Co zrobić, gdy podrapie Cię kot?

Co zrobić, gdy podrapie Cię kot?

udostępnij:

Powszechnie uznaje się, że koty to bardzo czyste zwierzęta, dlatego zadrapania przez te pupile są często ignorowane. Tymczasem nawet z pozoru niegroźne draśnięcie może nieść za sobą wiele problemów zdrowotnych, np. chorobę kociego pazura. Warto więc wiedzieć, jak należy postąpić w przypadku podrapania przez kota i co powinno wzbudzić w nas niepokój.

Spis treści

Kiedy i dlaczego koty drapią?

Co zrobić po podrapaniu przez kota?

Co zrobić, jeśli rana po zadrapaniu kota trudno się goi?

Kiedy zadrapanie przez kota może okazać się niebezpieczne?

Czy choroba kociego pazura może być groźna?

Jak leczyć chorobę kociego pazura?

Kiedy i dlaczego koty drapią?

Drapanie jest naturalnym kocim zachowaniem - ma na celu usuwanie martwych części pazurów i znaczenie terenu za pomocą feromonów, które znajdują się na spodach ich łapek. Drapanie stanowi także ważną część kociej gimnastyki. Jeżeli zwierzę jest przy tym agresywne, może to świadczyć o rozwoju choroby, takiej jak guz mózgu, czy wścieklizna. Trzeba pamiętać, że pazury to dla kotów również najważniejsze narzędzie obronne. Używają ich, kiedy czują się zagrożone, ale również w zabawie. Problem zaczyna się, kiedy zadrapanie dotyczy człowieka.

Co zrobić po podrapaniu przez kota?

Każde, nawet najmniejsze zadrapanie przez kota należy zdezynfekować. Zawsze istnieje bowiem ryzyko zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi znajdującymi się zarówno na powierzchni naszej skóry, jak i na pazurach kota. Do dezynfekcji rany można wykorzystać środki, takie jak np. Octenisept, Raniseptol, czy Octedin, które nie tylko odkażają, ale również przyspieszą gojenie. Jeżeli z rany sączy się krew, należy zakleić ją plastrem (np. Viscoplast) lub większym opatrunkiem (np. Cosmopor E Steril), a przy każdej jego zmianie, ponownie zdezynfekować. Jeżeli nie dysponujemy żadnym z wyżej wymienionych preparatów, ranę można przemyć zwykłą wodą utlenioną lub zimną wodą z mydłem.

Zdarza się, że w miejscu zadrapania pojawia się opuchlizna, której towarzyszy zaczerwienienie, a skóra obok uszkodzenia wydaje się być rozpalona. Są to oznaki rozwoju stanu zapalnego, który może oznaczać, że rana została zakażona drobnoustrojami chorobotwórczymi. W takich przypadkach należy uważnie obserwować miejsce zadrapania. Jeżeli opuchlizna powiększy się lub pojawi się dodatkowo ropna wydzielina, należy zgłosić się do lekarza, który dokładnie opatrzy ranę i wdroży ewentualne leczenie. W takim przypadku lekarz może przepisać doustny (np. Augmentin) lub miejscowy (np. Neomycinum TZF) antybiotyk.

Co zrobić, jeśli rana po zadrapaniu kota trudno się goi?

W przypadku trudno gojącej się rany po zadrapaniu, można zastosować specjalne opatrunki w żelu, np. Akutol lub Karnosil. Przyspieszają one gojenie się uszkodzonej skóry i dodatkowo odkażają ją. Najczęściej pozostają w miejscu skaleczenia przez kilka godzin, tworząc dodatkowo opatrunek chroniący przed zabrudzeniem.

Kiedy zadrapanie przez kota może okazać się niebezpieczne?

Zainfekowanie rany to nie jedyne zagrożenie, które może się wiązać z zadrapaniem przez kota. Zwierzęta te mogą być nosicielami groźnych chorób.

Jedną z najczęstszych chorób przenoszonych przez koty jest bartoneloza - tzw. choroba kociego pazura. Nie stanowi ona żadnego zagrożenia dla kotów, ale dla ludzi może okazać się groźna. Bartonelozę przenoszą pchły między zwierzętami, ale również między zwierzęciem a człowiekiem. Według niektórych źródeł, nawet 50% kociej populacji to nosiciele bakterii z rodziny Bartonelli, które wywołują tę chorobę. Znajdują się one nie tylko pod kocimi pazurami, ale również w ich ślinie. Do zakażenia może więc dojść w wyniku zadrapania, pogryzienia, a nawet polizania uszkodzonej skóry przez kota.

