bloggdzie po lek

Jak przeżyć praktyki w aptece po 3 roku farmacji?

udostępnij:

Zastanawiasz się, jak wykorzystać czas praktyki wakacyjnej, którą będziesz musiał odbyć w aptece po 3 roku farmacji? Jak będzie wyglądał Twój dzień i jakie obowiązki zostaną Ci powierzone? Przedstawię Ci kilka rad, które pozwolą nie tylko spokojnie przejść przez ten etap, rozwiązać wszelkie problemy, ale również w 100% spożytkować ten czas na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności.

Aktualizacja 8 marca 2021 – praktyki w aptece po 3 roku farmacji w dobie koronawirusa

Ciekawi Cię, jak będą wyglądały Twoje praktyki wakacyjne w dobie pandemii, czy nie zostaną one przełożone lub co gorsze odwołane? Przychodzimy do Was z informacją, że pomimo wielu panujących obostrzeń nie przewiduje się zmian w organizacji praktyk po 3 roku w aptece. Dokładniejsze zasady dotyczące realizacji praktyk ustala dana uczelnia, ale na ten moment możesz bez zmian ustalać wszelkie formalności dotyczące praktyk wakacyjnych.

Trudnością w obecnej rzeczywistości może okazać się organizacja praktyk za granicą. Wiele krajów w ramach programu SEP oraz Erasmus+ odwołuje możliwość odbycia praktyk zagranicznych. Więcej szczegółów z pewnością przekaże Ci LEO – osoba odpowiedzialna za organizację SEP-u oraz koordynator ds. Programu Erasmus+.

Jak długo trwają praktyki po 3 roku farmacji?

Praktyka wakacyjna odbywa się w aptece ogólnodostępnej i trwa miesiąc, a dokładniej dwadzieścia dni roboczych. W tym okresie zobowiązany będziesz do przepracowania 160 godzin lekcyjnych (trwających 45, a nie 60 minut!). Czas ten może być rozdzielony na dni powszednie, z wyłączeniem dyżurów nocnych i świąt. Jest to praktyka, za którą studenci nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.

Jak wybrać aptekę na praktyki?

Proces wybierania apteki, w której odbędziesz praktykę wakacyjną po 3 roku studiów wygląda nieco inaczej na każdej z uczelni. W niektórych ośrodkach akademickich studenci otrzymują listę placówek gotowych na przyjęcie praktykanta i z tego spisu powinni wybrać odpowiednie dla siebie miejsce. W takich wypadkach najczęściej obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”, dlatego dobre miejsca praktyk znikają w pierwszej kolejności. Na innych uczelniach studenci sami wybierają odpowiednią aptekę. W związku z tym, że musi ona spełniać kilka warunków, warto od razu zwrócić uwagę na to, czy np. jest w niej duży ruch oraz czy posiada izbę recepturową i regularnie przyjmuje recepty na leki robione.

W aptece pierwsze kroki powinieneś skierować w stronę kierownika placówki, z którym uzgodnisz wszystkie szczegóły współpracy, w tym dokładny termin rozpoczęcia praktyk wakacyjnych. Ponadto, to on przydzieli Ci aptecznego opiekuna praktyk. Na tym etapie zwykle nie jest wymagane posiadanie CV ani listu motywacyjnego, ale oczywiście dobrze jest być przygotowanym na wszystko i sprawdzić, jakie są wymagania.

Po znalezieniu wymarzonego miejsca i uzyskaniu wstępnej zgody kierownika, nadchodzi czas wymiany dokumentów. W związku z tym będziesz musiał zadbać m.in. o podpisanie porozumienia pomiędzy miejscem praktyki a uczelnią, wykazać aktualną książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych oraz przedstawić dokumenty potwierdzające status ubezpieczeniowy.

Czy mogę odbyć praktyki wakacyjne w aptece za granicą?

