---Merz Spezial - pytania all

justyś_1 (anonim, 89.79.65.) Grajewo 7 lat temu

Co zrobić jeśli plaster antykoncepcyjny się odkleił?

co mam zrobić jeśli plaster antykoncepcyjny mi się odkleił? byłam na basenie i jak po pływaniu zauwazylam ze juz go nie mam :/ używam evry

178 odpowiedzi, 15 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Do @Aga:):

W przypadku, gdy upłynęło więcej niż 24 h lub nie wiadomo ile czasu minęło od momentu odklejenia się plastra zaleca się natychmiastowe rozpoczęcie nowego 4- tygodniowego cyklu. W tym momencie ustala się nowy "Dzień 1." oraz "Dzień zmiany plastra". Przez kolejne 7 dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/28646/evra-system-transdermalny/apteki

Więcej o tym, jak prawidłowo stosować antykoncepcję, pisaliśmy w artykule:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje

AdaS  (anonim, 2.86.34.) 6 dni temu

Witam, przykleiłam 2 plaster w zeszły piątek. Dziś (czwartek) przykleiłam nowy plaster ponieważ poprzedni był połowicznie odklejony (wydaje mi się że byl w takim stanie dłużej niż 24h). Jak powinnam postąpić w takiej sytuacji?

Odpowiedź usunięta, ponieważ: nie jest związane z tematem.
Odpowiedź usunięta, ponieważ: nie jest związane z tematem.

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

3 miesiące temu

Do @Marta:

Jeśli od razu nakleiła Pani nowy plaster, to nie ma konieczności stosowania dodatkowej metody antykoncepcji, a następny plaster EVRA należy założyć jak zwykle w „Dniu Zmiany Plastra”.

Marta (anonim, 83.6.3.) 3 miesiące temu

W poniedziałek przykleiłam pierwszy plaster. W czwartek się odkleił, więc przykleiłam nowy plaster w nowym miejscu. Jak mam teraz postępować? Czy mogę dokończyć ten cykl?

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

8 miesięcy temu

Do @Agata:

Jeśli ma Pani wątpliwości czy plaster był prawidłowo przyklejony przez te 3 dni, to aktualnie przyklejony plaster proszę potraktować jako pierwszy w cyklu (nosić przez 7 dni, a następnie nakleić 2 i kolejno 3 plaster) oraz przez pierwsze 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywy).

Agata (anonim, 37.47.90.) 8 miesięcy temu

Witam. Zaczęłam stosować plasty, od początku wydawało mi się że nie jest dobrze przyklejony , później zobaczyłam,że trochę jest podpowietrzony,dziś się odkupił w połowie. To jest 3 dzień pierwszego tygodnia. Naklilalam odrazu nowy plastr w innym miejscu,i co teraz ? Normalnie wymieć go w niedzielę w 8 dniu ? Czy liczyć ten dzień za pierwszy? Czy on działa? Czy przez jakiś czas muszę stosować dodatkową antykoncepcję?

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

8 miesięcy temu

Do @Francesca:

W takiej sytuacji należy przerwać aktualny cykl i jak tylko będzie to możliwe rozpocząć nowy 4-tygodniowy cykl, zakładając nowy plaster Evra. Dzień założenia plastra to nowy „Dzień 1” oraz nowy „Dzień Zmiany Plastra”. Należy równoczesne stosować niehormonalną metodę antykoncepcji (np. prezerwatywy) w ciągu pierwszych 7 dni nowego cyklu.

Francesca  (anonim, 37.162.148.) 8 miesięcy temu

Byłem na wakacjach i mój plaster zdjął się 3 dni przed dniami przerwy i nie miałem plastrów do ponownego założenia, więc dzisiaj jestem 3 dni bez plastra, teraz jak mam postąpić z ponownym nałożeniem plastra?

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

9 miesięcy temu

Do @Monika:

Jeśli plaster bez problemu przykleił się prawidłowo, to działanie powinno być zachowane.

Monika (anonim, 94.70.215.) 9 miesięcy temu

Witam. Podczas wahacji dostal sie piasek pod plaster. Odkleilam plaster. Wyczyscilam palcem piasek I spowrotem przykleilam. Czy ochrona jest zachowana ?

