia ma ułatwiać przełamanie tabletki wyłącznie w celu łatwiejszego jej połknięcia, a nie w celu dzielenia tabletki na równe dawki.

Dla Betaloc ZOK 100: Linia nacięcia ma ułatwiać przełamanie tabletki wyłącznie w celu łatwiejszego jej połknięcia, a nie w celu dzielenia tabletki na równe dawki.

Natomiast w przypadku leku Beto ZK, niezależnie od wielkości dawki tabletki można dzielić na równe dawki. Można je połykać w całości lub podzielone, ale należy unikać ich rozgryzania lub kruszenia. Tabletki należy popijać wodą (co najmniej ½ szklanki).

Jednocześnie chciałabym zwrócić uwagę, że na forum Zapytaj Farmaceutę odpowiadają osoby z konkretnym tytułem zawodowym, a nie "ludzie z aptek" :)

r (anonim, 31.183.250.)
około miesiąca temu

Tabletki preparatu Beto ZK mogą być dzielone na pół, nie należy ich żuć ani kruszyć tak jest napisane na innych stronach aptecznych wiec zdecydujcie sie ludzie z aptek

k (anonim, 31.183.250.)
około miesiąca temu

ale beto zk 100 mozna juz dzielic tak lekarz mi powiedzial

Jeśli kreska podziału ma ułatwiać połknięcie tabletki, a nie podział na dwie równe dawki, to oznacza, że w każdej połówce może być różna ilość substancji czynnej.
Jednego dnia z jedną połówka pacjent może przyjąć, przypuśćmy, 75% dawki, a drugiego dnia z drugą połówką tylko 25% dawki. Skutkuje to tym, że żadnego dnia choroba bądź ciśnienie nie będą kontrolowane w sposób prawidłowy i mniej więcej stały, a więc kuracja nie będzie efektywna, czyli rezultaty kuracji nie będą właściwe.

Jerzy (anonim, 89.230.192.)
około 7 miesięcy temu

A co się stanie jak się weźmie pół tabletki, a następnego dnia kolejne pół?

Nie, ponieważ zgodnie z ulotką załączoną do leku, Betaloc ZOK 50 posiada linię nacięcia, kóra ma ułatwiać przełamanie tabletki wyłącznie w celu łatwiejszego jej połknięcia, a nie w celu dzielenia tabletki na równe dawki.

Podobnie jest w przypadku Betaloc ZOK 100. Jedynie Betaloc ZOK 25 ma tabletki, które mogą być dzielona na równe dawki z wykorzystaniem kreski dzielącej.

Załączam dodatkowe informacje:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/10478/betaloc-zok-50-tabletki/apteki/w-warszawie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/10478/betaloc-zok-50-tabletki/ulotka