Jak przygotować się na 1 rok farmacji?

udostępnij:

Dostałeś się na farmację, a po fali radości zaczynają dopadać Cię myśli, jak to będzie wyglądało, czy sobie poradzisz i jak się do tego dobrze przygotować? Nie jesteś z tym sam - myślę, że takie refleksje towarzyszą każdemu przyszłemu studentowi. Mam w pamięci wszystkie te obawy i wątpliwości, a na ich podstawie stworzyłam krótki poradnik, który pozwoli Ci odważnie i z pełną świadomością rozpocząć studia.

Akademik czy wynajem pokoju – co wybrać?

Przed rozpoczęciem roku akademickiego najważniejszą kwestią jest wybór miejsca zakwaterowania. Nie zwlekaj z tą decyzją do końca wakacji - razem z nadchodzącym rokiem akademickim ceny za wynajem rosną, a wybór staje się coraz mniejszy. Z pewnością wielokrotnie usłyszysz, że studia farmaceutyczne są trudne i wymagają często dużej samodyscypliny oraz wielu godzin intensywnej nauki. Mając to na uwadze, warto pod to kryterium dostosować lokum, które zapewni Ci idealne warunki do pracy i odpoczynku. Warto sprawdzić na stronie internetowej swojej uczelni, gdzie będzie odbywało się większość zajęć i sugerując się tym, wybrać przyszłe miejsce zamieszkania w niedalekiej odległości. Ten problem z głowy mogą mieć osoby, które mają możliwość studiowania w swoim mieście rodzinnym albo mogą zatrzymać się u rodziny.

Jedną z alternatyw, wybieraną przez większość studentów jest wynajem pokoju. Osobom ceniącym sobie prywatność oraz całkowitą swobodę poleca się wynajęcie całego mieszkania, jednak jest to zwykle najdroższa opcja. Ogłoszenia związane z wynajmem mieszkania/pokoju możesz śledzić na stronach internetowych z ogłoszeniami.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które dobrze odnajdują się w dużej grupie i poza samą nauką nastawione są również na zawarcie wielu znajomości, są domy studenckie, potocznie nazywane akademikami. Aby zdobyć miejsce w akademiku należy złożyć w wakacje podanie na uczelni, uwzględnić w nim, czy interesuje Cię pokój jedno- czy wieloosobowy oraz dołączyć do niego wymagane dokumenty. Uczelnia rozpatruje Twoją prośbę, kierując się takimi kryteriami, jak dochód na osobę, odległość od miejsca zamieszkania. Domy studenckie różnią się od siebie standardem. Te akademiki, które są znacznie oddalone od uczelni oraz wymagają współdzielenia kuchni, łazienki na większą liczbę osób, wyróżniają się często niższą ceną. Coraz częściej spotyka się jednak akademiki, które cechują się wysokim standardem, przestrzeń wspólna podzielona jest na 1-2 pokoje oraz posiadają pokoje cichej nauki i pomieszczenia przeznaczone do wspólnych spotkań studentów. Jeżeli marzysz o pokoju jednoosobowym w akademiku to z góry informuję Cię, że jest ich znacznie mniej. Pierwszeństwo w otrzymaniu miejsca w takim pokoju mają osoby niepełnosprawne, doktoranci oraz studenci z wyższych lat.

Jak poznać ludzi i znaleźć ważne informacje?

Jeżeli jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego chcesz poznać osoby, z którymi rozpoczniesz swoją 5,5-letnią przygodę związaną ze studiowaniem, to koniecznie dołącz do grupy swojego przyszłego roku na Facebooku. Korzyści z istnienia takich grup jest mnóstwo, począwszy od wymiany informacji związanych ze studiami, kończąc na organizacji wspólnej imprezy integracyjnej.

Aby być na bieżąco ze wszystkimi powiadomieniami dotyczącymi ubezpieczeń, stypendiów, sprzedaży niezbędnych materiałów, warto dołączyć do grupy facebookowej studentów swojej uczelni/wydziału oraz śledzić działalność i komunikaty samorządu studenckiego, a także stronę uczelni.

Celem tych wszystkich grup i stron jest informowanie oraz rozwiewanie wszelkich wątpliwości. Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda I rok na Twojej uczelni, na jakie przedmioty należy uważać, to skorzystaj z doświadczenia starszych roczników i zadaj im pytania, które Cię nurtują. Warto nawiązywać kontakty z osobami z wyższych lat, ponieważ oni przetarli już pewne ścieżki i chętnie zdradzą wskazówki, jak się uczyć na dane zaliczenie, do czego można podejść bez stresu.

