← powrót do głównej strony opinii i pytań

Justyna (anonim, 94.254.179.)
około 1 miesięcy temu, Warszawa

Jak aplikować czopki przeciwbólowe u niemowlęcia?

Witam czy mogę podac dziecku 6-miesiecznemu czopek przeciwbolowy ktory trzymałam w lodówce? Najpierw opakowanie trzymalam w szafce kuchennej jednak gdy po probie wlozenia do odbytu on mi się "roztapial" czopki wlozylam do lodowki

Nie należy aplikować dziecku czopka wyjętego prosto z lodówki. Może to wywołać dyskomfort, ból czy nawet podrażnienie delikatnej śluzówki odbytu dziecka. W lodówce powinno być pomiędzy 2 a 8 stopni Celsjusza, a temperatura ciała to 36,6 stopni, a w przypadku gorączki nawet więcej. Nie napisała Pani, jaki preparat chce Pani zastosować u dziecka, co uniemożliwia mi sięgnięcie do odpowiednich materiałów, które są przypisane do każdego produktu leczniczego i ewentualnie odniesienie się do dodatkowych zaleceń na temat przechowywania czy stosowania leku.

Prawidłowo przechowywany czopek powinien mieć konsystencję stałą, w dłoniach może się lekko nadtopić, co przy sprawnej aplikacji jest nawet korzystne, ponieważ daje "poślizg" ułatwiający wprowadzenie czopka do odbytu. Ulotki informacyjne niektórych czopków dla dzieci zalecają nawet: "przed zastosowaniem czopek można ogrzać w dłoniach", a dotyczy to preparatów ze wskazaniami do przechowywania w temperaturze pokojowej (poniżej 25 stopni Celsjusza).

Trudności podczas aplikacji czopka mogą wynikać z ich nieprawidłowego przechowywania (zbyt wysoka temperatura w szafce w kuchni, w której czopki się rozpuściły) lub z niepowodzeń w zakresie techniki podania czopka. Proszę zwrócić uwagę, że długotrwałe, nieprawidłowe przechowywanie leków może negatywnie wpłynąć na ich właściwości:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-przechowywac-leki

Załączam informacje na temat leczenia gorączki u dzieci i niemowląt, być może zechce Pani do nich sięgnąć:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/goraczka-u-dzieci-i-niemowlat