Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu?

Koncentracja i refleks są bardzo ważne w trakcie prowadzenia samochodu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że stosowanie leków może wpływać na nasze zachowanie „za kółkiem”. Dotyczy to nie tylko leków przepisywanych na receptę, ale także bez recepty. Jeśli jesteś kierowcą, warto żebyś wiedział, które leki mogą zaburzać Twoją sprawność psychomotoryczną w trakcie jazdy, aby zachować zarówno swoje bezpieczeństwo, jak i pozostałych podróżujących.

Nie prowadź pojazdu, jeśli stosujesz te leki

Przede wszystkim należy mieć świadomość, jak poszczególne grupy leków mogą wpłynąć na sprawność psychomotoryczną. W pierwszej kolejności trzeba wspomnieć o lekach, po których prowadzenie pojazdów jest przeciwwskazane. Dotyczy to głównie leków stosowanych w psychiatrii i neurologii, jak np. leki przeciwpsychotyczne, nasenne czy stosowane w leczeniu choroby Parkinsona. Po przyjęciu takich substancji najczęściej dochodzi do: zaburzenia widzenia i słuchu, braku koncentracji i koordynacji ruchowej, niewrażliwości na bodźce, senności, a niekiedy do pobudzenia. Takie objawy stanowią niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu i niestety, mogą doprowadzić do tragedii na drodze. Do takich substancji należą m.in. morfina (silny lek przeciwbólowy), tramadol (silny lek przeciwbólowy), zolpidem (lek nasenny), diazepam (lek uspokajający), hydroksyzyna (lek uspokajający), lewodopa (lek stosowany podczas choroby Parkinsona), difenhydramina (lek przeciwhistaminowy), baklofen (lek zwiotczający mięśnie) czy medyczna marihuana.

Leki, które mogą mieć wpływ na sprawność psychomotoryczną

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że przeciwbólowe czy przeciwkaszlowe leki dostępne bez recepty również mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdu. Należy do nich np. kodeina, czyli jeden z wybieranych przez pacjentów leków przy suchym i męczącym kaszlu. Może ona powodować senność, ale także nadmierne pobudzenie, które negatywnie wpływają na koncentrację.

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, ketoprofen czy kwas acetylosalicylowy (aspiryna) mogą z kolei wywoływać bóle i zawroty głowy, co także ma wpływ na prowadzenie pojazdu.

Warto tutaj również wspomnieć o lekach stosowanych w czasie przeziębienia, takich jak ksylometazolina czy pseudoefedryna. Działaniem ubocznym tego typu preparatów może być podwyższone ciśnienie i związane z tym bóle głowy z możliwymi zaburzeniami widzenia.

Ciekawym przykładem leków, które mogą zaburzać zdolność psychomotoryczną, są krople do oczu niwelujące zaczerwienienia. Niektóre preparaty zawierają chlorowodorek tetryzoliny, który obkurcza naczynia i łagodzi stan zapalny. Niestety, u niektórych pacjentów może spowodować podrażnienie i łzawienie, a w konsekwencji zaburzenie widzenia.

Należy także wspomnieć o lekach, które z pozoru nie powinny mieć wpływu na koncentrację. Mowa tu o antybiotykach - aminoglikozydach, które mogą powodować zaburzenia słuchu i równowagi. Innymi antybiotykami zaburzającymi prawidłowe prowadzenie pojazdu ze względu na wydłużony czas reakcji są cyprofloksacyna i lewofloksacyna.

Zaburzenia psychomotoryczne mogą być również efektem ubocznym leków przeciwdepresyjnych, np. doksepiny, wenlafaksyny czy escitalopramu.

Pacjent po przyjęciu powyższych leków powinien obserwować, czy występują u niego objawy zaburzające zdolność psychofizyczną. Jeśli takowe nie mają miejsca, wówczas nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Osłabienie refleksu może nastąpić także po zastosowaniu znieczuleń miejscowych, np. lidokainy. Stąd zalecenie, aby po ich przyjęciu odczekać ok. 2 godziny przed planowanym prowadzeniem pojazdu.

Należy również pamiętać, że osoby stosujące insulinę, są narażone na wystąpienie hipoglikemii, która w konsekwencji może doprowadzić do zaburzenia koncentracji i spowolnienia reakcji na bodźce.

Jak zachować bezpieczeństwo na drodze podczas stosowania leków?

Przede wszystkim pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. W przypadku kierowców zawodowych należy poinformować osobę przepisującą lek o wykonywanym zawodzie. Być może będzie konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego, dopóki nie zakończy się leczenia. A jeśli działania niepożądane leków uznawanych za względnie bezpieczne w kwestii prowadzenia samochodu zaskoczą nas w trakcie jazdy? Wówczas najbezpieczniej będzie zjechać na pobocze i zaczekać, aż objawy miną lub zadzwonić po pomoc, jeżeli zaburzenia psychomotoryczne nie ustąpią.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 05.03.2021 07:56:13

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy lek Escipram wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i czy można go brać, jeśli wydaje mi się, że moje serce nie działa prawidłowo?
Czy lek Eacipram działa negatywnie na zdolnosc prowadzenia pojazdu? Czesto wydaje mi się ze moje serce nie działa prawidlowo (EKG robilem i wyszło...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy mogę prowadzić samochód po szczepieniu przeciwko COVID-19 szczepionką firmy AstraZeneca?
Po zasczepieniu się szczepionka astra Zeneka mogę wsiąść za kierownice
odpowiada Ewa Pilch

Czy można prowadzić pojazd przy używaniu plastrów Transtec?
Czy można prowadzić pojazd przy użyciu plastrów Transtec?
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie po jakich lekach nie można prowadzić samochodu? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.