Aga (anonim, 5.173.120.)
około 2 miesięcy temu, Częstochowa

Dlaczego Oxycontin jest dostępny tylko na zamówienie?

Dzień dobry. Mam pytanie. Byłam w aptece kupić lek oxycontin40mg. Nie było problemów z kupnem, ale na zamówienie na poniedziałek. Do tego Panie farmaceutyki powiedziały mi że tylko właściciel apteki może mi wydać ten lek. Dlaczego tak. Dziękuję za odpowiedz

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

To, czy pacjent otrzyma lek od ręki czy następnego dnia, nie ma wpływu na potencjał uzależniający leku. Apteki nie kierują się tym parametrem zamawiając lek. Mogą natomiast chcieć ograniczyć magazynowanie tych preparatów ze względu np. na niewielki lokalny popyt oraz skomplikowaną i kosztowną procedurę utylizacji, w przypadku, gdyby taki lek się przeterminował.

Za kontrolę nad stosowaniem leków, które mogą uzależniać, odpowiada lekarz, zlecając je wówczas, kiedy są konieczne i pacjent - poprzez stosowanie się zaleceń.

Każdy z leków przeciwbólowych ma swoje zastosowanie. W przypadku bardzo silnego bólu stosowanie leków takich jak Oxycontin może być uzasadnione.

gevdfh (anonim, 89.69.174.)
około 1 miesięcy temu

Pewnie dlatego, że lek jest silnie uzależniający. Radził bym w ogóle tego nie brać, ale każdy odpowiada za siebie.

Przypuszczam, że najbardziej kompetentną i zgodną z prawdą odpowiedź może Pani uzyskać bezpośrednio w aptece, w której zamówiła Pani lek. Ze swojej strony mogę wysnuć jedynie przypuszczenia.

Podejrzewam, że apteka mogła nie mieć leku incydentalnie (skończył się, został już wydany innemu pacjentowi) lub przyjęła model biznesowy polegający na nie trzymaniu w magazynie leków rzadziej rotujących.

Jeśli chodzi o wydanie leku takiego jak Oxycontin, to przepisy nie ograniczają możliwości jego wydania do osoby kierownika (bo przypuszczam, że mogło chodzić o magistra farmacji będącego kierownikiem i właścicielem apteki w jednej osobie). Jednak być może ze względu na ciążące na kierowniku apteki obowiązki związane z ewidencjonowaniem przychodu i rozchodu leków zawierających substancje odurzające, taki model podziału czynności został w tej konkretnej aptece wypracowany.

Załączam dodatkowe informacje o leku Oxycontin:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/58566/oxycontin-tabletki/apteki/w-czestochowie
https://www.gdziepolek.pl/produkty/58566/oxycontin-tabletki/ulotka
oraz nasze opracowania dotyczące farmakoterapii bólu:
https://www.gdziepolek.pl/kategorie/leki-przeciwbolowe
https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jakie-leki-przeciwbolowe-stosowac