Raport o cenach w aptekach w styczniu 2023: leki drożeją jeszcze szybciej

udostępnij:

Ceny 100 najczęściej sprzedawanych w aptekach nierefundowanych produktów zanotowały w styczniu średni wzrost o 9,2 proc. w porównaniu do 7,7 proc. w październiku. Po raz kolejny mamy do czynienia z sytuacją, w której leki drożeją coraz szybciej, choć ogólne wskaźniki inflacyjne już od 2 miesięcy wykazują tendencję spadkową. Duża w tym zasługa preparatów stosowanych w leczeniu objawów przeziębienia, na które zapotrzebowanie w ostatnich tygodniach gwałtownie wzrosło.

Ponownie przeanalizowaliśmy jak zmieniły się, w porównaniu do ubiegłego roku, ceny 100 aktualnie najczęściej sprzedawanych w aptekach nierefundowanych produktów o szerokiej dostępności i cenie na poziomie co najmniej 10 zł.

Średnia ważona wzrostu cen takich produktów wyniosła w styczniu 9,2 proc. i jest aż o 1,5 pp. wyższa niż w październiku.

Źródło: GdziePoLek

Zgodnie z przyjętą metodyką raportu, co 3 miesiące analizujemy ceny 100 najbardziej popularnych w danym okresie preparatów, aby jak najlepiej odzwierciedlić postrzeganie aptecznych cen przez szerokie grono pacjentów.

W grudniu mieliśmy do czynienia z wyjątkowo dużą skalą zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych (m.in. grypa, Covid-19, RSV), przez co pacjenci często sięgali po preparaty leczące ich objawy - np. gorączkę, kaszel, katar. Wiele dostępnych bez recepty leków z tych kategorii już w ubiegłych miesiącach było liderami wzrostu cen, a zwiększony popyt mógł dodatkowo wzmocnić to zjawisko - miało to duży wpływ na średni wzrost cen całego analizowanego zestawienia.

Z drugiej strony, w aktualnym zestawieniu znalazło się jedynie 14 produktów na receptę, podczas gdy w październiku były to 23, a w lipcu 28 pozycji. Tymczasem to właśnie leki na receptę wykazują się średnio najmniejszą dynamiką wzrostu cen.

Średni ważony wzrost cen dla 86 produktów bez recepty (leków OTC, suplementów diety i kosmetyków), znajdujących się wśród 100 najbardziej rotujących produktów, osiągnął w styczniu 10,5 proc. Produkty na receptę podrożały natomiast średnio o 4,8 proc.

Po raz kolejny wzrosła liczba preparatów, które zanotowały co najmniej dwucyfrowy wzrost cen - w aktualnym zestawieniu znalazły się aż 43 takie pozycje.

Źródło: GdziePoLek

W październikowym raporcie dwucyfrowy wzrost zanotowało 39 pozycji (zobacz więcej: Raport o cenach w aptekach w październiku 2022: coraz szybszy wzrost).

Spis treści

Jakie leki podrożały najbardziej?

Jakie leki podrożały najmniej?

O ile podrożał przykładowy apteczny paragon?

Jak kupować taniej w aptece?

Jakie leki podrożały najbardziej?

Poniżej znajduje się zestawienie 10 spośród 100 aktualnie najbardziej rotujących leków, które zanotowały największy wzrost cen w porównaniu do stycznia ubiegłego roku.

Na liście przeważają leki stosowane w łagodzeniu objawów infekcji, takich jak przeziębienie, grypa czy COVID-19. Największą dynamikę wzrostu cen w ciągu ostatnich 3 miesięcy zaobserwowaliśmy w przypadku aerozolu do nosa na katar Xylometazolin Teva - niemal 7 punktów procentowych. W zestawieniu stale utrzymuje się także jego zamiennik pod nazwą Otrivin.

Ceny rosną szybko również w przypadku syropu przeciwgorączkowego i przeciwbólowego dla dzieci Nurofen Forte oraz kropli z witaminą D - Vigantol, stosowanych w celu wsparcia odporności zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Nowości na liście to syropy o działaniu przeciwkaszlowym z butamiratem - Atussan i Supremin, na które popyt mógł być w ostatnim czasie zwiększony, ze względu na liczne infekcje z towarzyszącym suchym, uporczywym kaszlem.