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

10 miesięcy temu

Do @Alicja:
Producent zaleca inny sposób postępowania. Dlatego ochrona może być zmniejszona i należy stosować dodatkową formę antykoncepcji do końca stosowania plastrów z tego opakowania. Jeśli miał miejsce stosunek i w trakcie 7-dniowej przerwy nie wystąpi krwawienie z odstawienia, należy wykonać domowy test ciążowy, który kupi Pani w aptece.

Jeśli odkleiła Pani plaster w niedzielę, kolejny należało przykleić we wtorek, czyli po 2 dniach. Dzień zmiany plastra powinien pozostać bez zmian.

Ponieważ z tego co Pani napisała, sytuacja miała miejsce tydzień temu, można zostawić niedzielę jako dzień zmiany plastra. Po ostatnim plastrze zrobić 7 dni przerwy i rozpocząć nowe opakowanie. Ochrona będzie zapewniona od pierwszego dnia przyklejenia plastra z nowego opakowania. Może pojawić się plamienie lub krwawienie śródcykliczne.

Tutaj można porównać ceny popularnych testów ciążowych w aptekach internetowych i zamówić test z dostawą do domu lub odbiorem w aptece:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/97388/pink-test-ciazowy-strumieniowy-super-czuly-domowe-laboratrium-test/apteki

https://www.gdziepolek.pl/produkty/91349/pink-test-ciazowy-plytkowy-super-czuly-domowe-laboratrium-test/apteki

https://www.gdziepolek.pl/produkty/94711/baby-boom-test-ciazowy-kasetowy-test/apteki

Jeśli potrzebuje Pani konsultacji ginekologa, tutaj można skorzystać z teleporady:

https://www.gdziepolek.pl/telekonsultacja/z-ginekologiem

Alicja  (anonim, 80.238.117.) 10 miesięcy temu

Witam

Dzień zmiany plastra evra wypadał mi na wtorek (lek stosuje od kwietnia) natomiast w zeszłą niedziele plaster się odkleił (połowicznie wiec zerwalam go i od razu w inne miejsce na ciele nakleilam nowy) dzień zmiany plastra zmieniłam na niedziele i tak tez uczyniłam po 7sniach w tym tygodniu (zmieniłam w kolejna niedziele) Czy zrobiłam dobrze i czy ochrona działa?

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

17 miesięcy temu

Do @Adrianna:

Jeśli plaster udało się z powrotem przykleić i nosić do soboty, to tak, można przykleić kolejny plaster zgodnie ze schematem w sobotę.

Adrianna (anonim, 46.205.128.) 17 miesięcy temu

Witam tydzień temu w czwartek lekko w połowie zwinął się odkleił się plaster nr 3 nie zdejmowałam go zdjęłam w sobotę rano dostałam okres w poniedziałek czy w sobotę mogę normalnie nowy nakleić

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Do @Aga:):

Tak, jak napisano poniżej - po upływie 7 dni.

Aga:) (anonim, 69.243.136.) 1 rok temu

Jaki czas po przyklejeniu 1 plastra nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji? Dziękuję:)

Aga:) (anonim, 172.58.187.) 1 rok temu

Witam
Plaster nr 1 nakleiłam w niedzielę ale odkleił mi się chyba w sobotę nie zauważyłam tego i doszło do krwawienia co mam zrobić?

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Do @Anika:

Krwawienie śródcykliczne i plamienie to częste działania niepożądane, szczególnie podczas pierwszych miesięcy stosowania plastrów antykoncepcyjnych. Nie mają one wpływu na skuteczność antykoncepcji i zazwyczaj nie stanowią powodu do niepokoju.

Anika  (anonim, 31.10.142.) 1 rok temu

Witam , zaczęłam
Stosować plastry Evry przy naklejeniu plastra nr.2 po upływie 2-3dni wystąpiło krwawienie czy to normalne ? dodam ze dopiero zaczęłam stosować ta metodę antykoncepcji wcześniej brałam tabletki

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Do @Patra:

W jakim dniu standardowo Pani zmienia plaster? W jakich dokładnie dniach zostały dokonane kolejne zmiany plastra?

