Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Wyjeżdżając na wakacje często decydujemy się na zabranie ze sobą naszego psa lub kota. Czasem trzeba też po prostu przewieźć go do weterynarza. Niektóre zwierzęta uwielbiają jazdę samochodem, dla innych to duży stres. Niezależnie od tego, do której grupy podróżników należy Twój pupil, do wspólnej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować. Przeczytaj wskazówki!

Jak bezpiecznie i wygodnie podróżować z psem lub kotem?

 • Zwierzak nie powinien podróżować na czczo ani przejedzony (optymalny jest niewielki lekkostrawny posiłek na 3-4 godziny przed podróżą).
 • Przed podróżą z psem warto wyjść z nim na dłuższy spacer (załatwi potrzeby fizjologiczne, więc w czasie jazdy będzie spokojniejszy).
 • Zwierzę musi mieć odpowiednią ilość miejsca w samochodzie, aby mogło wygodnie podróżować. Nie należy jednak przewozić go „luzem” – w czasie jazdy nie może przemieszczać się po całym aucie, gdyż stanowi to zagrożenie nie tylko dla niego samego, ale także dla wszystkich pasażerów! W sklepie zoologicznym znajdziesz odpowiednie transporterki, maty transportowe, szelki oraz pasy do przewozu zwierząt.
 • Miej przygotowaną miskę i wodę, aby pupil w każdej chwili mógł się napić.
 • Pamiętaj o odpowiednim wysiadaniu z auta – zwłaszcza jeśli podróżujesz z psem. Zanim wysiądziesz, zapnij psa na smycz. Ty wysiadasz pierwszy, a pupil po Tobie – dzięki temu pies nie wyskoczy nagle na jezdnię.
 • Podróżując ze zwierzakiem musisz nastawić się na większą liczbę postojów – co 2-3 godziny.

Choroba lokomocyjna u psa i kota

Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Trzeba mieć świadomość, że objawia się ona na wiele sposobów, a wymioty, które są najłatwiejsze do zaobserwowania, to tylko jeden z nich. Tak więc, jeśli twój zwierzak nie wymiotuje wcale nie znaczy, że nie cierpi na chorobę lokomocyjną! Co jeszcze może wskazywać na to schorzenie? Niepokój, wiercenie się, ziajanie, ziewanie, nasilone przełykanie oraz ślinienie się.

Jak podróżować ze zwierzęciem cierpiącym na chorobę lokomocyjną?

 • Zapewnij zwierzęciu komfort termiczny (klimatyzacja, uchylone okno). Pilnuj jednak, aby w czasie jazdy nie wystawiał głowy przez okno (ryzyko urazów i infekcji oczu, uszu lub nosa).
 • Możesz przesłonić okno obok pupila, żeby nie migały mu widoki.
 • Zwiększ liczbę postojów.

Z racji tego, że choroba lokomocyjna dotyczy głównie młodych zwierząt jest szansa, że z wiekiem zacznie lepiej tolerować podróże autem.

Leki dla zwierząt stosowane w chorobie lokomocyjnej

Preparatem zwalczającym objawy choroby lokomocyjnej u psów i kotów jest lek weterynaryjny o nazwie Cerenia. Działa przeciwwymiotnie i nie powoduje senności. Dawkę wylicza się w oparciu o dokładną wagę zwierzaka (lek dostępny w formie iniekcji lub w postaci tabletek), a czas działania wynosi 12-24 godziny.

Ludzkie leki (np. Lokomotiv, Aviomarin) są mniej skuteczne u zwierząt. Należy pamiętać, że dimenhydrynat (np. Aviomarin) oprócz działania przeciwwymiotnego ma działanie uspokajające. Po jego podaniu zwierzak może być senny. Czas działania leku zależy od indywidualnej odpowiedzi zwierzaka, teoretycznie wynosi około 8 godzin. O dawkowanie spytaj lekarza weterynarii.

Leki przeciwwymiotne podajemy 30 do 60 minut przed podróżą, a skuteczność ich działania warto przetestować wcześniej, np. wybierając się z pupilem w krótszą niż docelowa podróż.

Pies podróżujący rowerem w Cambridge (Anglia)

Źródło: GdziePoLek

Lęk lokomocyjny u psa i kota

To zaburzenie behawioralne objawiające się bardzo silnym stresem na podróż samochodem lub nawet na sam samochód. Problem może pojawić się już przy wsiadaniu do pojazdu. Zwierzak jest silnie pobudzony, dyszy, wydaje dźwięki lub wręcz przeciwnie – kuli się, szuka schronienia lub w panice próbuje wydostać się z auta. Zmianom zachowania zwierzaka mogą towarzyszyć dodatkowo również objawy choroby lokomocyjnej.

Jak postępować w przypadku lęku lokomocyjnego?

