Andropauza - męskie przekwitanie

Andropauza - kojarzona ze starzeniem, spadkiem potencji i aktywności u mężczyzn. Czasem nazywana męską menopauzą lub przekwitaniem. Czym właściwie jest andropauza, jak zapobiec jej nieprzyjemnym objawom i jakie preparaty mogą w tym pomóc?

Czym jest andropauza?

Andropauzą określa się spadek stężenia męskich hormonów, takich jak testosteron, dihydrotestosteron oraz dehydroepiandrosteron – DHEA (powszechnie nazywany prasteronem), który najczęściej obserwujemy po przekroczeniu 50 r.ż., a u niektórych mężczyzn może się rozpocząć nawet już po 34 r.ż.

Spadek tych substancji jest związany ze starzeniem się organizmu, a więc to normalny proces fizjologiczny, który może niestety prowadzić do dyskomfortu w życiu codziennym.

W odróżnieniu od menopauzy, nie prowadzi do stałego zaniku hormonów płciowych, więc stany te nie są swoimi dokładnymi odpowiednikami.

Jakie są objawy andropauzy?

Jak zdiagnozować andropauzę?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie powyższe objawy, należy wybrać się do lekarza rodzinnego, który skieruje do androloga (specjalisty schorzeń męskiego układu płciowego). Lekarz prawdopodobnie zaleci badanie poziomu hormonów oraz zaproponuje wykonanie tzw. testu Adama (jest to formularz zawierający pytania, na które odpowiada się TAK/NIE). Po otrzymaniu wyników lekarz zdecyduje, jaki rodzaj leczenia będzie najskuteczniejszy.

Jakie preparaty stosować przy andropauzie?

Styl życia przy andropauzie

Duże znaczenie odgrywa dieta, polegająca na zmniejszeniu ilości spożywanych tłuszczy zwierzęcych oraz wprowadzeniu przypraw, np. kozieradki, czarnuszki, papryki. Do diety można również wprowadzić preparaty ziołowe wzmacniające organizm, jak żeń-szeń (np. Żeń-szeń Vita-complex, Żeń-szeń).

Bardzo ważnym elementem jest również regularny wysiłek fizyczny. Zaleca się ćwiczenia dwa razy w tygodniu o średnim natężeniu (np. wolny bieg, pływanie, nordic walking).

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 19.09.2018 09:31:00

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy mogę kupić Androtop na receptę z Ukrainy?
Witam . Czy mogę kupić ten lek na receptę z Ukrainy ? I czy może być recepta elektroniczna lub jako zdj , czy musi być oryginał ? Wrocław , Dolnośląsk...
odpowiada Olga Sierpniowska

Gdzie w Polsce kupię lek Proviron-25?
Witam, chciałabym zapytać czy dostanę gdzieś w Polsce Proviron 25 mg?
odpowiada Marta Janocha

W jakiej cenie otrzymam Stymen 10 mg po 60 tabletek?
Witam... w jakiej cenie otrzymam Stymen 10mg, 60 tabletek
odpowiada Olga Sierpniowska

W jakiej cenie jest lek Omnadren 250?
W jakiej cenie lek
odpowiada Katarzyna Domagała

Gdzie mogę zamówić lek Nebido?
Gdzie mogę zamówić Nebido 1000mg
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy można łączyć Biosteron i Sertralinę?
Czy biosteron 25mg mogę brać z sertolina 50mg
odpowiada Katarzyna Jutrzonka

Na Twoje pytania w temacie andropauza - męskie przekwitanie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.