Praktyka wakacyjna wymagana do pomyślnego zaliczenia 3 roku farmacji zwykle może odbyć się w aptece ogólnodostępnej zlokalizowanej za granicą. Szczegółowych informacji nt. tego, czy i do jakich konkretnie krajów możesz wyjechać, by zrealizować praktykę wakacyjną, powinien udzielić Ci uczelniany koordynator praktyk. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, pamiętaj że niezależnie od miejsca, w którym mieści się apteka, jesteś zobowiązany do zrealizowania wszystkich punktów zawartych w planie praktyk udostępnionym przez uczelnię. Warto podkreślić, że jeśli podejmiesz decyzję o wyjeździe, nie będziesz musiał przejmować się tłumaczeniem dokumentów z języka polskiego – jeżeli będzie to konieczne, dziekanat przekaże Ci specjalne druki porozumienia, które zazwyczaj opracowane są w języku angielskim.

Jeśli jesteś osobą, która chciałaby odbyć obowiązkowe praktyki za granicą lub szukasz możliwości na zdobycie dodatkowego doświadczenia np. w aptece ogólnodostępnej funkcjonującej za granicą, polecam Ci sprawdzić strony projektu Student Exchange Programme (SEP) koordynowanego przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji oraz programu Erasmus+. Takie wyjazdy to nie tylko możliwość na zdobycie doświadczenia, które będzie dobrze wyglądało w CV, ale także świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i podszkolenie swoich umiejętności porozumiewania się w języku obcym.

Czym będę zajmował się podczas praktyki wakacyjnej w aptece ogólnodostępnej?

Do Twoich obowiązków w aptece będzie należało m.in. sprawdzanie codziennych dostaw towaru oraz układanie go w przeznaczonych do tego miejscach. Poranne segregowanie leków nie jest najciekawszym z zajęć, ale dzięki niemu możliwe jest sprawne zorientowanie się w rozkładzie pomieszczeń w aptece oraz zapoznanie z najczęściej wydawanymi preparatami. Poza tym, do czynności wykonywanych w trakcie praktyki zalicza się przygotowanie leków recepturowych i ich opisywanie, udział w czynnościach administracyjnych, np. taksacji recept oraz wprowadzaniu faktur.

W razie gdybyś chciał zapoznać się ze szczegółowym spisem obowiązków praktykanta, pamiętaj że taki dokument opracowywany jest przez każdy uniwersytet i dołączany do regulaminu praktyk.

Czy będę mógł samodzielnie wydawać leki i realizować recepty?

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które obawiają się pierwszego kontaktu z pacjentem, chciałabym Cię uspokoić – na tym etapie edukacji nie możesz samodzielnie obsługiwać pacjentów. Opiekun praktyk może pokazać Ci funkcjonowanie systemu informatycznego w praktyce np. podczas realizowania recept, przyjmowania towaru, wystawiania faktur, jednak nie powinien wymagać od Ciebie samodzielnej pracy z pacjentem.

Co muszę mieć przy sobie podczas praktyk w aptece?

Jednym z ważniejszych przedmiotów, który powinieneś zabrać pierwszego dnia do apteki jest zeszyt praktyk. Ponadto, warto mieć ze sobą np. dodatkowy zeszyt do notatek oraz długopis. Większość aptek wymaga, aby praktykant wyposażył się we własny fartuch oraz obuwie zmienne. Wszystkie dodatkowe utensylia przydatne np. w pokoju recepturowym powinny być zapewnione przez miejsce praktyk.

Czy muszę usprawiedliwiać każdą swoją nieobecność na praktykach w aptece?

Jeśli z jakiegoś powodu opuścisz zajęcia w czasie praktyk, pamiętaj że będziesz musiał odrobić brakujące godziny w innym terminie. Warto zaznaczyć, że każda nieobecność powinna być usprawiedliwiona zaświadczeniem lekarskim, które należy przedstawić opiekunowi. Ponadto, brakujące godziny należy odrobić przed zakończeniem nauki i oficjalnym złożeniem zeszytu praktyk w dziekanacie. Dokładny termin, w którym odpracujesz brakujące dni, ustalisz z kierownikiem apteki bądź opiekunem praktyk. Uzyskanie zaliczenia praktyki wakacyjnej możliwe jest tylko po przepracowaniu zaplanowanej w regulaminie liczby godzin.