 • Stwórz w samochodzie jak najbardziej komfortowe warunki dla zwierzaka - zabierz jego legowisko, ulubioną zabawkę. Jeśli zwierzak podróżuje w transporterku - włóż do środka jego kocyk.
 • Spraw, aby samochód dobrze mu się kojarzył – nagradzaj smakołykami za spokojne zachowanie, nie jeździj z pupilem np. tylko do weterynarza, ale także w neutralne dla niego miejsca, np. na działkę.
 • Stopniowo przyzwyczajaj zwierzaka do coraz dłuższych podróży, najlepiej od młodości. Im zwierzak starszy, tym trudniej zwalczyć fobie.
 • Bądź opanowany, mów do zwierzaka spokojnym tonem, ignoruj jego nadpobudliwość – Twoje emocje udzielają się zwierzęciu!
 • Jeśli lęk jest bardzo silny konieczna okazać się może konsultacja z behawiorystą i lekarzem weterynarii.

Leki stosowane u zwierząt w lęku lokomocyjnym

Na rynku jest bardzo wiele preparatów dla zwierząt, które łagodzą strach przed podróżą autem (np. Stress out, Stresnal). Występują w postaci tabletek lub syropów, a w ich składzie znajdziemy m.in. dziurawiec, tryptofan, teaninę, kozłek, taurynę. Przy wyborze preparatu uspokajającego koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii, gdyż niektóre zawarte w nich substancje czynne mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami!

Skuteczne mogą okazać się także psie lub kocie feromony (np. Adaptil Spray), które działają na zwierzaka uspokajająco, a dla ludzi są całkowicie neutralne. Należy rozpylić je w aucie (a nie na zwierzaka!) minimum 15 minut przed podróżą.

W przypadku, kiedy lęk lokomocyjny jest bardzo nasilony lekarz weterynarii może przepisać leki psychotropowe (np. Afobam, Oxazepam GSK) – ich podawanie należy zacząć na kilka dni przed planowaną podróżą, stopniowo zwiększając dawkę (odstawiamy również stopniowo).

Udar cieplny u psa i kota

Jeśli zdecydujesz się na wspólną podróż z pupilem, zwłaszcza latem, pamiętaj – nigdy nie zostawiaj go samego w samochodzie, żeby czekał na Twój powrót. Temperatura w zaparkowanym na słońcu pojeździe może osiągnąć nawet 70°C! Udar cieplny jest tak samo niebezpieczny dla ludzi, jak i dla zwierząt i bez udzielenia pomocy może skończyć się śmiercią.

Jakie są jego objawy u zwierząt? Niepokój, dezorientacja, nasilone ziajanie i zwiększona liczba oddechów, a także ślinienie, przyspieszenie tętna, wymioty i wzrost temperatury ciała nawet powyżej 41°C, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Z czasem dochodzi do utraty świadomości i mogą pojawić się drgawki.

Co zrobić w przypadku udaru cieplnego u zwierzaka?

Należy obniżyć temperaturę ciała zwierzęcia, ale nie gwałtownie, aby nie doszło do szoku termicznego. W tym celu:

 • przenieś pupila w chłodne, zacienione miejsce;
 • zastosuj zimne okłady z mokrego ręcznika. Zacznij od głowy i karku, przyłóż ręcznik także do słabo owłosionych części ciała – pach, pachwin, łap;
 • możesz podać wodę do picia, jeśli zwierzak jest w stanie pić;
 • nie dawaj zwierzęciu na własną rękę żadnych leków i szybko zabierz go do lekarza weterynarii.

Przeczytaj również inne nasze artykuły na temat leków dla zwierząt w aptekach, preparatów szkodliwych dla zwierząt oraz o tym, jak podawać leki swoim pupilom.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie specjalistom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 21.10.2019 07:51:48

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Leki dla zwierząt w aptekach

Każdy, kto ma w domu czworonożnego przyjaciela, wie, że niektóre preparaty zalecane przez weterynarzy mogą być stosowane także przez ludzi. Leczenie zwierząt preparatami z apteki jest w niektórych sytuacjach możliwe, ale trzeba wiedzieć, jak to robić. Na pewno nie na własną rękę, a po konsultacji z weterynarzem - o tym opowiada nam lek. wet. Maria Wiśniewska.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Co robić, jeśli po 10 latach Afobam przestaje na mnie działać?
od 10 latbiore afoban 05 mg na sen teraz nie dziala co robic
odpowiada Anna Tyrańska

Stosuję od 10 lat Afobam i lek przestaje działać. Co mam robić?
biore afoban 05od 10 ciu lat nasen pzestaje dzialac co robic
odpowiada Anna Tyrańska

Czy leki Afobam i Hydroxyzyna można stosować razem?
Afobam a hydroxyzyna czy mozna razem yzywac?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Alprox to to samo co Afobam?
Alprox to to samo co afobam
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Xanax i Afobam to te same leki?
Czy Xanax i AFOBAN TO TE SAME LEKI
odpowiada Katarzyna Domagała

Ile można wziąć leku Afobam na noc?
Ile mozna wziasc afobamu na noc
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie jak przewozić zwierzęta w samochodzie? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.