Raport o cenach w aptekach w październiku 2022: coraz szybszy wzrost

udostępnij:

Średni ważony roczny wzrost cen 100 najczęściej sprzedawanych w aptekach nierefundowanych produktów to 7,7 proc. w porównaniu do 7,0 proc. w ostatnim raporcie. Według naszych danych wzrost cen przyspieszył, podczas gdy według GUS ceny w aptekach rosły we wrześniu wolniej niż w czerwcu. Najbardziej podrożały dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, leki łagodzące objawy infekcji i preparaty stosowane w problemach z wątrobą, stosunkowo mniej drożeją leki na receptę. Coraz więcej preparatów notuje dwucyfrowe podwyżki.

Nasze dane wskazują, że ceny w aptekach rosną coraz szybciej. Pierwszy raport o cenach 100 najbardziej rotujących, nierefundowanych produktów opublikowaliśmy w lipcu.

Porównanie ważonego wzrostu cen w lipcu i październiku

Wzrost cen w aptekach w październiku vs lipcu 2022 r.

Źródło: GdziePoLek

Do porównania tempa wzrostu w lipcu i październiku użyliśmy średniej ważonej, która większe znaczenie z listy top 100 przypisuje produktom o większej wartości sprzedaży. Gdyby użyć prostej średniej arytmetycznej, wzrost cen byłby większy - z 7,8 proc. na 8,8 proc. w październiku.

Wynika to z wolniejszego wzrostu cen nierefundowanych leków na receptę. Przeciętna cena najbardziej rotujących leków na receptę jest niemal 3-krotnie wyższa niż pozostałych produktów, a więc wartościowo więcej "ważą" w zestawieniu. Wśród analizowanych produktów znalazły się łącznie 23 leki na receptę, a ich sredni ważony roczny wzrost cen 4,7 proc. wobec 5,4 proc. w lipcu.

Średni ważony wzrost cen dla wszystkich 77 produktów bez recepty (leków OTC, wyrobów medycznych, suplementów diety i kosmetyków) znajdujących się wśród 100 najbardziej rotujących produktów osiągnął natomiast 9,7 proc., czyli był o 1,3 pkt. proc. wyższy niż 3 miesiące temu.

Wzrost cen w aptekach w podziale na grupy według tempa wzrostu, paź. 2022

Znacząco, bo aż o 44 proc., wzrosła w porównaniu z poprzednim raportem liczba preparatów, które podrożały o ponad 10 proc. - liczba takich produktów wzrosła z 27 do 39 w aktualnym raporcie.

Jak wyniki porównują się do danych GUS? Inflacja wyniosła we wrześniu 17,2 proc., osiągając najwyższy poziom od ponad 25 lat.

Co jednak zaskakujące, według metodyki stosowanej przez GUS, w ostatnim miesiącu obliczono mniejszą dynamikę wzrostu cen wyrobów farmaceutycznych - 3,4 proc. - niż w czerwcu, gdy ta kategoria produktów podrożała wg GUS o 3,7 proc.

Spis treści

Jakie leki podrożały najbardziej?

Jakie leki podrożały najmniej?

O ile podrożał przykładowy apteczny paragon?

Jak kupować taniej w aptece?

Dlaczego nasze dane różnią się od wyliczeń GUS?

Jakie leki podrożały najbardziej?

W poniższej tabeli znajduje się zestawienie 10 spośród 100 aktualnie najbardziej rotujących leków, które zanotowały największy wzrost cen w porównaniu do października 2021 roku.

Produkty w aptekach, które podrożały najbardziej, paź. 2022

Jedyny preparat na powyższej liście, który jest wydawany wyłącznie na receptę, to obecne również w poprzednim zestawieniu krople Dicortineff, stosowane w chorobach oczu i uszu. Krople te nie mają zamiennika, jednak ich stosowanie jest krótkotrwałe. W aptekach możemy kupić ten lek w cenie od 15 zł do nawet 40 zł, a jego średnia cena we współpracujących z GdziePoLek placówkach to 28 zł.

Pozostałe spośród produktów o największym wzroście cen rok do roku są dostępne bez recepty, większość z nich była obecna również w poprzednim zestawieniu 100 najbardziej rotujących produktów, a tylko dla leku Sylimarol 70 mg odnotowaliśmy nieznacznie niższe tempo wzrostu cen niż w lipcu - o niecały 1 punkt procentowy.

Nowości na liście to preparaty stosowane zwyczajowo dla wzmocnienia odporności w sezonie jesiennym (Rutinoscorbin, Vigantol) oraz przeciwzapalny ibuprofen w postaci zawiesiny, do stosowania u dzieci.

Jakie leki podrożały najmniej?

Podobnie jak w poprzednim raporcie, najmniej w porównaniu do ubiegłego roku podrożały leki na receptę.

Produkty w aptekach, które podrożały najmniej, paź. 2022

Na liście 10 produktów o najmniejszym wzroście cen znajduje się aż 7 leków na receptę, z czego połowa to nominalnie drogie leki przeciwkrzepliwe - Xarelto w 2 dawkach, Vessel Due F oraz Eliquis. To bardzo dobra informacja dla pacjentów stosujących przewlekle te preparaty i czynnik obniżający ważony wzrost cen naszej listy.

Nowości w tabeli to dostępny bez recepty, przeciwwirusowy lek Neosine Forte (w tabletkach i w syropie) oraz wydawany z przepisu lekarza syrop na kaszel Pecto Drill - popyt na te produkty jest największy w sezonie wzmożonych zachorowań, dlatego ich stabilna cena to także dobra wiadomość dla pacjentów.

O ile podrożał przykładowy apteczny paragon?

