Stanisław (anonim, 109.241.210.)
około miesiąca temu, Warszawa

Kiedy pojawi się szczepionka Hiberix? Czy posiada ona zamienniki?

Czy istnieje zamiennik dla leku /szczepionki/ Hiberix ? Ponoć tego leku w roku 2020 i następnym nie będzie. Proszę o informację.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zgodnie z informacją uzyskaną od podmiotu odpowiedzialnego za obrót lekiem Hiberix - firmy GlaxoSmithKline - szczepionka Hiberix nie będzie dostępna do końca tego roku. Co do następnego, póki co, nie ma takich informacji.

Zamiennikiem szczepionki Hiberix jest np. Act-Hib czy PedvaxHIB. Po przeprowadzeniu wywiadu z kilkoma pielęgniarkami szczepiennymi dowiedziałam się, iż aktualnie w przychodniach dzieci szczepione są preparatem Act-Hib.

Szczepionki te dziecko otrzymuje bezpłatnie w przychodni w ramach szczepień podstawowych przeciwko pałeczce hemofilnej typu B, czyli Haemophilus influenzae, która jest powszechnie występującą bakterią. Poza zapaleniem oskrzeli, zapaleniem zatok i ucha środkowego, może powodować u dziecka zapalenie nagłośni, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę.

Dzieci od 6 tygodnia życia powinny przyjąć 3 dawki szczepionki w ramach szczepienia podstawowego w około 2, 4 i 6 miesiącu życia w odstępach czasu nie krótszych niż 6-8 tygodni i 1 dawkę szczepienia uzupełniającego w 16-18 miesiącu życia.

Przesyłam materiały, które mogą okazać się przydatne:
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/kalendarz-szczepien-dla-dzieci-i-niemowlat
- https://www.gdziepolek.pl/kategorie/szczepionki-przeciw-haemophilus-influenzae-typ-b
- https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czy-szczepienia-powoduja-autyzm