Jan (anonim, 89.64.37.)
około roku temu, Warszawa

Czy lek Levodopa/Carbidopa STADA 200 mg/50 mg Retardtabletten jest zamiennikiem Sinemet CR?

Czy lewodopa-carbidopa stada 200/50 jest tym samym co sinemetcr200/50 owydłużom działaniu

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia dotyczący leku Sinemet ma następujące brzmienie: "podmiot odpowiedzialny poinformował o dalszej niedostępności produktu. W powyższej sytuacji pacjent powinien zgłosić się do lekarza prowadzącego terapię, celem ustalenia możliwości zastosowania innej, alternatywnej technologii lekowej."

Nie wydaje się zatem, aby resort zdrowia przewidywał na ten moment podjęcie działań mających na celu wdrożenie tak zwanego importu interwencyjnego.

Jan (anonim, 89.64.37.)
około roku temu

Czy jest szansa na to aby w zastępstwie sinemetu cr 200/50 pojawił się lek zastępczy.

3 grudnia 2019 Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat w sprawie dostępności między innymi leku Sinemet. Podmiot odpowiedzialny za ten preparat poinformował o jego dalszej niedostępności. Nie wynika to wprost z treści komunikatu, jednak wydaje się, że dalsze oczekiwanie na szybki powrót leku na rynek polski jest bezcelowe. Ministerstwo zaleca pacjentom zgłoszenie się do lekarza prowadzącego.

Lek Levodopa/Carbidopa STADA 200 mg/50 mg Retardtabletten nie jest zarejestrowany w Polsce, jednak na podstawie dostępnych informacji można ustalić, że zarówno skład jakościowy tego leku (połączenie lewodopy z karbidopą), dawka 200/50 miligramów oraz postać (przedłużone uwalnianie) są tożsame z lekiem Sinemet CR.

Istotny jest tutaj przypisek "retard-tabletten", który wskazuje, że są to tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Jednocześnie warto zaznaczyć, że w przypadku tego typu leków, kiedy substancja czynna stopniowo i powoli uwalnia się z kapsułki czy tabletki, aby mówić o równoważności obydwu preparatów należałoby porównać ich kinetykę. Kinetyka pokazuje, w jakim rytmie i czasie substancja czynna wydobywa się ze swojego "opakowania", w jakim czasie osiąga maksymalne stężenie i ile ono wynosi.

Ponieważ tak jak napisałam powyżej preparat Levodopa/Carbidopa STADA 200 mg/50 mg Retardtabletten nie jest dopuszczony do obrotu w Polsce nie mam możliwości porównania dokumentów, które zawierają informacje dotyczące farmakokinetyki obu produktów. Nie można zatem wykluczyć, że jednak różnice w tym zakresie pomiędzy nimi występują.

Należy także podkreślić, że odpowiedniki mogą się różnić substancjami pomocniczymi wykorzystywanymi do uformowania tabletki czy kapsułki. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-sa-zamienniki-lekow

Załączam także link do artykułu na temat choroby Parkinsona:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/drzenie-rak-czy-to-choroba-parkinsona
oraz możliwości poszukiwania leków za granicą:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-kupic-leki-za-granica