Jak podnieść libido u kobiet i mężczyzn?

Jak podnieść libido u kobiet i mężczyzn?

udostępnij:

Udane życie seksualne pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną, wzmacnia odporność organizmu, a także wydłuża życie nawet o kilka lat. Niestety libido, czyli popęd seksualny, nie jest stałe i wymaga pracy oraz zaangażowania ze strony obojga partnerów. O tym, co wpływa na poziom libido i jak poradzić sobie z różnicą libido w związku, opowiada psycholog, seksuolog, psychoterapeuta Michał Ahmad.

Justyna Bartoń: Czy jako mit możemy uznać stwierdzenie, że seks jest czymś naturalnym, co przychodzi bez żadnego wysiłku?

Psycholog, seksuolog, psychoterapeuta Michał Ahmad: I tak, i nie. Zależy od dynamiki i typu relacji, w której jesteśmy. W przypadku, kiedy para zaczyna się spotykać, są zauroczeni bądź zakochani, ich seks jest czymś naturalnym, co przychodzi bez większego problemu. W organizmie „nowozakochanych” buzuje szereg hormonów, takich jak: dopamina, która jest uważana za hormon szczęścia, fenyloetyloamina i noradrenalina, które wprowadzają człowieka w podniecenie. Duży udział w odczuwaniu pożądania bierze też serotonina, która odpowiada za procesy zasypiania i samopoczucie. Ten stan może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Po tym czasie hormony nazywane narkotykami miłości zaczynają spadać do normy sprzed zakochania. Wtedy sami musimy zacząć troszczyć się o bliskość, komunikację, relację seksualną, aby móc dalej podtrzymać ogień w łóżku. Jest to niezwykle ważne, jeśli nie chcemy „wypaść” z roli kochanka. W tej sytuacji seks może nie przychodzić całkowicie bez wysiłku. Czasem trzeba się o niego postarać.

Co wpływa na poziom libido u mężczyzn i u kobiet?

Czynniki wzrostu czy spadku libido u obu płci są różne. U mężczyzn wzrost libido zaczyna się w momencie dorastania i jest zbieżne z „wybuchem” testosteronu. Te potrzeby seksualne utrzymują się mniej więcej do 30-35 lat i potem stopniowo się obniżają. Po prostu z wiekiem testosteronu wydziela się coraz mniej. W związku z tym może spadać też zainteresowanie seksem. U kobiet natomiast wzrost libido pojawia się w wieku dojrzałym, tj. koło 30-35 lat i może trwać do menopauzy. Czasem jest tak, że kobieta dopiero po menopauzie „nabiera wiatru w żagle” i pod względem seksualnym staje się aktywna. Dzieje się tak, ponieważ nie występuje już lęk przed zajściem w ciążę. Kobieta będąca w związku o silnej więzi erotycznej będzie miała potrzebę płciową na optymalnym dla siebie poziomie. Jak więź ta osłabnie, bądź przestanie istnieć, to libido znacznie się obniży. „Wyjściowa” potrzeba seksualna jest kwestią mocno indywidualną, a na jej zmniejszenie może wpływać chociażby stres, bolesność w trakcie seksu, infekcje narządów płciowych.

Jakie są sposoby zwiększenia ochoty na seks?

Nie ma jednej, udanej recepty na zwiększenie ochoty na seks, ale można nad nią pracować. Tak naprawdę to mózg jest źródłem seksu, więc na pewno jego stymulacja może wspomóc wznieść się na wyżyny podniecenia. Pomocne mogą być różne afrodyzjaki, dotyk fizyczny, wspólne spędzanie czasu - chociażby udanie się na masaż lub wykonanie go samemu. Przyda się na pewno rzucić papierosy oraz inne używki, które wpływają na zmniejszenie libido. Korzystne może okazać się ustabilizowanie trybu życia, wysypianie się, unormowanie stężenia hormonów płciowych, założenie seksownej bielizny, sexting, pisanie erotycznych scenariuszy i wysyłanie ich w wiadomości. Czasem samo pojawienie się ochoty na seks, może być zaprzestaniem „dręczenia” o niego partnera bądź partnerkę. Wywoływanie presji jeszcze nikomu nie wyszło na dobre.

Udane życie seksualne odgrywa ważną rolę w relacji z partnerem. Jak poradzić sobie z zaburzeniami libido, gdy zmiana diety i stylu życia okaże się nieskuteczna? W jaki sposób można leczyć brak popędu seksualnego?

