Na Twojej twarzy coraz częściej pojawiają się grudki, krostki, zaczerwienienia? Problemy z cerą zaostrzają się w okresie zwiększonego stresu, z powodu obecności niektórych produktów w diecie, przed miesiączką, a nawet w związku z noszeniem maseczki ochronnej? Czym jest nowa odmiana trądziku, określana jako “maskne” i jak sobie z nią radzić?
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Spis treści
Jak zadbać o skórę z trądzikiem, w tym “maskne”?
Czym jest i jak działa kwas azelainowy?
Jak stosować Hascoderm lipożel ?
Czy używając produktu Hascoderm lipożel muszę pamiętać o filtrach UV?
Czy po użyciu Hascoderm lipożel mogę nałożyć makijaż?
Dlaczego preparat nazywa się Hascoderm lipożel?
Czym jest trądzik?
Zacznijmy od podstawowych informacji o trądziku. Zmiany trądzikowe powstają m.in. w wyniku zaburzonej pracy gruczołów łojowych w naszej skórze. Nadmiar łoju może zamykać pory, czego następstwem bywa zakażenie bakteryjne. Trądzik może wyglądać różnie w zależności od rodzaju i nasilenia zmian. Trądzik pospolity, potocznie nazywany również trądzikiem młodzieńczym, który mimo nazwy występuje również u osób dorosłych, to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób dermatologicznych. Szacuje się, że boryka się z nim nawet 80-100% osób na którymś z etapów życia pomiędzy 11 a 30 r.ż.
Innym rodzajem trądziku jest trądzik różowaty, który może występować w kilku postaciach objawiających się m.in. zaczerwienieniem i pieczeniem skóry, krostami zapalnymi i licznymi popękanymi naczynkami, tzw.“pajączkami”.
Co może nasilać trądzik?
duże zmiany temperatury, sauna, wilgoć, promieniowanie UV,
niektóre środki myjące,
zmiany hormonalne, niektóre leki,
czynniki mechaniczne, utrudniające utrzymanie odpowiedniego nawilżenia, np. maseczka ochronna.
Czym jest maskne?
Nazwa “maskne” powstała z kombinacji dwóch angielskich wyrazów, mask - maska i acne - trądzik, co oznacza zmiany trądzikowe na twarzy powstałe lub zaostrzone z powodu wymogu noszenia maseczki w trakcie pandemii COVID-19. Zmiany spowodowane noszeniem maseczki mogą pojawić się dopiero po kilku tygodniach jej używania lub nasilić w miejscach, w których przylega ona do twarzy - na nosie, wargach, brodzie, policzkach. Dlaczego u wielu osób pojawia się ten problem? Maska pociera skórę i powoduje mechaniczne podrażnienia, szczególnie u osób z wrażliwą cerą. W tej części twarzy może również pojawić się problem z nieprawidłowym nawilżeniem, czy zmianą pH skóry.
Aby zapobiec tego typu dolegliwościom, przede wszystkim pamiętajmy o regularnej wymianie maseczki oraz o odpowiednim oczyszczaniu skóry przy użyciu łagodnych preparatów. Spośród preparatów mogących zmniejszać podrażnienia wybierajmy te o lekkiej konsystencji, np. żelowe.
Jak zadbać o skórę z trądzikiem, w tym “maskne”?
Leczenie trądziku może wyglądać u każdego pacjenta nieco inaczej. W zależności od postaci zmian i ich nasilenia, dobierane są różne substancje, ich dawki i schematy stosowania. Często jest to leczenie skojarzone, czyli przy użyciu kilku różnych substancji, stosowanych zarówno doustnie, jak i miejscowo, np. w postaci maści czy kremów. Diagnozą i dobraniem leczenia dla pacjenta zajmuje się zwykle dermatolog. Preparaty stosowane w trądziku mogą być lekami na receptę, ale również środkami dostępnymi bez recepty, które można stosować w ramach tzw. samoleczenia.
Substancje stosowane w leczeniu zmian trądzikowych to m.in. retinoidy, antybiotyki, środki złuszczające (keratolityczne) czy kwas azelainowy.
Czym jest i jak działa kwas azelainowy?
Kwas azelainowy jest jedną z substancji rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne do stosowania w terapii trądziku pospolitego. Może być on stosowany zarówno w monoterapii, jak i w skojarzeniu z innymi substancjami. Preparaty z kwasem azelainowym dostępne są w aptekach bez recepty i mogą być stosowane również w przypadku występowania “maskne”. Przykładem takiego produktu jest kosmetyk Hascoderm lipożel. Zawarty w nim kwas azelainowy:
wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, ale nie jest antybiotykiem, więc przy jego stosowaniu nie rozwija się oporność bakteryjna,
poradzi sobie z zaskórnikami, grudkami i krostkami,
działa delikatnie złuszczająco.
Jak stosować Hascoderm lipożel?
Po oczyszczeniu skóry preparatem oczyszczającym nałóż niewielką ilość żelu w miejscu zmian trądzikowych lub przebarwień i delikatnie wmasuj. Uważaj na okolice oczu! Produkt możesz stosować dwa razy dziennie, np. rano i przed snem.
Czy używając produktu Hascoderm lipożel muszę pamiętać o filtrach UV?
Jeśli używacie preparatu z kwasem azelainowym, to dodatkowo powinniście stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym. Kwas azelainowy może pomóc nie tylko na zmiany trądzikowe, ale również w selektywnym usuwaniu przebarwień. W tej sytuacji filtr UV sprawdza się również w roli ochrony przed powstawaniem kolejnych zmian tego typu.
Czy po użyciu Hascoderm lipożel mogę nałożyć makijaż?
Tak, po nałożeniu produktu można zrobić make-up. Preparat łatwo się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Warto pamiętać, aby do makijażu używać kosmetyków kolorowych, które przeznaczone są do skóry wrażliwej.
Dlaczego preparat nazywa się Hascoderm lipożel?
Kwas azelainowy został zamknięty w liposomach, które uwalniają go dopiero w głębokich warstwach skóry, znacznie zwiększając skuteczność działania. Dzięki temu możliwe jest obniżenie ilości substancji z 20 do 10%, bez wpływu na skuteczność produktu. Użycie jak najmniejszej i zarazem skutecznej ilości danej substancji pozwala ograniczyć wystąpienie ewentualnych działań niepożądanych do minimum.
Liposomy pozwalają również zwiększyć trwałość preparatu, ponieważ umożliwiają oddzielenie od siebie dwóch reagujących substancji - w praktyce oznacza to, że jest mniejsza szansa, że np. preparat zmieni swoją konsystencję. Ponadto preparat nie zawiera kwasu benzoesowego, który jest często stosowanym konserwantem. Dzięki temu produkt jest bezpieczniejszy dla skóry.
Jak działają liposomy i jakie zalety niesie za sobą ich zastosowanie? Wyjaśniamy w filmie, który tak jak artykuł, powstał we współpracy z firmą PPF Hasco-Lek S.A.:
Obejrzyj film!
Źródła
E. Burchacka, P. Potaczek, P. Paduszynski i wsp.New effective azelaic acid liposomal gel formulation of enhanced pharmaceutical bioavailability. Biomed. Pharmacother. 2016;83, 771-775.
Reszke R., Szepietowski J. Azelaic acid in dermatological treatment – current state of knowledge. Przegl. Dermatol. 2016;103, 337–343.
Teo W.L. Diagnostic and Management Considerations for “Maskne” in the Era of COVID-19. J. Am. Acad. Dermatol. 2021; 84(2): 520–521.
redaktor: Dina Dabrowska
ostatnia zmiana: 12.09.2023 13:38:24
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.