Pod paznokciami wolno chodzącego kota mogą znajdować się np. bakterie Clostridium tetani, które są przyczyną śmiertelnie groźnej choroby - tężca. Rzadszą chorobą, którą człowiek może zarazić się od kota w wyniku podrapania, jest leptospiroza, która prowadzi do żółtaczki i uszkodzenia nerek.

Czy choroba kociego pazura może być groźna?

U ludzi pierwszy etap bartonelozy przebiega niemal bezobjawowo. W miejscu zadrapania może pojawić się zaczerwienienie i guzkowate zgrubienie lub pęcherz. Po kilku tygodniach najczęściej dochodzi do wyzdrowienia, ale u niektórych osób mogą rozwinąć się objawy, takie jak powiększenie węzłów chłonnych, gorączka, zmęczenie oraz bóle głowy, pleców, podbrzusza i gardła. Wiele osób myli te objawy z grypą, przeziębieniem, bólami menstruacyjnymi lub bólem nerek. U części chorych może wystąpić postać atypowa, czyli zakażenie rozsiane. Dochodzi wtedy do powstania ziarniniaków wątroby i śledziony oraz zmian w kościach. Pojawiają się objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego - silne bóle głowy i drgawki. W skrajnych sytuacjach gorączka wiąże się z wystąpieniem zropienia węzła chłonnego z wytworzeniem przetoki i uszkodzenia nerwu wzrokowego, które może nawet doprowadzić do ślepoty. Groźnym powikłaniem może być zapalenie mózgu, zapalenie kości i szpiku, rumień guzowaty, postępująca niedokrwistość, czy zapalenie płuc i opłucnej. Choroba kociego pazura może przebiegać intensywnie u kobiet w ciąży, małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub pacjentów po przebytych zabiegach chirurgicznych w okresie rekonwalescencji i innych grup osób z obniżoną odpornością.

Jak leczyć chorobę kociego pazura?

W rzadkich przypadkach choroba kociego pazura wymaga intensywnej, specjalistycznej terapii. Wówczas poza leczeniem objawowym niezbędne może okazać się podanie antybiotyku. Najczęściej w tej chorobie stosowana jest azytromycyna (np. Sumamed) lub doksycyklina (np. Doxycyclinum TZF). Samo leczenie trwa około 10 dni. W znacznej większości przypadków, nawet jeśli dojdzie do wystąpienia objawów, choroba ustępuje bez leczenia w ciągu maksymalnie 6 miesięcy.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 08.05.2023 12:56:31

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Octenisept aerozol

aerozol, 50 mililitrów

octenidine+phenoxyethanol

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 17,99 zł

Cosmopor E Steril

opatrunek, 50 sztuk

wyrób medyczny

w 96% aptek

od 23,14 zł

Akutol spray

aerozol, 60 mililitrów

wyrób medyczny

w 64% aptek

od 16,99 zł

Peroxygel 3,0

żel, 15 gramów

hydrogen peroxide

produkt dostępny bez recepty

w 36% aptek

od 8,19 zł

Woda utleniona

płyn, 100 gramów produkt leczniczy

hydrogen peroxide

produkt dostępny bez recepty

w 69% aptek

od 1,80 zł

Argotiab

krem, 50 mililitrów

dimeticone+argentum+tocopherol

wyrób medyczny

w 63% aptek

od 31,79 zł

Argotiab Spray

aerozol, 125 mililitrów

hyaluronic acid+argentum

wyrób medyczny

w 62% aptek

od 28,99 zł

GranuSEPT płyn do przemywania ran

płyn, 60 mililitrów

sodium hypochlorite

wyrób medyczny

w 26% aptek

od 19,90 zł

Raniseptol spray na rany

aerozol, 125 mililitrów

argentum

wyrób medyczny

w 75% aptek

od 18,38 zł

GranuSEPT hydrożel na rany

żel, 150 mililitrów

sodium hypochlorite

wyrób medyczny

w 9% aptek

od 43,79 zł

Octedin

aerozol, 50 mililitrów

calendula officinalis+menthol+octenidine

kosmetyk

w 8% aptek

od 16,98 zł

Viscoplast uniwersalny zestaw plastrów

plaster opatrunkowy, 24 sztuki

wyrób medyczny

w 55% aptek

od 7,42 zł

Augmentin 875 mg + 125 mg

tabletki powlekane, 14 tabletek = 2 blistry

amoxicillinum+clavulanic acid

lek na receptę

w 99% aptek

od 29,11 zł

Sumamed

tabletki powlekane, 3 tabletki

azithromycin

lek na receptę

w 99% aptek

od 12,80 zł

Doxycyclinum TZF

kapsułki, 10 kapsułek

doxycycline

lek na receptę

w 98% aptek

od 11,57 zł

Neomycinum TZF

aerozol, 32 gramy = 55 mililitrów

neomycin

lek na receptę

w 87% aptek

od 21,99 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.