Kogo poprosić o pomoc w aptece?

Nie wiesz, gdzie odłożyć dany preparat? A może masz problem z wykonaniem leku recepturowego? W takich sytuacjach nie wstydź się pytać i prosić o pomoc. Najlepiej ze wszystkimi wątpliwościami udawać się do wyznaczonego w aptece opiekuna praktyk, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Pamiętaj, że praktyka wakacyjna powinna zapoznać Cię z ogólnymi zasadami funkcjonowania apteki i staraj się wyciągnąć z niej jak najwięcej.

Czy muszę przygotowywać się do praktyki?

Przed rozpoczęciem praktyki wakacyjnej dobrze jest przeczytać kilka artykułów, by lepiej orientować się w podstawowych kwestiach, takich jak np. zasady realizacji recept czy metody wykonywania leków recepturowych. Jednak, należy pamiętać, że to okres, w którym najważniejsze jest zdobywanie umiejętności praktycznych, dlatego wystarczającą formą nauki powinno być aktywne uczestniczenie w życiu apteki.

Co zrobić, gdy popełnię błąd w aptece?

Większość studentów 3 roku farmacji nie posiada wiedzy, która pozwoliłaby im na bezproblemowe poruszanie się w rzeczywistości aptecznej. Pomyłki zdarzają się nawet doświadczonym farmaceutom, dlatego nie przejmuj się, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji. Pamiętaj, że niezależnie od rodzaju błędu, powinieneś się do niego przyznać i postarać go naprawić.

Pozostając w temacie błędów chciałabym również poruszyć kwestię odpowiedzialności finansowej za pomyłki. Niestety regulaminy praktyk obowiązujące na poszczególnych uczelniach w różny sposób podchodzą do tego zagadnienia. Niektóre z nich zobowiązują praktykanta do zwrotu pieniędzy za wyrządzoną szkodę, a inne z tego zwalniają. Jeśli chciałbyś uzyskać szczegółowe informacje dotyczące tej sprawy, polecam wczytać się w regulamin obowiązujący na Twojej uczelni bądź skontaktować z akademickim koordynatorem praktyk. Jedno jest pewne - aby uniknąć takich sytuacji, próbuj na bieżąco konsultować swoje działania z opiekunem praktyk czy innym, dostępnym w danej chwili farmaceutą.

Jak poradzić sobie ze złym traktowaniem w aptece?

W poszukiwaniu „wymarzonej” apteki warto kierować się opiniami osób, które mają już za sobą ten etap edukacji. Niestety dość często słyszy się, że w niektórych placówkach studenci traktowani są jako dodatkowi pracownicy, którym nagminnie zleca się zadania spoza programu edukacyjnego. Gdy znajdziesz się w takiej sytuacji, spróbuj otwarcie porozmawiać z opiekunem praktyk wyznaczonym przez aptekę i wspólnie postarajcie się rozwiązać tę kwestię. Jeśli rozmowy z pracownikiem apteki nie przyniosą rezultatów - zwróć się o pomoc do drugiego opiekuna, którym jest nauczyciel akademicki.

Jak powinien wyglądać ostatni dzień praktyki wakacyjnej w aptece?

Kwestia tego, w jaki sposób pożegnać się z personelem apteki w ostatni dzień praktyk jest sprawą bardzo indywidualną. Nie ma tu utartych schematów działania, jednak wiele osób decyduje się na przygotowanie poczęstunku, którym dziękuje pracownikom apteki za poświęcony czas, udzieloną pomoc i przekazaną wiedzę.

Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania. Powodzenia w aptece!

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.