Leki na zaćmę

Zaćma jest chorobą polegająca na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki, prowadzącą do utraty jej przezierności. W jej leczeniu stosuje się leki dostępne wyłącznie na receptę. Są to głownie krople do oczu zawierające ketorolak trometamolu, pirenoksynę, sól sodową diklofenaku, indometacynę, nepafenak, azapentacen, tobramycynę, deksametazon, czy bromfenak.

Przegląd ulotek dla pacjentów

Poniżej ulotki dla pacjentów, które zawierają treść związaną z tematem. Bierzemy pod uwagę wszystkie ulotki dostępne w wersji tekstowej1.


Vitreolent potassium iodide+sodium iodide
krople do oczu, produkt na receptę, S01XA

Stosowany jest również w zmętnieniach soczewki będących pierwszymi objawami zaćmy.

w 87% aptek | znajdź Vitreolent w aptekach

Tobradex dexamethasone+tobramycin
zawiesina do oczu, produkt na receptę, S01CA

Wskazaniem do stosowania leku Tobradex jest zapobieganie i leczenie zapalenia oraz zapobieganie zakażeniom związanym z chirurgicznym leczeniem zaćmy u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych.

w 87% aptek | znajdź Tobradex w aptekach

Dicloabak diclofenac
krople do oczu, produkt na receptę, S01BC

Jest stosowany podczas oraz po niektórych operacjach oka w celu: hamowania zwężenia (zmniejszenia średnicy) źrenicy w trakcie operacji zaćmy, zapobiegania wystąpieniu stanów zapalnych związanych z operacją zaćmy i przedniego odcinka oka, łagodzenia bólu gałki ocznej w zabiegach keratektomii fotorefrakcyjnej (operacja korekcyjna rogówki w krótkowzroczności) w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu.

w 83% aptek | znajdź Dicloabak w aptekach

Mybracin dexamethasone+tobramycin
zawiesina do oczu, produkt na receptę, S01CA

Wskazaniem do stosowania leku Mybracin jest zapobieganie i leczenie zapalenia oraz zapobieganie zakażeniom związanym z chirurgicznym leczeniem zaćmy u dorosłych i dzieci w wieku 2 lat i starszych.

w 78% aptek | znajdź Mybracin w aptekach

Catalin pirenoxine
krople do oczu, produkt na receptę, S01XA

Wskazaniem do stosowania leku Catalin jest zaćma starcza.

Mimo, iż przyczyna występowania zaćmy nie została do dziś jednoznacznie wyjaśniona uważa się, że zmętnienie soczewki powstaje na skutek przemiany jej rozpuszczalnych białek w białka nierozpuszczalne.

Preparat Catalin hamuje i zapobiega postępowi zaćmy.

w 75% aptek | znajdź Catalin w aptekach

Difadol 0,1% diclofenac
krople do oczu, produkt na receptę, S01BC

Lek Difadol 0,1% stosuje się: w pooperacyjnych stanach zapalnych po operacji zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych; w przeciwdziałaniu objawom bólu oka i światłowstrętowi; w hamowaniu zwężenia źrenicy w czasie operacji zaćmy; w profilaktyce torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki.

w 63% aptek | znajdź Difadol w aptekach

Nevanac nepafenac
zawiesina do oczu, produkt na receptę, S01BC

NEVANAC jest stosowany u dorosłych w: zapobieganiu i łagodzeniu bólu oka oraz zapalenia po zabiegu chirurgicznego usunięcia zaćmy, zmniejszaniu ryzyka powstawania obrzęku plamki żółtej (obrzęk w tylnej części oka) po zabiegu chirurgicznego usunięcia zaćmy u pacjentów chorych na cukrzycę.

w 57% aptek | znajdź Nevanac w aptekach

Tobrosopt-Dex dexamethasone+tobramycin
zawiesina do oczu, produkt na receptę, S01CA

Tobrosopt-DEX stosuje się w zapobieganiu i leczeniu stanów zapalnych oraz w zapobieganiu zakażeniom oka po operacji usunięcia zaćmy.

w 52% aptek | znajdź Tobrosopt-Dex w aptekach

Naclof diclofenac
krople do oczu, produkt na receptę, S01BC

Wskazania do stosowania Pooperacyjne stany zapalne po operacji zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych.