Gdzie kupić książki na studia, materiały i fartuch?

Poprzednim okresom edukacji przyświecały zupełnie inne zasady. Uczeń na pierwsze zajęcia musiał przyjść ze skompletowaną wcześniej wyprawką: książką, zeszytem ćwiczeń. Na studia nie trzeba zaopatrywać się wcześniej w stos książek. Wszelkie informacje dotyczące wymaganej literatury zostaną przedstawione przez prowadzących na wykładach i ćwiczeniach wprowadzających. Jeżeli nie chcesz nadwyrężać budżetu to możesz wykazać się solidarnością studencką i odkupić od starszych roczników materiały, zbindowaną kopię albo wypożyczyć daną książkę w bibliotece uczelnianej. Mimo dużego wyboru w bibliotece, niektóre pozycje potrafią znikać w bardzo szybkim tempie. Dlatego polecam Ci w pierwszych dniach studiów założyć sobie internetowe konto czytelnika i zacząć korzystać z usług biblioteki. W przypadku przedmiotów wiodących na farmacji, tj. farmakologia, TPL, polecam Ci zakupić książkę. Jest to inwestycja na lata, ponieważ w przyszłości będzie to dla Ciebie źródło wiedzy, do którego będziesz mógł w każdej chwili zajrzeć.

Na zajęciach laboratoryjnych, których zdecydowanie nie brakuje na farmacji, student powinien mieć fartuch oraz odpowiednie obuwie ochronne. Gdzie można to nabyć? Popularnym rozwiązaniem jest zakup w Dziale Promocji i Informacji swojej uczelni. Na stronie internetowej swojego wydziału znajdziesz informację, gdzie mieści się to miejsce. Możesz również zamówić fartuch przez internet lub kupić go w sklepie medycznym. Nie przejmuj się, jeżeli po pewnym czasie Twój fartuch nie będzie w odcieniu nienagannej bieli. To będzie najprawdopodobniej wynik analiz przeprowadzanych na zajęciach i pracy z odczynnikami, których efektem ubocznym są często plamy na fartuchu.

Jak wyglądają zajęcia na studiach?

Jestem przekonana, że analizując wstępnie swój plan zajęć możesz poczuć konsternację. Kiedyś wszystkie zajęcia nazywane były po prostu lekcjami, a teraz jeden przedmiot może być realizowany jako seminarium, laboratorium, wykład, ćwiczenia. Jaka jest tak właściwie różnica pomiędzy tymi formami? Wykłady prowadzone są najczęściej przez pracowników mających stopień profesora lub doktora habilitowanego i stanowią wstęp do materiału omawianego na ćwiczeniach. Ćwiczenia odbywają się najczęściej w niewielkich grupach i rozszerzają zagadnienia omawiane na wykładach. Podczas seminariów studenci powinni wykazać się zaangażowaniem, ponieważ ich zadaniem jest często zaprezentowanie konkretnych zagadnień w postaci prezentacji multimedialnej lub referatu. Zajęcia laboratoryjne są kwintesencją farmacji. Na nich wykonywane są różne syntezy, analizy, produkcje. Wymagają one dużej samodzielności oraz dobrej organizacji miejsca pracy, ponieważ w trakcie wykonywania doświadczeń student jest odpowiedzialny za swoje stanowisko pracy.

Jak się uczyć i kiedy zacząć się uczyć na farmacji?

Prawdopodobnie po tym, jak usłyszałeś mnóstwo opinii o tym, jak ciężko jest na farmacji oraz jak dużo nauki Cię czeka (więcej: Jak skutecznie uczyć się na farmacji?), zastanawiasz się czy w trakcie wakacji rozpocząć naukę na I rok studiów czy nie. Osobiście nie popieram tego pomysłu, ponieważ tak naprawdę nie wiesz, co dokładnie będzie Cię obowiązywało oraz na co zwrócić szczególną uwagę. Zdecydowanie polecam, abyś jak najlepiej spożytkował czas wolny, naładował akumulatory oraz ze świeżym umysłem rozpoczął rok akademicki.