W przypadku, gdy plaster nr 2. odkleił się Pani w 4 dniu drugiego tygodnia to po przyklejeniu nowego plastra kolejną zmianę plastra należy wykonać po upływie następnych 3 dni (w 7. dniu 2. tygodnia stosowania).

Kolejno 3. plaster (a w rzeczywistości 4 ze względu na zużycie dodatkowych plastrów) należy nakleić po upływie standardowych 7 dni (od momentu naklejenia plastra nr 2). Nie ma potrzeby skracania tego czasu, nawet w przypadku wystąpienia plamienia. Dodatkowo jeżeli plaster został naklejony po upływie 24-godzin od momentu odklejenia się wcześniejszego plastra to zaleca się rozpoczęcie nowego 4-tygodniowego cyklu, bez wykonywania przerwy między opakowaniami. Przez pierwsze 7 dni nowego cyklu zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.

W przypadku, gdy plaster naklejony po odklejeniu się plastra przebywał na skórze kolejne 5 dni mogło dojść do zaburzenia skuteczności antykoncepcyjnej preparatu Evra, a także spowodować wystąpienie działań niepożądanych, jak np. plamienia.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami dodatkowymi, które mogą okazać się przydatne:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/28646/evra-system-transdermalny/ulotka/107008 https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-prawidlowo-stosowac-antykoncepcje

Patra (anonim, 86.172.248.) 1 rok temu

Dzień dobry,

Plaster nr2 odkleił się w 4tym dniu, przyklejam kolejny. Kolejny też się odkleił w dniu 5tym. Byłam na wyjezdzie i plaster nr 3 przykleiłem po ponad 24godzinnej przerwie. Mam na sobie plaster nr3 i wystąpiło krwawienie. Czy oderwać plaster czy zostawić do dnia siódmego??

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Do @Psyhopatka:

Zgodnie z ulotką, należy przykleić plaster z powrotem lub nakleić nowy (na te dwa dni) i następnie zrobić przerwę tak jak zawsze.

Psyhopatka (anonim, 37.47.146.) 1 rok temu

Ja miałam przyklejoney 3 plaster ale pomyliłam się i oderwałam go 2dni wczesiniej co z tym zrobić?

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @Karrrr:

Mogła Pani nie być chroniona przed zajściem w ciążę. W nowym cyklu należy przez pierwsze 7 dni jednocześnie stosować dodatkową niehormonalną metodę antykoncepcji, np. prezerwatywy. W kolejnym tygodniu ochrona będzie ponownie w pełni zachowana.

Karrrr (anonim, 212.180.229.) 2 lata temu

Witam. Korzystam z plastrów od 12 lat. Niestety raz zdarzyła mi się pomyłka. Odkleiłam drugi plaster myśląc że to już ostatni (nie nakleilam trzeciego). Tak jak zawsze wystąpiło krwawienie oraz po upływie 7 dni rozpoczęłam kolejny cykl. Czy mogę być w ciąży w związku z pomyłka oraz jak wygląda sytuacja obecnie w nowym cyklu.

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @Genia:

W takiej sytuacji "dzień zmiany plastra" pozostaje taki sam, a przyklejony w zamian za odklejony plaster nie jest traktowany jako 2, a nadal 1 plaster. Oznacza to, że należy przykleić kolejny plaster w piątek i będzie on liczony jako 2 plaster w cyklu. Następny - 3 plaster - należy nakleić w kolejny piątek, a po jego zdjęciu zrobić 7-dniową przerwę.

Genia (anonim, 46.204.0.) 2 lata temu

Witam w piątek przykleiłam plaster Evra nr 1 niestety odkleił się we wtorek:( odrazu nakleiłam nowy.Moje pytanie jest takie czy mam zmienić dzień cyklu zmiany plastra czyli z piątku na wtorek i czy liczyć go normalnie jako drugi mimo że pierwszy nie był pełne 7 dni?

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @Dominika:

Jeśli plaster da się nakleić ponownie to należy od razu go dokleić, natomiast jeśli nie, to trzeba przykleić nowy, zapasowy plaster, a w sobotę standardowo dokonać zmiany plastra. Jeśli plaster nie był odklejony dłużej niż 24h to ochrona antykoncepcyjna jest zachowana.