Sprawdziliśmy, o ile podrożał w październiku przykładowy apteczny paragon, czyli zestawienie najczęściej kupowanych preparatów na popularne wśród seniorów schorzenia - chorobę wieńcową, nadciśnienie, problemy z trawieniem, różnego rodzaju dolegliwości bólowe - i potrzeby dotyczące suplementacji.

nazwa

cena 2021

cena 2022

zmiana r/r

Acard 75 mg

5,12*

5,88*

14,8%

Bisocard

15,74

17,55

11,5%

Raphacholin C

14,62

16,73

14,4%

Ketonal active

20,31

22,41

10,3%

Aspargin

12,24

13,63

11,4%

SUMA:

68,03

76,20

12,0%

Źródło: dane GdziePoLek, dot. 100 najbardziej rotujących spośród nierefundowanych produktów

*Produkt sprzedawany w op. 60 tabletek, które odpowiadają 2 miesiącom terapii, stąd w powyższym zestawieniu znajduje się połowa ceny za całe opakowanie.

Jeszcze w lipcu tego roku ten sam zestaw leków kosztował 74,08 zł i był o 10,2 proc. droższy niż w 2021. Obecnie pacjent musiałby zapłacić za niego średnio 76,2 zł czyli o 12 proc. więcej niż rok temu.

Jak kupować taniej w aptece?

Szukając oszczędności w domowym budżecie na pewno nie powinniśmy zaczynać od ograniczania wydatków na zdrowie. Warto jednak pamiętać o możliwych opcjach zmniejszenia kosztów leczenia jeśli będziemy zmuszeni do takiego kroku:

  1. Przegląd wszystkich stosowanych przez nas leków i innych aptecznych preparatów - być może część z nich nie jest nam już aktualnie potrzebna, lub stosujemy kilka preparatów o podobnym działaniu. W tej kwestii pomoże nam lekarz lub farmaceuta.

  2. Wybór tańszych odpowiedników (zamienników) stosowanych leków - w tym zakresie również pomoc uzyskamy w aptece.

  3. Weryfikacja uprawnień do refundacji - wiele powszechnie stosowanych leków jest refundowanych przy określonych wskazaniach lub dla niektórych grup pacjentów (seniorzy, kobiety ciężarne).

  4. Zamiana terapii na mniej kosztowną w porozumieniu z lekarzem. Niższa cena leków może być związana z mniejszym komfortem terapii (np. lek musimy stosować częściej), ale to o wiele lepsze rozwiązanie niż kompletne zaniechanie leczenia z przyczyn finansowych.

Narzędzia ułatwiające ograniczanie kosztów leczenia opisaliśmy szczegółowo w lipcowym artykule o cenach w aptekach.

Dlaczego nasze dane różnią się od wyliczeń GUS?

Już w ostatnim raporcie o cenach w aptekach wyjaśnialiśmy, dlaczego nasze dane są inne od raportowanych przez GUS.

Podstawowe różnice to:

  • wykluczenie z analizy leków refundowanych, których cena nie dostosowuje się elastycznie do rynkowych realiów, ponieważ jest ustalana urzędowo, często w kilkuletnich cyklach,

  • ograniczenie analizy do 100 najbardziej rotujących aktualnie produktów w aptekach, których średnia dostępność w aptekach wynosi powyżej 50 proc., a średnia cena powyżej 10 zł.

Te założenia mają na celu z jednej strony jak najlepsze odzwierciedlenie aktualnego postrzegania cen w aptekach przez możliwie największą grupę pacjentów, a z drugiej wykazanie wpływu obecnej sytuacji gospodarczej na decyzje dotyczące oferowanych cen, podejmowane przez producentów, hurtownie i właścicieli aptek - czego w praktyce nie mogą robić w obszarze leków refundowanych.

Po publikacji poprzedniego materiału (więcej: Inflacja w aptece - o ile wzrosły ceny leków?) otrzymaliśmy dodatkowe wyjaśnienia z Departamentu Edukacji i Komunikacji GUS dotyczące metodyki stosowanej przez Urząd. Wynika z nich m.in., że w raportowanej przez GUS kategorii "wyroby farmaceutyczne" oprócz leków (w tym pomijanych przez nas produktów refundowanych, mających wysoki, bo ok. 40 proc. udziału w badaniu cen konsumpcyjnych) znajdują się także, co ciekawe, wyroby zielarskie.

Ponadto, w odróżnieniu od naszej metodyki, w badaniu cen konsumpcyjnych realizowanych przez GUS "uwzględnia się produkty porównywalne jakościowo (np. ze względu na skład chemiczny leku) w celu uzyskania informacji o „czystej” zmianie ceny", zamiast porównywać bezpośrednio ceny opakowań.

Niezależnie od przyjętych założeń, zaskakujące jest, że wg danych GUS dynamika wzrostu cen w obszarze wyrobów farmaceutycznych była nieznacznie (o 0,3 punktu procentowego) niższa we wrześniu niż w czerwcu, czego nie potwierdza analiza wg naszych założeń. Podobne trendy występują jednak także przy innych raportowanych szczegółowo przez GUS kategoriach, m.in. niektórych artykułach spożywczych.

Załącznik nr 1: pełne zestawienie analizowanych produktów

https://www.dropbox.com/s/trzvgofezzz7wg5/GdziePoLek_ceny_lekow_102022.xlsx

Prawa autorskie

Dozwolone kopiowanie ilustracji autorstwa GdziePoLek na własną stronę, pod warunkiem umieszczenia aktywnego linku do źródła. Kopiowanie całości lub większości tekstu nie jest dozwolone.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu