Ela (anonim, 188.146.53.)
około 5 miesięcy temu, Warszawa

Czy jeśli po leku Ampril wypadają włosy, należy go samodzielnie ostawić?

Witam,
Mam 72 lata i od wielu lat zażywam Ampril, dopiero dzisiaj zwróciłam uwagę, że może powodować łysienie, z którym męczę się od roku. Miałam gęste i w obrej kondycji włosy, a teraz pozostały mi "cztery piórka na krzyż" na dodatek cieniutkie i słabiutkie, a na dodatek nadal codziennie wypada ich spora ilość "loczek", czy mogę sama odstawić ten lek zażywam 1 x 5mg.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Choć nadmierne wypadanie włosów zostało ujęte jako jedno z działań niepożądanych preparatu Ampril, nie stanowi to podstawy do samodzielnego odstawienia leku.

Proszę mieć na uwadze, iż według dostępnych danych częstość występowania tego działania niepożądanego jest nieznana. W związku z powyższym, można przypuszczać, iż wystąpiło u mniej niż 1 na 10 tysięcy osób stosujących lek.
W takim przypadku nie należy łączyć przyczyny nadmiernego wypadania włosów tylko ze stosowaniem leku, zwłaszcza że stosuje go Pani już wiele lat i wcześniej nie obserwowała Pani takich skutków ubocznych.
Być może przyczyną nadmiernego wypadania włosów są zmiany hormonalne. Aby się o tym przekonać, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem, który w ramach NFZ lub częściowo odpłatnie, może zlecić badania laboratoryjne krwi na poziom hormonów. W dobraniu odpowiedniej terapii i poznaniu przyczyny łysienia, konieczna może okazać się także wizyta u trychologa.
Jeśli po wykonaniu badań, okaże się, że rzeczywiście w Pani przypadku lek Ampril powoduje nadmierne wypadanie włosów, zastąpienie go preparatem z innej grupy, może okazać się konieczne. Jednak, jak wcześniej wspomniałam, leku nie należy odstawiać samodzielnie, a jedynie po konsultacji z lekarzem.

Przesyłam linki do materiałów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czy-bac-sie-dzialan-niepozadanych-lekow
https://www.gdziepolek.pl/tematy/menopauza-jak-zmniejszyc-dolegliwosci
https://www.gdziepolek.pl/tematy/nasze-metody-na-lysienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/htz-hormonalna-terapia-zastepcza-w-menopauzie