Ból samobójców - nie bez powodu właśnie tak nazywany jest klasterowy ból głowy. Jak rozpoznać chorobę oraz co zrobić, by klasterowy ból głowy nie zamienił życia w koszmar? Przeczytaj o sposobach zapobiegania i leczenia oraz o tym co zrobić, gdy leki nie pomagają.
Spis treści
Jakie są objawy klasterowego bólu głowy?
Kto choruje na klasterowy ból głowy?
Czy trzeba iść do lekarza z klasterowym bólem głowy?
Czy można wyleczyć klasterowy ból głowy?
Leki stosowane w trakcie napadu klasterowego bólu głowy
Leki stosowane w zapobieganiu klasterowemu bólowi głowy
Co zrobić, gdy leki na klasterowy ból głowy nie pomagają?
Niepełnosprawność i renta przy klasterowym bólu głowy
Jak żyć z klasterowym bólem głowy?
Jakie są objawy klasterowego bólu głowy?
Klasterowy ból głowy (zespół Hortona), to bardzo silny, jednostronny ból głowy o nieznanej przyczynie, w okolicach oczodołu oraz policzka, któremu towarzyszą po tej samej stronie objawy, takie jak: zaczerwienienie i łzawienie oka, obrzęk lub zaczerwienienie twarzy, opadnięcie powieki, uczucie zatkania i wyciek wodnistej wydzieliny z otworu nosowego, nadpotliwość, a nawet nudności, wymioty i lęk.
W postaci epizodycznej objawy zwykle pojawiają się w nocy lub nad ranem, kilka razy na dobę przez kilka tygodni (tzw. klaster), po czym następuje przynajmniej miesięczna przerwa w napadach. W postaci przewlekłej, okresy przerwy mogą być krótkie lub nie występować wcale.
Kto choruje na klasterowy ból głowy?
Częstość występowania klasterowego bólu głowy nie jest duża, ponieważ spotkać go można u 0,1-0,4% społeczeństwa i występuje 9 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Jest to dolegliwość znacznie rzadsza niż migrena, a tym bardziej niż napięciowy ból głowy.
Czy trzeba iść do lekarza z klasterowym bólem głowy?
Z podejrzeniem klasterowego bólu głowy należy udać się do lekarza rodzinnego po to, aby wykluczyć inne przyczyny bólu i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Lekarz przeprowadzi wywiad oraz może zlecić badania krwi, a także rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, a jeśli będzie taka potrzeba - wypisze skierowanie do neurologa.
Czy można wyleczyć klasterowy ból głowy?
Klasterowy ból głowy jest chorobą przewlekłą, której celem leczenia jest zmniejszenie częstotliwości napadów oraz wydłużenie okresów remisji (czasu, w którym napady nie występują). Niestety, w przypadku tej choroby nie można mówić o całkowitym wyleczeniu. Warto jednak przyjrzeć się bliżej różnym metodom terapeutycznym oraz prowadzić obserwacje, które pozwolą wykryć czynniki wyzwalające atak, gdyż może to pomóc w polepszeniu jakości życia.
Dzienniczek bólu głowy
Swoje obserwacje warto zapisywać w tzw. dzienniczku bólu głowy, który może mieć różne formy, np. zeszytu, kalendarza, aplikacji na telefon. W dzienniczku zapisujemy m.in. nasilenie bólu głowy, spożywane posiłki, aktywność fizyczną, cykl miesiączkowy, itd.
Po jakimś czasie może udać się zaobserwować, który czynnik powoduje ataki, co pozwoli wyeliminować go z naszego życia. U każdego chorego mogą być to inne czynniki, jednak ważną wskazówką jest, że powinno się unikać spożywania alkoholu.
Leki stosowane w trakcie napadu klasterowego bólu głowy
Zwykle stosowane leki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie są skuteczne w leczeniu napadu klasterowego bólu głowy, m.in. dlatego, że jest to bardzo silny ból, który trwa stosunkowo krótko, tj. ustępuje po kilkudziesięciu minutach, a objawy dokuczają najsilniej wtedy, kiedy te preparaty nie mają jeszcze szansy zdążyć zadziałać.
Właśnie dlatego przy ataku stosuje się inhalacje 100% tlenem, a także leki na receptę z grupy tryptanów (stosowane również w migrenie) (np. Frimig, Sumamigren).
Leki stosowane w zapobieganiu klasterowemu bólowi głowy
Chorzy na klasterowe bóle głowy często stosują leki na receptę, które muszą być przyjmowane stale, zgodnie z zaleceniami lekarza, w celu zapobieganiu wystąpienia napadu. Są to m.in.:
blokery kanału wapniowego - werapamil (np. Isoptin, Staveran)
glikokortykosteroidy (np. Encortolon)
węglan litu (np. Lithium Carbonicum)
Co zrobić, gdy leki na klasterowy ból głowy nie pomagają?
Aby pomóc pacjentom, na przestrzeni lat podejmowano próby operacyjnego leczenia zespołu Hortona, m.in:
głęboka stymulacja mózgu (deep brain stimulation – DBS), polegająca na umieszczeniu mikroelektrod w mózgu
termokoagulacja zwoju czuciowego nerwu trójdzielnego (zniszczenie zwoju pod wpływem wysokiej temperatury)
przecięcie korzenia czuciowego nerwu trójdzielnego
nastrzykiwanie zwoju nerwu trójdzielnego alkoholem, glicerolem lub lidokainą
naświetlanie promieniowaniem gamma za pomocą noża gamma
Ze względu na skutki uboczne oraz zbyt mało danych, zarówno na temat przyczyn choroby, jak i skuteczności metod inwazyjnych - rozważa się ich zastosowanie wyłącznie u pacjentów, u których wieloletnie leczenie farmakologiczne nie przyniosło efektów.
Niepełnosprawność i renta przy klasterowym bólu głowy
Ubieganie się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności i rentę nie jest proste. Pamiętajmy również, że niepełnosprawność nie oznacza od razu, że otrzymamy rentę. Więcej informacji o tych procesach znajdziesz na stronach rządowych - o orzeczeniu o niepełnosprawności oraz o ubieganiu się o rentę.
W przypadku bólów głowy o nie do końca wyjaśnionej przyczynie, sprawa jest o tyle trudna, że trudno jest "zmierzyć" chorobę lub objawy. Rozpoznanie ustala się głównie na podstawie wywiadu i objawów, które deklaruje pacjent. Z tego powodu ciężko jest obiektywnie ocenić, jak bardzo choroba uniemożliwia pracę i normalne funkcjonowanie. Jeśli jednak uważasz, że spełniasz warunki do otrzymania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub renty - porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.
Jak żyć z klasterowym bólem głowy?
Brak możliwości zmierzenia choroby i zobaczenia bólu bywa również przyczyną konfliktów z rodziną, znajomymi lub pracodawcą. Nie wszyscy bowiem rozumieją, że klasterowy ból głowy albo migrena, to nie są "zwykłe" bóle głowy, które miewa każdy. Właśnie dlatego chcemy szerzyć wiedzę na temat tych ciężkich chorób i liczymy na to, że zwiększając świadomość społeczeństwa - zwiększymy również wrażliwość i tolerancję. Staraj się cierpliwie tłumaczyć innym, na czym polega problem. Poszukaj dobrego lekarza i psychologa, którzy wykazują zrozumienie. Możesz dołączyć również do grup wsparcia - tych działających stacjonarnie, jak i w mediach społecznościowych. To pomoże Ci w walce z chorobą, w której nie powinieneś się poddać.
redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 27.06.2024 14:31:20
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.