Amna (anonim, 31.0.44.) Warszawa 4 lata temu

Dlaczego metamizol podawany mi w szpitalu był skuteczniejszy niż ten w leku Pyralgina? Czy mogę kupić metamizol w aptece bez recepty?

Dzień dobry. Leżąc w szpitalu dostawałam leki przeciwbólowe m.in metamizol. Działały. Wyczytałam, ze jest to pyralgina. Po wyjsciu ze szpitala kupilam pyralginę i nie ma takiego samego działania. Dlaczego?. Czy mogę kupić metamizol w aptece bez recepty?

3 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

4 lata temu

Tak jak napisała koleżanka - dla lecznictwa zamkniętego, szpitala charakterystyczna jest postać pyralginy w ampułkach, której działanie pacjent może odczuwać jako szybsze, a co za tym idzie - silniejsze. Jeśli jednak jeśli otrzymywała Pani tabletki zawierające metamizol, to jest to ta sama substancja czynna, co w tabletkach Pyralgin czy Re-Algin dostępnych w aptece bez recepty. Nie powinno być zatem różnicy w działaniu przeciwbólowym. Jeśli ma Pani wątpliwości - proszę skontaktować się z oddziałem i poprosić o dokładną informację dotyczącą dawki, postaci i nazwy leku. Te informacje mogą być także zawarte w karcie informacyjnej z lecznictwa szpitalnego.

Niezależnie od tego, jeśli jest Pani po leczeniu w szpitalu, być może po jakimś zabiegu i odczuwa nieustępujący ból, to należy skontaktować się z lekarzem.

Amna (anonim, 31.0.40.) 4 lata temu

Dziekuje za odpowiedz.
Lek podwany w szpitalu byl pod postacią tabletek. 2 tabletki rano 2 popoludniu.2 wieczorem...potem zeszlam do zazycia rano i wieczorem. Potem tylko noc. Wrocilam do domu , a tu pyralgina nie dziala. Biorę aulin, a bol nie ustępuje.

Katarzyna Domagała Farmaceuta

4 lata temu

Faktycznie, tak jak Pani zauważyła metamizol w aptekach występuje pod nazwą handlową Pyralgina. Innym lekiem zawierającym w składzie tylko metamizol jest Gardan.

Substancja ta jako pojedynczy lek występuje tylko w postaci tych dwóch preparatów. Można ją też znaleźć w lekach takich jak Scopolan Compositum czy Vemonis Femi, jednak w połączeniu z innymi substancjami.

Metamizol nie występuje w innej postaci do sprzedaży dla pacjenta. Dostępny jest jeszcze jako surowiec farmaceutyczny do wykonywania leków robionych o składzie zaordynowanym przez lekarza, czyli na receptę. Farmaceuta przyrządza wtedy na miejscu postać leku z metamizolem z ordynacji lekarza, np. proszki do połykania czy czopki doodbytnicze.

Niestety, nie wiem, w jakiej postaci otrzymywała Pani metamizol w szpitalu, jednak podejrzewam, że mógł być to roztwór do wstrzykiwań domięśniowych, którego działanie było po prostu szybsze niż tabletki doustnej, jednak są to tylko moje przypuszczenia, bowiem nie informuje nas Pani o przyjmowanej w szpitalu postaci leku.

Wspomina Pani także, że dostawała Pani różne leki przeciwbólowe - i tu nasuwa się pytanie, czy metamizol nie był Pani podawany razem z inną substancją przeciwbólową i suma ich działania powodowała, że efekt przeciwbólowy był silniejszy? Istnieje taka opcja, jednak niekoniecznie musi być ona zawarta w dokumentacji ze szpitala. Najprawdopodobniej nie znajdzie tam Pani informacji, jakie substancje były ze sobą łączone, tylko nazwy wszystkich, jakie Pani otrzymywała.

Nie wiadomo też, jaką dawkę metamizolu Pani otrzymywała.

Pragnę jednak podkreślić, aby nie próbowała Pani na własną rękę łączyć kilku leków przeciwbólowych. Operacje takie dozwolone są pod stałą kontrolą lekarza, natomiast w domowym zaciszu mogą prowadzić do wystąpienia działań niepożądanych.

Jeśli po przyjęciu Pyralginy ból nadal się utrzymuje, sugeruję kontakt z lekarzem rodzinnym, który pomoże Pani dobrać skuteczne leczenie.

Przesyłam linki do śledzenia dostępności wspomnianych leków przeciwbólowych bez recepty, które zawierają w składzie metamizol w aptekach połączonych z naszym systemem na terenie Warszawy:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/65496/pyralgina-tabletki/apteki/w-warszawie - https://www.gdziepolek.pl/produkty/31903/gardan-re-algin-tabletki/apteki/w-warszawie - https://www.gdziepolek.pl/produkty/69612/scopolan-compositum-drazetki/apteki/w-warszawie - https://www.gdziepolek.pl/produkty/99243/vemonis-femi-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie

oraz materiały, które mogą okazać się przydatne: - https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-przeciwbolowe - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac - https://www.gdziepolek.pl/artykuly/leki-bez-recepty-ktore-latwo-naduzyc

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły