42 produkty zawierające Kromoglikan sodu (kwas kromoglikowy), w tym 29 na receptę.
5 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.
Kwas kromoglikowy to substancja o działaniu przeciwzapalnym, stosowana w zapobieganiu napadom astmy oskrzelowej, a także innych reakcji uczuleniowych, w tym reakcji alergicznych oczu i nosa. Lek hamuje uwalnianie toksycznych cytokin przez komórki układu odpornościowego. W lecznictwie stosowane są pochodne kwasu kromoglikowego – kromoglikan sodowy oraz nedokromil sodowy.
Preparaty z kwasem kromoglikowym i jego pochodnymi dostępne są w aptece bez recepty. Występują w postaci kropli do oczu (np. Polcrom, Allergocrom, Allergo-Comod) oraz areozolu do nosa (np. Polcrom 2%). Ponadto na rynku obecne są produkty dostępne jedynie z przepisu lekarza, np. Cusicrom 4%.
Jakie właściwości posiada kwas kromoglikowy i jego pochodne?
W jakich wskazaniach stosowany jest kwas kromoglikowy i jego pochodne?
Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasu kromoglikowego i jego pochodnych?
Jakie są skutki uboczne stosowania kwasu kromoglikowego i jego pochodnych?
Czy kwas kromoglikowy i jego pochodne można stosować w ciąży?
Czy kwas kromoglikowy można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?
Właściwości kwasu kromoglikowego i jego pochodnych związane są z hamowaniem uwalniania cytokin z komórek tucznych:
lek wykazuje działanie przeciwzapalne,
hamuje skurcz oskrzeli wywołany ekspozycją na zimne lub suche powietrze oraz wysiłek fizyczny,
u chorych na astmę poprawia czynność płuc i zmniejsza reaktywność oskrzeli,
zapobiega reakcjom alergicznym.
Kwas kromoglikowy i jego pochodne wykorzystywane są w zapobieganiu napadom astmy oskrzelowej. Należy wziąć pod uwagę, że lek nie przerywa napadów astmy. Ponadto substancja stosowana jest również zapobiegawczo w leczeniu zapalenia rogówki i spojówek na tle alergicznym, a także w zapobieganiu sezonowego lub całorocznego nieżytu nosa.
Preparatów z kwasem kromoglikowym i jego pochodnymi nie powinny przyjmować osoby z nadwrażliwością na lek lub jakikolwiek ze składników produktu.
Podczas stosowania preparatów z kwasem kromoglikowym i jego pochodnymi mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak przemijające podrażnienie błony śluzowej nosa, przemijające pieczenie oczu, przekrwienie i obrzęk błony śluzowej, kichanie, uczucie obecności ciała obcego w oku, a także przekrwienie i obrzęk spojówek.
Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów.
Preparaty z kwasem kromoglikowym oraz jego pochodnymi można stosować w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, po konsultacji z lekarzem. Szczególną ostrożność należy zachować podczas przyjmowania leku w pierwszym trymestrze ciąży.
Nie wiadomo, czy kwas kromoglikowy oraz jego pochodne przenikają do mleka matki. W związku z tym podczas stosowania leku u kobiet karmiących piersią należy zachować szczególną ostrożność.
„Kompendium Farmakologii” pod redakcją naukową Waldemara Jańca
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.
od 10,99 zł
od 12,99 zł
od 14,99 zł
od 10,90 zł
od 22,99 zł