← powrót do głównej strony opinii i pytań

Zofia (anonim, 185.157.12.)
około 6 miesięcy temu, Warszawa

Czy mogę zażywać Diclober w czopkach zamiast tabletek?

czy mogę zażywać dickloberl w czopkach zamiast tabletek

Diclober Retard tabletki i Diblober czopki zawierają tę samą substancję leczniczą, czyli diklofenak sodu. Wskazania do stosowania tych leków są takie same i obejmują terapię przeciwbólową oraz przeciwzapalną w reumatoidalnym zapalaniu stawów, podtrzymująco w atakach dny moczanowej, a także w bolesnych obrzękach i zapaleniach pourazowych.

Pierwszą różnicą pomiędzy oboma postaciami leku Diclober tzn., tabletkami i czopkami jest dawka, która w wersji doustnej wynosi 100 mg, a w czopkach 50 mg diklofenaku. W związku z tym czopki podaje się do 3 razy na dobę, a tabletki 1 raz.

Dawkowanie związane jest także z budową tabletki, która uwalnia substancję przeciwbólową przez dłuższy czas, w porównaniu do czopków, które ulegają stopieniu w kilka minut uwalniając cały lek.

Nawet jeśli czopki i tabletki doustne mają taką samą ilość substancji czynnej, to siła działania może być różna, ponieważ czopki można umieścić na różnej wysokości odbytnicy, nie każdy pacjent ma identyczną sieć naczyń krwionośnych w tym miejscu, a także należy dokonywać aplikacji po wypróżnieniu co nie zawsze jest możliwe.

Z tego powodu oba leki nie są zamiennikami, a decyzję o zastosowaniu innej postaci leku musi dokonać lekarz.

Więcej informacji na temat leków przeciwbólowych oraz terapii reumatoidalnego zapalanie stawów do przeczytania w poniższych artykułach:

https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-przeciwbolowe
https://www.gdziepolek.pl/tematy/reumatoidalne-zapalenie-stawow-rzs