Jak uspokoić psa w Sylwestra?

Sylwester – dla nas to okazja do świętowania nowego roku, a dla naszych psów i kotów bardzo często powód dużego stresu wywołanego głośnym odgłosem fajerwerków. Jak pomóc pupilowi przetrwać ten wyjątkowo trudny dla niego czas?

Jak rozpoznać fobię dźwiękową u zwierzęcia?

Niektóre zwierzęta cierpią na fobię dźwiękową, czyli strach przed głośnymi hałasami. Zaburzenie to może pojawić się głównie u psów i kotów niezależnie od wieku i rasy, i nie musi być skorelowane z traumatycznym przeżyciem (np. wybuchem petardy w bliskiej odległości na spacerze).

U psów fobia dźwiękowa może objawiać się skrajnymi reakcjami, czyli pobudzeniem albo apatią, szukaniem towarzystwa albo ukrywaniem się, a nawet próbami ucieczki. Poza tym częstymi objawami są również dyszenie, skomlenie, drżenie, a także problemy z układem pokarmowym - ślinienie się, brak apetytu, wymioty i biegunka.

U kotów z kolei charakterystycznymi objawami strachu są unikanie kontaktu, załatwianie się poza kuwetą, intensywne wylizywanie się i zaburzenia apetytu.

Czy iść do lekarza weterynarii przed Sylwestrem?

Przy podejrzeniu sylwestrowej fobii dźwiękowej, udaj się ze zwierzęciem do lecznicy weterynaryjnej już na początku grudnia. Dokładnie opowiedz lekarzowi weterynarii, jak zwierzę reaguje na odgłos wystrzałów oraz jak wyglądał zeszłoroczny Sylwester. Oceni on skalę problemu i pomoże dobrać właściwe leki przeciwlękowe. Jeśli fobia dźwiękowa jest silna, w pierwszej kolejności zaleci konsultację z behawiorystą, czyli ze specjalistą od zaburzeń zachowań u zwierząt.

Preparaty na fobię dźwiękową dla zwierząt

Feromony

To charakterystyczne dla danego gatunku zwierząt lotne związki chemiczne, wydzielane przez specjalne gruczoły. Oddziałują na układ emocjonalny zwierzęcia. W terapii wykorzystuje się syntetyczne analogi naturalnych feromonów psich i kocich (dla człowieka są całkowicie neutralne), które działają relaksująco, zwiększają komfort przebywania w danym otoczeniu, redukują zachowania wynikające ze stresu (np. Feliway, Adaptil). Dostępne są w postaci sprayów, kropli, dyfuzorów do kontaktu oraz obróżek. Można stosować je samodzielnie lub jako uzupełnienie farmakoterapii. W okresie okołosylwestrowym dobrze sprawdzi się dyfuzor do kontaktu, ze względu na stałe uwalnianie uspokajających feromonów do środowiska zwierzaka (najlepiej włączyć go min. 2 tygodnie przed Sylwestrem).

Zwierzęce suplementy diety

W zależności od produktu, podajemy je na 1-2 godziny przed wydarzeniem stresowym lub stosujemy przewlekle. Występują w postaci tabletek lub syropów. Zwierzak może zjadać je same bądź po wymieszaniu z karmą, na ogół 1-2 razy dziennie. W składzie znajdziemy substancje o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, poprawiającym humor, redukującym stresogenne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, np.:

 • aminokwasy (L-tryptofan, kwas gamma-aminomasłowy, lizyna, tauryna, teanina), np. Kalm Aid, Kalmvet,
 • zioła (dziurawiec, rumianek, kozłek, hibiskus), np. Stressoxan,
 • kazeina (dokładniej alfa-kazozepina), np. Zylkene,
 • witaminy z grupy B, korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu nerwowego.

Na rynku dostępne są specjalistyczne karmy weterynaryjne dla psów i kotów, zawierające również składniki o działaniu uspokajającym, np. karma Royal Canin Calm z tryptofanem i kazeiną.

Leki weterynaryjne

Stosunkowo nowym lekiem zarejestrowanym dla psów jest np. Sileo, mający w składzie deksmedetomidynę, substancję o działaniu przeciwlękowym, uspokajającym i przeciwbólowym, używaną do znieczuleń przed zabiegami. Podawany zgodnie z ulotką jest lekiem bezpiecznym, ale ze względu na swoją substancję czynną nie jest odpowiedni dla wszystkich psów – lekarz weterynarii oceni, czy nadaje się on dla Twojego pupila.

Ludzkie leki psychotropowe dla zwierząt

W sylwestrowej fobii dźwiękowej dobrze sprawdzają się diazepam (np. Neorelium, Relanium) i alprazolam (np. Afobam, Alprox, Xanax). Ich działanie przeciwlękowe rozwija się już po 0,5-1 godzinie. Dodatkowo, leki te pomagają podane zarówno przed wydarzeniem stresowym, jak i w niedługim czasie po nim (zmniejszają stres pourazowy). Można podać je zwierzęciu po konsultacji z lekarzem weterynarii, gdyż dostępne są w aptekach tylko na receptę, a odstawiać należy je stopniowo.

Co zrobić z psem i kotem w Sylwestra?

 • Możliwie nie zostawiaj go samego. Jeśli planujesz wyjście, pomyśl o opiekunie zastępczym. Najlepiej takim, którego zwierzak już zna.
 • Ogranicz dochodzące hałasy (nie otwieraj okien, przysłoń je).
 • Pozwól pupilowi na wybranie kryjówki, w której będzie czuł się bezpiecznie.
 • Nie zamykaj zwierzaka samego w żadnym pomieszczeniu, ponieważ bez możliwości swobodnego zmienienia kryjówki jego strach pogłębi się.
 • Jeśli masz wychodzącego kota, nie wypuszczaj go tego dnia z domu. Psa wyprowadź na wcześniejszy spacer wieczorny, zanim zaczną się pokazy fajerwerków.
 • Nie karć pupila, jeśli załatwi się w domu lub poza kuwetą.
 • Twoje emocje udzielają się zwierzęciu, dlatego zachowuj się normalnie – bądź opanowany, mów do pupila spokojnym głosem, nie pocieszaj go, nie głaszcz na siłę.
 • Nie zabieraj pupila na pokazy fajerwerków, nawet jeśli należy do grupy szczęśliwców, którzy się ich nie boją. Zwierzak odbiera hałas dużo głośniej niż my, co jest szkodliwe dla jego uszu.

W okresie okołosylwestrowym istnieje duże ryzyko usłyszenia niespodziewanego wystrzału petardy, co np. na spacerze z psem może doprowadzić do ucieczki spanikowanego pupila. Na ten czas najlepiej zrezygnuj ze spacerów bez smyczy. Warto pomyśleć też o wcześniejszym zaczipowaniu zwierzaka, co w razie ewentualnej zguby ułatwi jego poszukiwania.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 14.11.2019 11:47:49

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Leki dla zwierząt w aptekach

Każdy, kto ma w domu czworonożnego przyjaciela, wie, że niektóre preparaty zalecane przez weterynarzy mogą być stosowane także przez ludzi. Leczenie zwierząt preparatami z apteki jest w niektórych sytuacjach możliwe, ale trzeba wiedzieć, jak to robić. Na pewno nie na własną rękę, a po konsultacji z weterynarzem - o tym opowiada nam lek. wet. Maria Wiśniewska.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy istnieje lek bez recepty podobny do Relanium?
Jaki lek bez recepty podobny do relanium
odpowiada Katarzyna Jutrzonka

Czy w Bochni dostanę Xanax 0.5 mg i kiedy?
Czy w Bochni dostanę xanax 0.5 mg i kiedy?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakie są objawy odstawienia leku Alprox?
Jakie mogą wystąpić objawy odstawienne alproxu
odpowiada Katarzyna Domagała

Co robić, jeśli po 10 latach Afobam przestaje na mnie działać?
od 10 latbiore afoban 05 mg na sen teraz nie dziala co robic
odpowiada Anna Tyrańska

Stosuję od 10 lat Afobam i lek przestaje działać. Co mam robić?
biore afoban 05od 10 ciu lat nasen pzestaje dzialac co robic
odpowiada Anna Tyrańska

Czy leki Afobam i Hydroxyzyna można stosować razem?
Afobam a hydroxyzyna czy mozna razem yzywac?
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie jak uspokoić psa w sylwestra? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.