Profilaktyka torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki.

Hamowanie zwężenia źrenicy w czasie operacji zaćmy.

w 35% aptek | znajdź Naclof w aptekach

Beta Karoten-Amara betacarotene
tabletki, lek bez recepty, A11CA

Wspomagająco w przypadku chorób skóry związanych z nadwrażliwością na światło słoneczne (protoporfiria erytropoetyczna), w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, zaburzeniach barwnikowych (np. bielactwo), w nadwrażliwości na promienie słoneczne, pokrzywce posłonecznej, zaćmie, leukoplakii i miażdżycy.

w 13% aptek | znajdź Beta w aptekach

Cyclonamine 12,5% etamsylate
iniekcja, produkt na receptę, B02BX

...e i poronieniu; w urologii: w krwawieniach z układu moczowego; w stomatologii: po ekstrakcji zębów z następowym obfitym krwawieniem; w okulistyce: przed zabiegiem przeszczepienia rogówki, usuwania zaćmy i przed operacjami odwarstwionej siatkówki; w chirurgii plastycznej lub naprawczej.

w 10% aptek | znajdź Cyclonamine w aptekach

Prattack pranoprofen
krople do oczu, produkt na receptę, S01BC

Lek Prattack jest wskazany do leczenia podostrych i przewlekłych chorób zapalnych oczu o etiologii niezakaźnej (zapalenia powiek, zapalenia spojówek, zapalenia powiek i spojówek, zapalenia błony naczyniowej przedniego odcinka oka) oraz przeciwzapalnego leczenia pooperacyjnego po zabiegach przeprowadzanych w obrębie przedniego odcinka oka (po usunięciu zaćmy).

w 8% aptek | znajdź Prattack w aptekach

Indocollyre 0,1% indometacin
krople do oczu, produkt na receptę, S01BC

Lek przeznaczony do stosowania w czasie zabiegów chirurgicznych i pooperacyjnie w celu: przeciwdziałania zwężeniu źrenicy, jako środek przeciwzapalny po zabiegach usunięcia zaćmy i po operacjach na przednim odcinku oka, w leczeniu bólu po keratektomii fotorefrakcyjnej w pierwszych dniach po operacji.

w 4% aptek | znajdź Indocollyre w aptekach

Acular ketorolac
krople do oczu, produkt na receptę, S01BC

Wskazania do stosowania: Acular stosowany jest u osób dorosłych w profilaktyce i leczeniu stanu zapalnego w obrębie gałki ocznej, występującego w następstwie chirurgicznego usunięcia zaćmy.

w 2% aptek | znajdź Acular w aptekach

Aprokam cefuroxime
iniekcja, produkt na receptę, S01AA

Lek ten będzie stosowany, gdy pacjent zostanie poddany operacji oka z powodu zaćmy (zmętnienie soczewki).

Chirurg okulista poda ten lek w postaci wstrzyknięcia do oka pod koniec zabiegu chirurgicznego (operacji) zaćmy w celu zapobiegania zakażeniu oka.

w 1% aptek | znajdź Aprokam w aptekach

Mydrane lidocaine+phenylephrine+tropicamide
iniekcja, lek na receptę do zastrzeżonego stosowania, S01FA

Jest podawany przez chirurga okulistę poprzez wstrzyknięcie do oka na początku operacji zaćmy (zmętnienia soczewki) w celu powiększenia źrenicy oka (rozszerzenie źrenicy) oraz w celu uzyskania znieczulenia oka w trakcie zabiegu operacyjnego.

w 1% aptek | znajdź Mydrane w aptekach

Chcesz wyszukać wśród leków dowolnego terminu?

Przejdź do wyszukiwarki w ulotkach

1 Wszystkie ulotki w formacie PDF, które zawierają treść tekstową (nie obraz). Wyszukiwanie jest automatyczne, Gdzie po lek nie ponosi odpowiedzialności za treść w ulotkach.

Potrzebujesz recepty lub konsultacji lekarza?

umów wizytę Internista