Na farmacji bardzo dużo treści jest przekazywanych, lecz wiedza ta jest również sukcesywnie weryfikowana. Nowy termin „wejściówka” może być dla Ciebie synonimem dawnej „kartkówki”. Ta forma sprawdza niewielki zakres materiału konieczny do przygotowania na bieżące zajęcia. Wiedza z kilku zajęć składa się najczęściej na kolokwium. Podstawę zaliczenia kolokwium stanowi uzyskanie pozytywnej oceny w skali 3-5 (2 to najniższa ocena i oznacza niezaliczenie). Pojęcie, które dwa razy w ciągu roku akademickiego będzie wywoływało u Ciebie dreszczyk adrenaliny, to sesja. Sesja jest zwieńczeniem każdego semestru i składa się z egzaminów z poszczególnych przedmiotów. Jeżeli te pojęcia wydają Ci się być groźne to obiecuję Ci, że żaden pierwszy termin nie jest ostatnim i to, w którym podejściu uda Ci się coś zaliczyć, nie będzie miało żadnego znaczenia w przyszłości.

Jak dołączyć do organizacji studenckich?

Poza samymi zajęciami, uczelnia daje Ci szereg innych propozycji, które pozwolą Ci rozwinąć swoją kreatywność, nawiązać nowe znajomości oraz zdobyć doświadczenie. Organizacje studenckie, koła naukowe, pozwalają wybić się ponad przeciętność oraz wyróżnić w tłumie (więcej: 6 rzeczy, które warto robić na studiach farmaceutycznych). Aby zostać członkiem największej organizacji zrzeszającej studentów farmacji wystarczy wziąć udział w rekrutacji, która odbywa się zawsze na początku semestru zimowego, wypełnić formularz i wyrazić swoją chęć działania. O terminie, w którym będziesz mógł aplikować, dowiesz się z mediów społecznościowych PTSF-u lub plakatów, które będą widniały na Twoim wydziale. Uczelnia bardzo chętnie wspiera działalność kół naukowych. Jeżeli któreś zajęcia szczególnie Cię zainteresowały oraz rozbudziły głód wiedzy to warto zobaczyć na stronie uczelni, czym zajmuje się dane koło naukowe, jakie badania prowadzi. Możesz porozmawiać również z prowadzącym zajęcia, który przybliży Ci ten temat. Nie bój się pytać - wykładowcy otwarcie reagują na studentów, którzy chcą podejmować się wszelkich dodatkowych aktywności.

Studia, praca, zainteresowania – czy można to połączyć?

Jeżeli chcesz poprawić swój studencki budżet to studiowanie jakiegokolwiek kierunku nie powinno stanowić przeszkody. Wszystko to tak naprawdę dobra organizacja czasu. Po otrzymaniu planu zajęć, przestudiuj go dokładnie. Zobacz, w które dni jesteś najbardziej dyspozycyjny czasowo. Żeby wygospodarować większą ilość czasu, możesz spróbować przenieść się do innej grupy. Zacznij od małych kroków. Spróbuj swoich sił w pracach dorywczych, weekendowych i przekonaj się sam, czy potrafisz połączyć studiowanie z pracą.

Farmacje da się również pogodzić ze studiami na innym kierunku. Jest to z całą pewnością ambitne wyzwanie, ale jednocześnie możliwe do zrealizowania. Należy wtedy skierować na uczelnie prośbę o przyznanie indywidualnego toku studiów, który umożliwi samodzielne układanie planu tak, aby móc pogodzić oba kierunki.

Przygotuj się na to, że studiowanie farmacji będzie wymagało od Ciebie dużej systematyczności oraz wielu godzin nauki (więcej: Fakty i mity o studiach farmaceutycznych). Warto w tym wszystkim mieć swój azyl, który pozwoli Ci oderwać myśli oraz odpocząć. Nie rezygnuj ze swoich pasji, wprowadź do swojego życia regułę work-life balance. Osoby, które łączą naukę ze swoimi zainteresowaniami, zdecydowanie łatwiej radzą sobie ze stresem na studiach.

Mam nadzieję, że moje rady pozwolą Ci pewnie i z uśmiechem rozpocząć przygodę z farmacją. Ten czas wbrew pozorom bardzo szybko minie, więc wykorzystaj go dobrze. Farmacja uczy podziału czasu na obowiązki i przyjemności – w życiu zawodowym taka harmonia zdecydowanie chroni przed wypaleniem i daje satysfakcję z wykonywanej pracy.

Inne artykuły na blogu