Dużo zależy od tego, jaka jest przyczyna obniżenia libido. Może być to chociażby stres związany z praca, niezrozumienie czy konflikt ze strony partnera, depresja. Duży wpływ mają także zaburzenia hormonalne - na przykład PCOS, a także niska samoocena, problemy seksualne u partnera, zaburzenia odżywiania, zaburzenia lękowe. Libido zmniejszają też obawy dotyczące własnych kompetencji seksualnych, umiejętność komunikowania swoich potrzeb, przewlekłe schorzenia czy używki, traumy z dzieciństwa. Rozeznanie w tym, gdzie leży trudność może pozwolić na rozwiązanie problemu z brakiem popędu seksualnego. O ile na czynniki biologiczne oraz zdrowotne możemy zareagować odpowiednią farmakoterapią (więcej: Leki na potencję), to na czynniki partnerskie pomocny w poszukiwaniu rozwiązań będzie seksuolog bądź psychoterapeuta. Czasem może wystarczyć rozmowa z partnerem o swoich trudnościach. Warto także wspomnieć o metodach urozmaicających sztukę miłosną. Jedną z nich jest powiedzenie parze, że prawie codziennie, w wolnych chwilach mają siebie dotykać, na przykład przed snem. Jest jedna zasada: mogą dotykać się wszędzie, ale nie może dojść do kontaktu seksualnego. Po miesiącu taka para przychodzi i opowiada, że… zawaliła zadanie, bo doszło do kontaktu seksualnego. I o to w tym chodzi. Pacjenci wtedy uczą się budowania napięcia seksualnego, urozmaicenia chwil, a także sprawiają sobie przyjemność.

Badania naukowe donoszą, że różnice poziomu libido stanowią jedną z głównych przyczyn niezadowolenia z życia seksualnego. Jak poradzić sobie z różnicą poziomu libido w związku?

Zgadza się, duże różnice w potrzebach seksualnych, jak i samo niezadowolenie z życia seksualnego może zepsuć związek. Wynika to z tego, że seks jest ważny na wielu płaszczyznach. Między innymi zbliża do siebie ludzi, pogłębia ich relacje, a także pozwala doświadczyć czegoś przyjemnego i odprężyć się. To w dużym uproszczeniu. Problem zaczyna się wtedy, gdy uwydatnia się różnica w temperamentach seksualnych. To z kolei może doprowadzić do niezadowolenia z pożycia i do obrażania się, obwiniania, użalania, a na koniec do rozpadu relacji. Jak sobie radzić? Na pewno ważna jest rozmowa. Bez tego nie uda się rozwiązać istniejącego problemu. Rozmowa ta powinna poruszać kwestie gdzie leży problem, z czego może on wynikać, jakie się ma oczekiwania i potrzeby oraz co można z tym zrobić. Pary, jeśli mają trudności z rozmawianiem o swoich potrzebach, zawsze mogą skonsultować się z terapeutą. Ważna jest także postawa zrozumienia osoby, która w związku ma mniejsze potrzeby i czuje się przymuszana do seksu. Jej wystarczy kontakt seksualny powiedzmy raz na dwa tygodnie. Druga osoba, która ma większe potrzeby, często się frustruje z powodu braku zaspokojenia jej potrzeby. W takiej sytuacji może warto pomyśleć o masturbacji. Dla par, u których występuje nuda, rutyna, może owocna być randka. Często w gabinecie proponuję pacjentom, aby znaleźli na to czas i wtedy porozmawiali o wszystkim, tylko nie o codziennościach. Przynosi to fajny efekt. Pamiętajmy też, że każdy ma inne potrzeby, ale z biegiem czasu może się okazać, że seks nie stoi na pierwszym miejscu w relacji i można odkryć inne formy zaspokojenia oraz sprawienia sobie przyjemności.

Zapraszamy do śledzenia strony Strefa Komfortu, na której Michał przełamuje tematy tabu i tworzy treści o tematyce seksualności. Dziękujemy za udzielenie wywiadu i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym! :)

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 21.10.2020 00:00:00

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Testomag

tabletki powlekane, 30 tabletek

withania somnifera+magnesium+pyridoxine+zinc+selenium

suplement diety

w 22% aptek

od 20,19 zł

Vigor Multiwitamina ON

tabletki, 60 tabletek

vitamins+minerals+withania somnifera

suplement diety

w 65% aptek

od 31,79 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.