Arkadiusz (anonim, 178.42.21.)
około 11 miesięcy temu, Warszawa

Co może oznaczać szybka utrata działania leków przeciwdepresyjnych?

Mam dziwną "oporność" na leki antydepresyjne. Większość działa całkowicie przeciwnie do tego jak powinno - efekt zamiast się budować, pojawia się zazwyczaj natychmiast... i równie szybko zanika, zazwyczaj w mniej niż miesiąc. Do dnia dzisiejszego byłem na jakiś 6/7 antydepresantach w okresie półtora roku - bardzo różnych, nie pamiętam nawet wszystkich nazw. Był seronil, moklar, auroxetyn, ez(...) coś tam, nie pamiętam wszystkiego, teraz biorę brinttelix. Najważniejsze jest, że w większości występował podany wyżej efekt. Nie brałem nic poza tym w okresie brania antydepresantów, brałem tylko czasowo jakieś witaminy i suplementy typu magnez ale wątpię aby to miało wpływ.

Co to oznacza? Jak wygląda leczenie w takiej sytuacji? Dodam, że mam też ADHD, jeden lek mi trochę pomógł, na jeden byłem chyba uczulony, jeden też pomógł mi czasowo, właśnie ten auroxetyn.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Szybka utrata działania leków przeciwdepresyjnych i brak poprawy po kilku kuracjach lekami przeciwdepresyjnymi to jedne z kryteriów Ghaemiego dla zaburzeń ze spektrum ChAD (choroba afektywna dwubiegunowa).

Istnieje także zjawisko depresji lekoopornej, a także wzrost tolerancji farmakodynamicznej na leki przeciwdepresyjne związany z utratą ich skuteczności w wyniku wielokrotnych terapii Zachęcam też do zapoznania się z poniższym wątkiem:
https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/20070/parogen-czy-jest-mozliwe-ze-po-10-latach-przyjmowania-leku-parogen-uodpornilam

Nie jestem w stanie określić, czy któreś z opisanych zjawisk Pana dotyczy, natomiast mogą one być przyczynami niepowodzeń podczas leczenia zaburzeń depresyjnych. Więcej informacji dotyczących Pana indywidualnego przypadku i możliwych przyczyn niepomyślnego przebiegu leczenia może Panu udzielić wyłącznie lekarz psychiatra zaznajomiony z Pana dokumentacją medyczną.

Załączam dodatkowe opracowania, być może będą pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/choroba-afektywna-dwubiegunowa-chad
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-na-chorobe-afektywna-dwubiegunowa-chad
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/adhd
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/adhd-choroba-czy-wymysl
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/depresja