← powrót do głównej strony opinii i pytań

Awix (anonim, 37.47.246.)
około 8 dni temu, Warszawa

Jak otrzymać lek Epclusa w programie lekowym?

Dzień dobry. Od dzisiaj jestem w programie lekowym ale nie mogę znaleźć leku epclusa, co robić w takiej sytuacji? jak zdobyć lek i czy to normalna sytuacja? z góry dziękuję za odpowiedź

Awix (anonim, 37.47.246.)
około 7 dni temu

dziękuję za odpowiedź

Jeśli został Pan zakwalifikowany do programu B.71 "leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową" lek Epclusa (tabletki powlekane, 400 + 100 mg odpowiednio sofosbuviru i velpatasviru) powinien Pan otrzymać bezpłatnie w placówce realizującej ten program. Na ogół jest tak, że pacjentom, którzy mogą przyjmować leki w domu, wydawane są one przez aptekę szpitalną.

Mam wrażenie, że doszło do jakiegoś rodzaju nieporozumienia. Placówki mogą mieć wprawdzie nieco odmienne procedury, jeśli chodzi o "obieg" pacjenta, recept i dokumentów, ale zasada realizacji programu lekowego wszędzie jest taka sama - lek dostarcza podmiot realizujący program na podstawie umowy z NFZ, pacjent nie musi go "zdobywać". Proszę dopytać, gdzie ma Pan się zgłosić po preparat - najlepiej bezpośrednio u lekarza, który włączył Pana do programu.

Załączam link do materiału na temat WZW:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/zoltaczka-i-wirusowe-zapalenie-watroby-wzw
oraz artykuł na temat programów lekowych, w którym wyjaśnione są podstawowe kwestie dotyczące ich funkcjonowania:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/programy-lekowe-nowoczesne-terapie