Jak podać lek zwierzęciu - praktyczne wskazówki

Podawanie leków zwierzętom może stanowić spore wyzwanie – ciężko wytłumaczyć im, że to dla ich dobra i często pacjenci stawiają czynny opór… Pisaliśmy już o lekach dla zwierząt w aptekach oraz lekach szkodliwych dla naszych pupili. Teraz przeczytaj o tym, Jak opanować trudną sztukę podawania leków zwierzętom.

Czasem w awaryjnych sytuacjach, podczas kontynuacji leczenia albo gdy wizyty w lecznicy są zbyt dużym stresem dla zwierzaka, lekarz weterynarii może zalecić właścicielowi leczenie w domu. Wtedy pojawia się na horyzoncie kilka ważnych pytań...

O co zapytać weterynarza przed podaniem leku?

  • O jakiej porze dnia lub porze karmienia podać lek? (preparaty stomatologiczne do nakładania na dziąsła (np. Orozyme) stosuj po ostatnim posiłku, najlepiej na noc; czopki (np. Hemorectal) aplikuj po ostatnim spacerze, najlepiej na noc);
  • Czy można lek wymieszać z jedzeniem lub rozpuścić w wodzie?;
  • W jakiej kolejności podawać leki? (przykładowo węgiel aktywny lub leki powlekające przewód pokarmowy (np. Ulgastran) znacznie utrudniają wchłanianie innych leków, dlatego należy podawać je na samym końcu);
  • Kiedy podać lek przed planowanym pobraniem krwi? (tak, aby móc np. wykonać badanie w szczycie jego działania – przykładowo, przy monitoringu leczenia niedoczynności tarczycy krew należy pobrać w 4-6 h po podaniu leku);
  • Jak przechowywać lek? (np. w temperaturze pokojowej lub w lodówce).

Jeśli Twój pupil dostaje dużo leków, zrób tabelkę, w której dokładnie rozplanujesz pory podawania leków i oznaczysz kiedy i co podałeś. Wpisz w tabelkę również terminy wizyt kontrolnych w lecznicy!

Jak podać tabletkę zwierzęciu?

Twój pupil może sam zjeść tabletkę. Umieść ją jednak w czymś, co zwierzak lubi jeść. Podawanie leków to wyjątkowa sytuacja, kiedy możesz sięgnąć po ludzkie jedzenie typu pasztet, kiełbasa, parówka, itd. Pamiętaj jednak, żeby wędlina była możliwie jak najbardziej neutralna, nie miała dodatków np. ostrych przypraw, czosnku, itp. Przysmak musi dokładnie otaczać tabletkę.

Czasem jednak zdarza się tak, że zwierzak nie chce sam zjeść leku i trzeba mu go podać. Pamiętaj, że nie wszystkie tabletki są powlekane, dlatego łatwiej będzie jak ją natłuścisz np. masłem. Następnie otwórz pyszczek zwierzaka - obejmij jego górną część tak, aby Twój kciuk i palec wskazujący dotykały podniebienia, a kciukiem i palcem wskazującym drugiej ręki umieść tabletkę głęboko na języku. Zamknij pyszczek i pomasuj szyję zwierzaka (okolica krtani) – wywołasz odruch połykania. Warto podać strzykawką trochę wody do popicia, dzięki czemu tabletka nie przyklei się do przełyku.

Zawsze pilnuj, żeby zwierzak zjadł całą dawkę leku! Jeśli np. wypluł tabletkę zaraz po podaniu, spróbuj podać nową, ale jeśli zapomnisz o podaniu leku – nie stosuj dodatkowych tabletek w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Jak podać zwierzęciu płyn doustny?

Lekko podnieś i wyciągnij głowę zwierzaka do przodu. Z jednej strony obejmij dłonią zamknięty pyszczek, a od drugiej strony, pomiędzy policzek a dziąsła wsuń strzykawkę z lekiem. Podawaj płyn małymi porcjami, żeby zwierzak zdążył z jego połykaniem i nie zadławił się. Co pewien czas zrób przerwę na masowanie szyi.

Jak zrobić zastrzyk zwierzakowi?

Zanim zrobisz zastrzyk, upewnij się czy igła jest mocno dociśnięta do strzykawki!

Jeśli lek jest w formie zawiesiny, przed podaniem rozmieszaj go poruszając parę razy w górę i w dół tłokiem strzykawki.

  • Iniekcja podskórna (s.c.) – jest mało bolesna i najprostsza do wykonania. Preferowane miejsca to cały kark oraz grzbiet, zwłaszcza jego tylna część. Kciukiem i palcem wskazującym unieś fałd skóry, a w tak powstały „namiot” wbij igłę i podaj lek;
  • iniekcja domięśniowa (i.m.) – stosunkowo bolesna, na ogół w okolicę mięśni pośladkowych (lekarz weterynarii dokładnie pokaże miejsce, w które można zrobić zastrzyk). Po wbiciu igły należy nieco odciągnąć tłok strzykawki, żeby sprawdzić, czy nie trafiło się w naczynie krwionośne (jeśli pojawi się krew, trzeba zmienić miejsce iniekcji). W jedno miejsce nie należy podawać więcej niż 5 ml płynu.

Jak zakroplić zwierzakowi krople do oczu?

Krople do oczu (np. Maxitrol, Gentamicin 0,3%) zapuszcza się na ogół 3-5 razy dziennie, dlatego ważne jest przestrzeganie wyznaczonych godzin ich podawania, a w przypadku większej ilości leków - także kolejności ich aplikowania (najpierw podajemy leki w postaci kropli, a po odstępie na ogół 15 minut - żele/maści).

