Agata K. (anonim, 5.173.150.) Warszawa 1 rok temu

Czy otwieranie kapsułek Konaten może spowodować jakieś podrażnienia po kontakcie z błoną śluzową?

Dzień dobry. Biorę lek Konaten (atomoksetyna), jest on w kapsułkach, ale nie jestem w stanie ich połknąć. Przeczytałam tutaj na portalu, że można otworzyć kapsułkę z atomoksetyną, więc wysypuję je na łyżkę i popijam wodą. Krótko po wzięciu w ten sposób 3 kapsułek mam długo uczucie zdrętwienia wokół ust w buzi. W ulotce ostrzegają przed kontaktem z zawartością kapsułki. I teraz martwię się czy ta substancja nie spowoduje jakichś podrażnień czy innych problemów w ustach, gardle itd., bo jednak ten lek będzie brany przeze mnie długo. Czy są jakieś badania co może spowodować kontakt atomoksetyny z błoną śluzową i skórą? Z góry dziękuję za odpowiedź

2 odpowiedzi, 2 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

tester (anonim, 77.91.3.) 14 miesięcy temu

Dzień dobry, przetestowałem, zdecydowanie podrażnia błonę śluzową w znacznym stopniu.

Olga Sierpniowska Farmaceutka, Redaktorka

1 rok temu

Kapsułek leku Konaten nie należy otwierać ani wysypywać zawartości kapsułek czy też podawać tego leku w inny sposób - taka informacja znajduje się w ulotce leku.

Głównym powodem, dla którego nie należy otwierać kapsułek, jest fakt, że zawartość kapsułki może podrażnić oczy. Otwarcie kapsułek może i najprawdopodobniej spowoduje, że proszek uniesie się w powietrzu. Jeśli zawartość kapsułki dostanie się do oka, należy natychmiast przemyć je wodą i zasięgnąć porady lekarskiej. Należy również niezwłocznie umyć dłonie i inne części ciała, które miały kontakt z zawartością kapsułek.

Można także natknąć się na doniesienia anegdotyczne (pojedyncze opisy przypadków, ale nie nadzorowane badania), że zawartość kapsułek z atomoksetyną może podrażniać przełyk i żołądek. Nie ma jednak na ten temat informacji w dokumentacji leku, podobnie jak nie ma tam informacji na temat działania atomoksetyny na skórę czy błonę śluzową. W związku z tym nie można zapewnić, że stosowanie leku niezgodnie z zaleceniami producenta (tak, jak robi to Pani teraz) będzie bezpieczne.

Większość dostępnych na rynku leków z atomoksetyną to kapsułki twarde, jest jednak produkt - Atomoksetyna Medice w postaci tabletek powlekanych. Być może taka postać byłaby łatwiejsza do przyjęcia? Niestety wybór dawek tego leku jest obecnie ograniczony do 25 mg i 40 mg:

https://www.gdziepolek.pl/produkty/104970/atomoksetyna-medice-tabletki-powlekane/apteki/w-warszawie

Leki takie jak Konaten i inne z atomoksetyną można rezerwować na GdziePoLek i odebrać je stacjonarnie po okazaniu recepty.

Pomocne mogą także okazać się nasze opracowania i film:

https://www.gdziepolek.pl/artykuly/jak-stosowac-tabletki-i-kapsulki


Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły