Chlorochina (chloroquine)

7 produktów zawierających Chlorochina, w tym 7 na receptę.

2 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.

Chlorochina to pochodna chinoliny stosowana jako lek pierwotniakobójczy, przeciwwirusowy i przeciwzapalny. Wskazana jest, m.in. w leczeniu ostrych ataków malarii, pełzaka czerwonki, lamblii jelitowej, reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), tocznia rumieniowatego.

Jednym z mechanizmów działania chlorochiny jest jej bezpośrednia aktywność przeciwwirusowa. Wiadomo, że hamuje zależne od pH etapy replikacji wirusów (w tym retrowirusów i koronawirusów), dzięki czemu od niedawna stosowana jest wspomagająco w zakażeniach koronowirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2.

Dnia 13 marca 2020 r. Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wydał decyzję, na podstawie której, jeden z leków zawierających chlorochinę dostępny w Polsce, zyskał nowe wskazanie rejestracyjne i może być stosowany wspomagającego w leczeniu COVID-19.

Aktualizacja październik 2020 r.

Wskazanie dotyczące stosowania leku Arechin w leczeniu wspomagającym zakażeń koronawirusami typu beta, takimi jak SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2 zostało zniesione. Lek nie jest już dłużej rekomendowany w leczeniu pacjentów z COVID-19, zapis został usunięty z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

Lista produktów zawierających Chlorochina

Kolejność według aktualnej dostępności w aptekach. Kliknij na odnośnik przy wybranym produkcie, żeby zobaczyć apteki, które w tej chwili mają go stanie.