Żeby pupil nie przestraszył się gwałtownie zbliżającej się do jego głowy buteleczki z lekiem, usiądź z boku zwierzaka (a nie od przodu) i zapuść krople w zewnętrzny kącik jego oka – lek łagodnie spłynie na całą gałkę oczną.

Jak zapuścić zwierzęciu krople do uszu?

Stany zapalne uszu wymagają zwykle długiego leczenia (2-3 tyg.) oraz regularnych kontroli w lecznicy na badanie i czyszczenie leczonego ucha.

W celu aplikacji kropli (np. Surolan) podnieś ucho pupila do góry, pojemnik z lekiem trzymaj skierowany pionowo w dół i w takiej pozycji wsuń jego końcówkę w kanał słuchowy. Po zapuszczeniu kropli rozmasuj podstawę ucha (charakterystyczne chlupotanie) i pilnuj, żeby zwierzak nie potrząsał głową.

Jak zaaplikować maść zwierzakowi?

Maść (np. Tribiotic) aplikuj po wcześniejszym oczyszczeniu rany lub zmiany skórnej. Dopóki lek nie wchłonie się, pilnuj, aby pupil go nie zlizał! W tym celu:

  • możesz spróbować zaaplikować lek przed spacerem – poza domem zwierzak będzie zwracał mniejszą uwagę na posmarowane miejsce; przed wyjściem na dwór nie smaruj jednak łap zwierzaka – do maści przykleją się zanieczyszczenia;
  • zrób opatrunek osłaniający (dopytaj lekarza weterynarii czy dany lek można stosować pod opatrunek);
  • załóż zwierzakowi kołnierz (lekarz weterynarii pomoże dobrać właściwy rozmiar – żeby kołnierz spełniał swoje zadanie nos zwierzaka nie może wystawać poza jego krawędź; kołnierz dla gryzoni można zrobić z odpowiednio przyciętej kliszy lub rolki po papierze toaletowym).

Jak aplikować zwierzęciu krople na grzbiet (np. przeciwko kleszczom i pchłom)?

Największe ryzyko chorób odkleszczowych występuje wiosną i jesienią, bo to czas największej aktywności kleszczy, ale tak naprawdę warto zabezpieczać przed nimi zwierzaka przez cały rok. Wbrew pozorom zimą pupil także może złapać kleszcza, dopiero ujemne temperatury niwelują to ryzyko.

Preparaty w postaci roztworu do nakrapiania, czyli typu spot-on (np. Fiprex) należy zapuszczać na skórę, a nie na futro, i najlepiej zrobić to na noc, po ostatnim spacerze, bo pupil nie będzie wtedy głaskany, a w czasie snu preparat spokojnie się wchłonie.

U kota zakropl preparat na karku (zmniejszysz ryzyko, że go zliże), a u psa wzdłuż linii kręgosłupa. Zużyj zawartość całej buteleczki - to dawka wyliczona w oparciu o wagę zwierzaka. Po aplikacji dokładnie umyj ręce (najlepiej dokonuj jej w rękawiczkach). Pamiętaj, że 2 dni przed aplikacją preparatu i 2 dni po niej nie należy kąpać zwierzaka!

Jak wykąpać zwierzę?

Kąpiąc zwierzaka w leczniczym szamponie (np. Benzoic), dokładnie rozprowadź produkt aż do wytworzenia piany. Chroń oczy i uszy pupila przed przedostaniem się preparatu. Pamiętaj, aby odczekać odpowiedni czas (np. 5-10 min) przed spłukaniem szamponu. Przestrzegaj zaleconych odstępów pomiędzy poszczególnymi kąpielami.

Jeśli nie udaje ci się podawać zwierzakowi zaleconych leków w domu, powiedz o tym lekarzowi weterynarii – doradzi jak poprawić technikę lub wymyślicie razem inny, skuteczniejszy sposób.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie specjalistom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 21.10.2019 07:51:46

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Leki dla zwierząt w aptekach

Każdy, kto ma w domu czworonożnego przyjaciela, wie, że niektóre preparaty zalecane przez weterynarzy mogą być stosowane także przez ludzi. Leczenie zwierząt preparatami z apteki jest w niektórych sytuacjach możliwe, ale trzeba wiedzieć, jak to robić. Na pewno nie na własną rękę, a po konsultacji z weterynarzem - o tym opowiada nam lek. wet. Maria Wiśniewska.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy można stosować Tribiotic na na ropne zapalenie gruczołu w miejscach intymnych?
Czy mozna stosować tribiotic na ropne zapalenie gruczołu w miejscach intymnych
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Gdzie mogę kupić Ulgastran z wysyłką?
Gdzie mogę kupić ulgastran z wysyłką?
odpowiada Katarzyna Domagała

W której aptece w województwie mazowieckim kupię Ulgastran?
Gdzie dostane w okolicach Mińska Mazowieckiego, Warszawy Ulgastran
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Ulgastran posiada zamiennik?
Witam poszukuje w Szczecinie leku ulgastran zawiesinę lek jest nie dostępny czy jest zamiennik
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaki jest zamiennik leku Ulgastran?
Dzień dobry,mam pytanie Jaki może być,zamiennik leku Ulgastran Dziekuję za informację
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy we Włoszech można kupić Tribiotic?
Czy we Wloszech można kupić Tribiotic?
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie jak podać lek zwierzęciu - praktyczne wskazówki odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.