← powrót do głównej strony opinii i pytań

Wladzia (anonim, 95.115.77.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Jak stosować leki Teldipin i Captopril?

Biore teldipin rano 80mg+5amlopinum cisnienie 186/96 nie spada co mam zrobic jestem poza granica kraju czy moge przyjac drugą dawkę leku i czy moge tez wziac kaptopril 12'5 mg drugą tabletkę po jednej cisnienie obnizyło się na 168/90

Maksymalna dobowa dawka telmisartanu, jednego ze składników leku Teldipin 80 mg + 5 mg wynosi 80 mg, a więc jest równa dawce, którą przyjęła Pani rano, dlatego nie należy przyjmować kolejnej dawki wspomnianego leku.

Lek Captpril jest jednym z najczęściej stosowanych leków do doraźnego obniżenia ciśnienia tętniczego, zaczyna działać już po 15 minutach i osiąga szczyt działania po godzinie od przyjęcia, dlatego zaleca się ponowny pomiar po godzinie od zastosowania leku.
Ponieważ, patrząc na obydwa wyniki pomiaru ciśnienia, które Pani podała, uwagę zwraca zwłaszcza znacznie podwyższona wartość ciśnienia skurczowego, decyzja o przyjęciu kolejnej dawki leku Capropril powinna być uzgodniona z lekarzem, gdyż istnieje ryzyko nadmiernego obniżenia ciśnienia rozkurczowego. Odpoczynek często pomaga opanować skoki ciśnienia, dlatego jest on zalecany w Pani przypadku.

Proszę kontrolować ciśnienie krwi, jeżeli jego wartości nie ustabilizują się do poziomu 140/90 mm Hg, konieczna będzie wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku zaobserwowania objawów, takich jak bóle głowy, przechodzące w ucisk głowy, duszność czy ucisk w okolicy serca również warto skonsultować się z lekarzem.

Docelowe wartości ciśnienia podczas leczenia nadciśnienia powinny wynosić 130-139/80-85 mm Hg, dlatego jeżeli pomimo stosowania leku Teldipin wartości te są wyższe, po powrocie do Polski prawdopodobnie konieczna będzie modyfikacja leczenia i szczegółowa diagnostyka, mająca na celu ustalenie przyczyn zbyt wysokiego ciśnienia.

Zachęcam do lektury naszych artykułów, które mogą okazać się pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/nadcisnienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/problemy-z-sercem