Tym razem w zestawieniu nie znalazł się natomiast żaden lek wydawany wyłącznie z przepisu lekarza.

Jakie leki podrożały najmniej?

Poniżej znajduje się zestawienie 10 leków, w przypadku których wzrost cen jest najmniejszy.

Na aktualnej liście połowa preparatów to leki na receptę - niewielki procentowy wzrost cen utrzymuje się w przypadku leków przeciwzakrzepowych, takich jak Vessel Due F i Xarelto oraz leku przeciwalergicznego Clatra i działającego silnie przeciwbólowo leku Skudexa. Co ciekawe, jeden z preparatów - przeciwzakrzepowy Eliquis - zanotował spadek ceny w porównaniu do stycznia 2022.

Nowości w zestawieniu to preparaty przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - Apap i Ibuprom Max. Ich utrzymujące się na stałym poziomie ceny, to dobra wiadomość dla większości pacjentów, jako że leki te stanowią popularny element domowej apteczki.

Na liście znalazł się również syrop przeciwkaszlowy z lewodropropizyną - Levopront. Jest to dobra wiadomość w obliczu znacznego wzrostu cen syropów na kaszel o podobnym działaniu, zawierających inną substancję - butamirat.

O ile podrożał przykładowy apteczny paragon?

Tak jak ostatnio, sprawdziliśmy o ile podrożał przykładowy apteczny paragon. Zestawiliśmy najczęściej kupowane preparaty na popularne wśród seniorów schorzenia, takie jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, problemy z trawieniem, różnego rodzaju dolegliwości bólowe oraz niedobory diety.

cena 2022

cena 2023

zmiana r/r

Acard 75 mg

5,31*

6,17*

16,2%

Bisocard

16,28

18,02

10,7%

Raphacholin C

14,92

17,76

19,0%

Ketonal active

20,51

22,84

11,4%

Aspargin

12,71

14,01

10,2%

SUMA:

69,73

78,80

13,0%

Źródło: dane GdziePoLek, dot. 100 najbardziej rotujących spośród nierefundowanych produktów

*Produkt sprzedawany w op. 60 tabletek, które odpowiadają 2 miesiącom terapii, stąd w powyższym zestawieniu znajduje się połowa ceny za całe opakowanie.

W styczniu ubiegłego roku taki zestaw leków kosztował 69,73 zł, natomiast obecnie pacjent musiałby za niego zapłacić średnio 78,80 zł, czyli o 13 proc. więcej niż rok temu.

W lipcu 2022 roku ten sam zestaw leków kosztował 74,08 zł i był o 10,2 proc. droższy niż w 2021, a w październiku 2022 pacjent musiałby zapłacić za niego średnio 76,2 zł czyli o 12 proc. więcej niż w 2021. Widać więc, że dynamika wzrostu cen tego modelowego koszyka jest coraz większa.

Jak kupować taniej w aptece?

W niektórych przypadkach możliwe jest ograniczenie wydatków w aptece. Poniżej zebraliśmy wskazówki, które mogą okazać się pomocne, jeśli szukasz oszczędności.

  • Podczas kupowania leków zapytaj farmaceutę, czy dostępne są ich tańsze zamienniki.

  • Przed kolejną wizytą w aptece czy u lekarza zrób przegląd wszystkich stosowanych leków - może okazać się, że niektóre preparaty nie są już potrzebne lub nieświadomie przyjmujesz kilka leków o podobnym działaniu.

  • Upewnij się, czy na stosowane leki nie przysługuje Ci zniżka - aktualne wykazy leków refundowanych wraz z informacją o wskazaniach do refundacji: Lista leków refundowanych

  • Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym o swojej sytuacji finansowej - być może uda się dobrać inny, tańszy lek, którego stosowanie będzie bardziej wymagające, ale zapewni podobny efekt terapeutyczny (np. codzienne przyjmowanie tabletek, zamiast zastrzyku raz na kilka miesięcy).

Załącznik nr 1: pełne zestawienie analizowanych produktów

https://www.dropbox.com/s/9fd1idazd9xpl6l/GdziePoLek_ceny_lekow_012023.xlsx?dl=0

Prawa autorskie

Dozwolone kopiowanie ilustracji autorstwa GdziePoLek na własną stronę, pod warunkiem umieszczenia aktywnego linku do źródła. Kopiowanie całości lub większości tekstu nie jest dozwolone.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu

;