Terbinafina (terbinafine)

47 produktów zawierających Terbinafina, w tym 29 na receptę.

19 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.

Terbinafina to substancja należąca do leków przeciwgrzybiczych. Leki z tą substancją stosowane są, m.in. w terapii grzybic skórnych oraz grzybicy paznokci.

Działa poprzez zahamowanie epoksydazy skwalenowej w komórce grzyba, dzięki czemu prowadzi do zatrzymania produkcji ergosterolu i w efekcie rozpadu błony komórkowej grzyba.

Preparaty z terbianfiną dostępne są w aptece bez recepty. Występują głównie w postaci areozolu (np. Undofen Max Spray, Tersilat) oraz maści (np. Terbinafina Ziaja, Undofen Max). Ponadto na rynku obecne są również produkty dostępne jedynie z przepisu lekarza, np. Myconafine, Erfin, Lamisil.

Spis treści

Jakie właściwości posiada terbinafina?

Jakie są wskazania do stosowania terbinafiny?

Czy terbinafina to antybiotyk?

Jakie są przeciwwskazania do stosowania terbinafiny?

Jakie są skutki uboczne stosowania preparatów z terbinafiną?

Terbinafina a tabletki antykoncepcyjne

Czy terbinafinę można stosować w ciąży?

Czy terbinafinę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Źródła

Jakie właściwości posiada terbinafina?

  • Terbinafina posiada właściwości grzybobójcze.

  • Dzięki temu, że jest związkiem lipofilowym, ma tendencję do gromadzenia się w skórze, paznokciach i gruczołach łojowych, co wykorzystywane jest w terapii grzybic skóry i paznokci.

  • Substancja nie hamuje biosyntezy cholesterolu u ssaków.

Jakie są wskazania do stosowania terbinafiny?

Preparaty z terbinafiną stosowane są w leczeniu zakażeń grzybiczych skóry i paznokci wywołanych przez różne rodzaje grzybów.

Czy terbinafina to antybiotyk?

Terbinafina nie jest antybiotykiem. Substancja ta należy do grupy syntetycznych leków przeciwgrzybiczych. Do antybiotyków przeciwgrzybiczych zaliczyć można natomiast amfoterycynę B, nystatynę, natamycynę oraz gryzeofluwinę.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania terbinafiny?

Terbinafina jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na tą substancję. Ponadto lek nie powinien być stosowany doustnie u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz wątroby.

Jakie są skutki uboczne stosowania preparatów z terbinafiną?

Podczas stosowania preparatów z terbinafiną mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak świąd, łuszczenie skóry, ból i podrażnienie w miejscu podania, zaburzenia pigmentacji, uczucie pieczenia skóry, rumień, a także powstawanie strupów. Podczas przyjmowania doustnego mogą wystąpić bóle głowy, zmniejszenie apetytu, niestrawność, uczucie pełności, nudności, bóle brzucha, biegunka, a także bóle mięśni i stawów.

Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów.

Terbinafina a tabletki antykoncepcyjne

Podczas jednoczesnego stosowania przez pacjentki środków antykoncepcyjnych oraz terbinafiny doustnie, zgłaszano przypadki zaburzeń miesiączkowania, takich jak krwawienia międzymiesiączkowe i nieregularne cykle miesiączkowe. Częstość występowania działań niepożądanych wynikających z łącznego stosowania substancji jest jednak porównywalna do występowania tych skutków ubocznych u pacjentek stosujących jedynie doustne środki antykoncepcyjne (bez terbinafiny).

Leki z tą substancją nie wpływają na skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Czy terbinafinę można stosować w ciąży?

Ze względu na niewystarczającą ilość danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania terbinafiny w trakcie ciąży, używanie w tym okresie substancji jest przeciwwskazane, chyba że w opinii lekarza korzyść wynikająca z przyjmowania leku jest potencjalnie wyższa niż ryzyko dla płodu.

Czy terbinafinę można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?

Terbinafina przenika do mleka matki. W związku z tym stosowanie preparatów z terbinafiną w okresie karmienia piersią (podczas laktacji) jest przeciwwskazane. Niemowlęta i małe dzieci nie powinny mieć dostępu do skóry leczonej tym lekiem, w tym skóry piersi.

Źródła:

 

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

1

Brak wyników