Dominika (anonim, 31.178.164.) 2 lata temu

Witam, mam na sobie drugi plaster z cyklu, dzisiaj czwartek wieczór podczas kąpieli odkleił mi się na środku, ale z powrotem zaczyna przylegać do skóry, dzień zmiany plastra przypada mi na sobotę rano, czy mam poczekać i sprawdzić czy przykleił się na tyle mocno, że się nie odkleja maksymalnie do piątku wieczór aby nie minęło 24h czy przykleić nowy już dzisiaj? I wtedy trzeci plaster i tak naklejam w sobotę rano gdy przypada zmiana plastra? Mam dodatkowo się jakoś zabezpieczyć?

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @Kinga:

Należy pozostawić "dzień zmiany plastra", czyli kontynuować naklejanie w środy.

Jeśli minęło nie więcej niż 24h od standardowego czasu zmiany plastra do naklejenia go w czwartek, to ochrona antykoncepcyjna jest zachowana.

Kinga (anonim, 37.47.181.) 2 lata temu

Dodam , że wczoraj zapomniałam nakleić. Pozdrawiam

Kinga (anonim, 37.47.181.) 2 lata temu

Witam wczoraj powinnam nakleić plaster po tygodniowej przerwie, jeżeli dzisiaj naklejek jest to czwartek, to w następnym tygodniu również w czwartek muszę nakleić?

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @Magdalena:

Należy natychmiast ponownie nakleić ten plaster w tym samym miejscu albo jeśli się nie da, to założyć nowy plaster. Następny plaster EVRA należy założyć jak zwykle w „Dniu Zmiany Plastra” (czyli wtorek), a po jego zdjęciu zrobić 7-dniową przerwę. Ochrona antykoncepcyjna zostaje zachowana.

Magdalena (anonim, 188.147.96.) 2 lata temu

Witam serdecznie.Od tygodnia stosuje plastry antykoncepcyjne.Pierwszy założyłam we wtorek,przedwczoraj założyłam 2 plaster i w środę zauważyłam że go nie ma na moim ciele.Odkleil się.Nie mam go ok 17godz.Czy powinnam nakleic nowy czy ten sam spowrotem.Czy poprostu czekać do krwawienia?pozdrawiam.

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @Kamila:

Należy przykleić nowy plaster, jak tylko będzie taka możliwość, rozpoczynając tym samym nowy czterotygodniowy cykl. Przez pierwszy tydzień nowego cyklu należy stosować dodatkową zabezpieczającą metodę antykoncepcji (np. prezerwatywy).

Kamila (anonim, 201.182.226.) 2 lata temu

Witam, podczas zagranicznych wakacji odkleił mi trzeci się plaster w środę, a powinnam zrobić to w poniedziałek. Możliwość przyklejenia nowego będę miała dopiero w kolejną środę. Co w takiej sytuacji? Zrobić tydzień przerwy i w następnym cyklu dodatkowe środki antykoncepcji?

Karo (anonim, 46.205.147.) 2 lata temu

Witam! Czy jak plaster odkleił mi się w środę wieczorem (już wczoraj) a dzień zmiany plastra mam w czwartek(dzisiaj) i nakleiłam nowy plaster po 24 to muszę zmieniać na kolejny czy mogę już tak zostawić ?

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Cykl z plastrem powinien trwać 3 tygodnie. W czwartek powinna Pani rozpocząć drugi tydzień z plastrem, a w kolejny czwartek trzeci tydzień z plastrem.

paulina (anonim, 176.100.194.) 2 lata temu

Witam , dzisiaj odkleił mi się plaster evra nr. 1 , od razu przykleiłam nowy plaster . W czwartek powinnam zmienić plaster na nowy , i pytanie brzmi , czy w czwartek mam odkleić plaster i przykleić nowy i w nastepnym tygodniu odkleić całkowicie na 7 dniowa przerwę ?

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Nie da się obliczyć dni płodnych podczas stosowania plastrów Evra, gdyż lek blokuje owulację.

