Andropauza - męskie przekwitanie

Andropauza - kojarzona ze starzeniem, spadkiem potencji i aktywności u mężczyzn. Czasem nazywana męską menopauzą lub przekwitaniem. Czym właściwie jest andropauza, jak zapobiec jej nieprzyjemnym objawom i jakie preparaty mogą w tym pomóc?

Czym jest andropauza?

Andropauzą określa się spadek stężenia męskich hormonów, takich jak testosteron, dihydrotestosteron oraz dehydroepiandrosteron – DHEA (powszechnie nazywany prasteronem), który najczęściej obserwujemy po przekroczeniu 50 r.ż., a u niektórych mężczyzn może się rozpocząć nawet już po 34 r.ż.

Spadek tych substancji jest związany ze starzeniem się organizmu, a więc to normalny proces fizjologiczny, który może niestety prowadzić do dyskomfortu w życiu codziennym.

W odróżnieniu od menopauzy, nie prowadzi do stałego zaniku hormonów płciowych, więc stany te nie są swoimi dokładnymi odpowiednikami.

Jakie są objawy andropauzy?

Jak zdiagnozować andropauzę?

Jeżeli zaobserwujemy u siebie powyższe objawy, należy wybrać się do lekarza rodzinnego, który skieruje do androloga (specjalisty schorzeń męskiego układu płciowego). Lekarz prawdopodobnie zaleci badanie poziomu hormonów oraz zaproponuje wykonanie tzw. testu Adama (jest to formularz zawierający pytania, na które odpowiada się TAK/NIE). Po otrzymaniu wyników lekarz zdecyduje, jaki rodzaj leczenia będzie najskuteczniejszy.

Jakie preparaty stosować przy andropauzie?

Styl życia przy andropauzie

Duże znaczenie odgrywa dieta, polegająca na zmniejszeniu ilości spożywanych tłuszczy zwierzęcych oraz wprowadzeniu przypraw, np. kozieradki, czarnuszki, papryki. Do diety można również wprowadzić preparaty ziołowe wzmacniające organizm, jak żeń-szeń (np. Żeń-szeń Vita-complex, Żeń-szeń).

Bardzo ważnym elementem jest również regularny wysiłek fizyczny. Zaleca się ćwiczenia dwa razy w tygodniu o średnim natężeniu (np. wolny bieg, pływanie, nordic walking).

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 19.09.2018 09:31:00

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy mogę zastosować 5 tabletek preparatu Novostella zamiast 2 tabletek po 25 mg DHEA Eljot?
Czy moge zazyc tabletki Novostella 5x1 (dziennie 50mg)? Lekarz wystawil recepte i dawkowanie DHEA Eljot 25mg 2x1.
odpowiada Ewa Pilch

Gdzie mogę kupić Omnadren 250 bez recepty?
Gdzie mogę kupić omnadren250 bez receptu?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy można stosować jednocześnie leki Sedam i Stymen?
Przyjmuje lek Sedam 3mg. Czy mogę razem z im przyjmować stymen 20 mg?
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Kiedy Undestor będzie ponownie dostępny w aptekach?
Kiedy będzie dostępny w aptekach
odpowiada Anna Tyrańska

Czy mogę zastąpić Dhea Eljot lekiem Novostella?
Czy Dhea Eljot stosowany do podudzenia jajeczek i ułatwienia tym samym zajścia w ciążę mogę zastąpić lekiem o nazwie Novostella?
odpowiada Anna Tyrańska

Jaka jest cena 2 pudełek leku Omnadren?
jaka jest cena za 2 pudełka omnadriny 250 migram a kiedy wyślesz do bratysławy hotel otrzyma morderczą ulicę Ivanovska cesta 15
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie andropauza - męskie przekwitanie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.