Nie przekazała nam Pani żadnych informacji, na podstawie których moglibyśmy wnioskować, że jest Pani w ciąży. Jeśli ma Pani jakiekolwiek podejrzenia, proszę wykonać test ciążowy:
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/test-ciazowy-jaki-wybrac-i-kiedy-zrobic

pamiętając, że pierwsze objawy ciąży pojawiają się mniej więcej po upływie 6 tygodni od zapłodnienia.

Wystraszona  (anonim, 93.105.178.) 2 lata temu

Nie stosuje na codzień plastrów. Ale spróbowałam pierwszy raz. Przykleiłamplaster w pierwszym dniu okresu czyli 5 listopada. Wyjechałam i zapomniałam plastrów. Dlatego po 2 plastrach nie przykleilam 3. Miesiączkę dostałam na przełomie 22,23 listopada. Jak obliczyć dni płodne w takim przypadku. Gdy cylk średnio był co 28 lub 30 dni. Czy w dniu 8 grudnia mogłam mieć dni płodne? Czy mogę być w ciąży? Dziś jest 11 grudnia I dostałam takie boleści w podbrzszu. Jakby jajniki mnie bolały? Proszę o pomoc

Katarzyna Domagała Farmaceuta

2 lata temu

Należy natychmiast rozpocząć nowy czterotygodniowy cykl poprzez przyklejenie nowego
plastra. W tym momencie następuje nowy „Dzień 1.” oraz nowy „Dzień zmiany plastra”. Przez pierwszy tydzień nowego cyklu należy stosować niehormonalną metodę antykoncepcji, np. prezerwatywę.

Justyna (anonim, 84.59.118.) 2 lata temu

Dzień dobry,
Dziś powinnam odkleić 3 plaster, ale w momencie gdy chciałam to zrobić zobaczyłam ze plastra juz nie ma i nie mam pojęcia kiedy sie odkleił. Dodatkowo dostałam okres który przy regularnym stosowaniu powinnam dostać pod koniec tygodnia. Teraz nie jestem pewna czy powinnam przykleić od razu i zacząć nowy cykl czy zacząć nowy cykl zgodnie z planem

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @Marta:

Najbardziej prawidłowe byłoby przyklejenie nowego plastra i odklejenie go w dniu zmiany plastra. W przypadku braku możliwości naklejenia kolejnego plastra, należy zmienić dzień rozpoczęcia nowego cyklu. Przerwa pomiędzy kolejnymi plastrami nie powinna przekraczać 7 dni. W Pani przypadku zmianie ulega "Dzień 1." na czwartek (o jeden dzień wcześniej). Kolejne plastry należy naklejać również w czwartki:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/28646/evra-system-transdermalny/ulotka/107008

Marta (anonim, 80.107.117.) 2 lata temu

Witam
Dzisiaj o godzinie 14 odkleił mi się trzeci plaster. Powinnam go odkleic jutro o 9 rano. Na ulotce od plastrów napisane jest, ze jeżeli przerwa wynosi mniej niż 24h, dzień przyklejenia nowego plastra powinien zostać bez zmian. Jutro miał zacząć się czwarty tydzień (bez plastra). Czytam, ze powinnam i tak przykleić nowy i zdjąć go jutro, niestety jestem za granica i nie mam możliwości założenia nowego plastra aż do niedzieli. Czy w takim wypadku dzień założenia nowego plastra, powinien zostać ten sam (piątek) czy zmienić go na czwartek, ze względu na to ze odkleił się dzisiaj?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @Natalia:
Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie występuje typowa miesiączka tylko tzw. krwawienie z odstawienia. Intensywność i czas trwania krwawienia może się różnić od naturalnej miesiączki. Krwawienie z odstawienia powinno wystąpić w czasie 7-dniowej przerwy między plastrami.

Natalia (anonim, 5.173.158.) 2 lata temu

A jak długo może spóźniać się okres, dopiero zaczęłam przygodę z evra. Skończyłam już 2 opakowanie. Miedzy 1-2 miałam tylko 3 dni krwawienia, normalnie okres trwał 5-6 dni.

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Kategorie

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły