---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

LILIJECZKA  (anonim, 37.47.61.) Warszawa 4 lata temu

Czy lek Minovivax 5 % jest skuteczny?

Minovivax 5 % dostałam od dermatologa ponieważ mam łysienie androgenne od 3 tygodni i placek łysy na głowie i przy skroni. W tydzień totalnie wypadły włosy z powodu silnego stresu. Śmierć bliskiej osoby. Czy ten płyn pomoże odzyskać 50 % włosów? Mam 40 lat i pracuje z 400 ludźmi. Proszę o odp.

22 odpowiedzi, 2 subskrybentów

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Marcin Szczesio Farmaceuta

4 lata temu

Lek Minovivax zawiera substancję leczniczą o nazwie minoksydyl. Wskazaniem do jego stosowanie jest łysienie androgenowe u mężczyzn w wieku 18 do 65 lat. Bardzo często preparaty zwierające minoksydyl w stężeniu 5% są przepisywane poza wskazaniem w ulotce również kobietom.

Substancja lecznicza zawarta w leku powoduje:
- zwiększenie średnicy cebulek włosowych, - stymuluje porost włosów w fazie anagenowej (czas wzrostu włosa), - wydłuża czas trwania wspomnianej fazy anagenowej, - skraca fazę telogenową (czas spoczynku), w wyniku czego szybciej następuje faza powstawania nowego włosa.

Regularne stosowanie minoksydylu hamuje nadmierną utratę włosów już po kilku tygodniach leczenia, dzięki czemu może dojść do wzrostu nowych włosów, widocznego po ok. 4 miesiącach od rozpoczęcia leczenia. Nadmierne wypadanie włosów zostaje zahamowane przy regularnym stosowaniu minoksydylu.

Kontynuowanie leczenia jest konieczne dla podtrzymania działania minoksydylu. Po przerwaniu leczenia obserwuje się nawrót łysienia i powrót do stanu sprzed leczenia w ciągu 3 do 4 miesięcy.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, czy odzyska Pani 50, 20, czy może 70% utraconych włosów, ponieważ zależy to od wielu czynników jak: innych chorób towarzyszących, diety a także sumienności w aplikowaniu preparatu.

Badania z 2018 roku obejmujące przegląd licznych publikacji naukowych dotyczących łysienia androgenowego wykazały, że około 13% pacjentów stosujący środek placebo (bez leku) zauważyło u siebie poprawę w owłosieniu. Te osoby, które leczone były 5% roztworem minoksydylu stwierdziły efekt (między 17 a 48 tygodniem aplikacji) w ponad 60% przypadków. Oznacza, to że lek jest skuteczny, ale przytaczając inne badania z 2015 nie zawsze z satysfakcjonującym efektem końcowym dla pacjenta, który pokładał w nim większe nadzieje.

Musi Pani uzbroić się w cierpliwość i za radą dermatologa spróbować zaleconego leku, a jeśli efekt będzie niezadowalający, to wrócić do specjalisty, żeby zaproponował jakieś dodatkowe rozwiązanie.

Więcej na temat problemu łysienia do przeczytania w następującym artykule: https://www.gdziepolek.pl/tematy/nasze-metody-na-lysienie

Sylwia (anonim, 89.151.37.) 10 miesięcy temu

Lek ten stosuje już prawie cztery miesiące i jest widoczna poprawa.
Włosy nie wypadują i lepiej rosną a końcòwki włosów zaczęły się kręcić. Jestem bardzo zadowolona z tego leku.

Kalisto (anonim, 31.0.124.) 10 miesięcy temu

Minovivax stosowałam około 4ry lata, 5%, codziennie wieczorem. Zawsze mialam problem z wypadaniem androgenowym włosow. W tym roku w marcu stwierdziłam że mam tak grube i mocne włosy jak nigdy. Wypadały mi tylko 2-3 włosy w trakcie rozczesywania. Postanowiłam, że odstawie lek, bo może już go nie potrzebuje. Dokładnie po 3ch miesiacach włosy nagle zaczeły z dnia na dzień wypadać garściami :( straciłam to co rosło przsz te 4ry lata... od razu wrócilam do stosiwania leku, jednak włosy wypadają dalej garsciami od miesiaca. W opisie leku jest informacja o linieniu w poczatkowym etapie jego stosowania, wiec jesli ktoś pyta czy to normalne to tak, chociaż u każdego pewnie przebiega to inaczej. Dziś wypadło mi już dużo mniej włosów, możliwe że lek zaczyna znow działac. Teraz już sie z nim nie rozstanę. Rada- przez 4ry lata stosowania zero skutków ubocznych tylko geste i mocne włosy jakich nigdy wcześniej nie miałam. Niech was to nie zwiedzie i jeśli bedziecie chcieli go odstawiać z dnia na dzień to nie radzę. Jak już to odstawiac stopniowo, wdrażając inną terapię np dla kobiet ktore chcą zajść w ciążę bo wtedy lek jest niewskazany. Jesli po rozpoczęciu stosowania wypada dużo włosów, przetrzymać to, będzie lepiej!

Klaudia Ćwiąkała Farmaceuta, Redaktor

14 miesięcy temu

Do @Sylwia Z.:

Nie widzę przeciwwskazań do spięcia włosów po nałożeniu preparatu Minovivax.

Sylwia Z. (anonim, 5.173.21.) 14 miesięcy temu

Dzień dobry, czy stosując Minovivax 5% po użyciu można spiąć włosy, czy trzeba odczekać jakiś czas?

Ania (anonim, 178.217.250.) 17 miesięcy temu

Minovivax 5% spowodował u mnie po miesiącu stosowania taki armagedon na głowie,ze dopiero poznałam co tzn.wypadanie...wypadało ok.100włosów dziennie a teraz wypada 300zł. Konsultowałam z moim lekarz, mówiła,żeby brać. To jst chore! Odstawiłam. Zwróciłam sie z problemem wypadania włosów a teraz mam chroniczne wypadanie-nie takimiał był cel mojej terapii. Odstawiłam na własną ręke dwa dni temu..ze strachem oczekuje co teraz i czy wypadani esie zmniejszy. Efekt lnienia u mnie byl nie do przejścia , to szał łysienia po tym leku! Odradzam. Jęzeli miałabym czekać aż przestane lniec to chyba zostałabym łysa a wtedy mózłby nastąpic porost-to naturalne,że włosy musiałby wyrosnąć nowe na łysej głowie- w końcu nie stwierdzono u mnie łysienia plackowatego ani androgonowego tylko telegenowe

Hanna (anonim, 95.160.157.) 1 rok temu

Stanowczo nie polecam! Gdybym po miesiącu smarowania nie odstawiła, to byłabym łysa!

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @Dominik:

Lek Minovivax można nakładać poprzez aplikację bezpośrednią na skórę głowy lub przez użycie aplikatora dołączonego do leku. Następnie należy opuszkami palców równomiernie rozprowadzić preparat.
W przypadku, gdy zastosowany 1 ml spływa z miejsca aplikacji zachęcam do stosowania aplikatora i nakładania leku "porcjami". Po każdym naciśnięciu pompki aplikatora (do 6 razy) proszę rozprowadzać preparat. Prawdopodobnie zmniejszy to efekt rozlewania się leku: https://www.gdziepolek.pl/produkty/92627/minovivax-5-plyn/ulotka/232085

Dominik (anonim, 83.26.222.) 2 lata temu

Gdy psikam lek na skórę głowy to płyn spływa mi po policzkach, nie chcę żeby były potem z tego jakieś problemy. Czy można nasączyć jakąś ścierkę minovivaxem i wetrzeć ją w skórę głowy? Ewentualnie czy jest jakiś inny sposób na podanie tego leku?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @viola:

W przypadku nasilenia objawów chorobowych zachęcam do konsultacji z lekarzem prowadzącym. Minovivax nie powinien być stosowany łącznie z innymi preparatami stosowanymi na skórę, chyba, że lekarz prowadzący zalecił inaczej.
Stosowanie leku Minovivax dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania powoduje widoczne zahamowanie wypadania włosów.

viola (anonim, 83.28.217.) 2 lata temu

od 29 kwietnia smaruje glowe 2xdziennie minovivax i 3 razy w tygodniu alpikort wlosy wypadaja jeszcze mocniej prosze o odpowiedz czy to normalne zjawisko.bardzo dziekuje za odp.

Karol (anonim, 185.135.2.) 2 lata temu

Czy minovivax 5% mogę stosować wraz z tabletkami finapil? Czy te dwa leki się wykluczają?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

3 lata temu

Do @viola:

Włosy należy myć tak często, jak jest to konieczne.

Różnica pomiędzy lekami Minovivax (o stężeniu 5% minoksydylu) i Alopexy (o stężeniu 5% minoksydylu) polega na różnicy w wielkości dostępnych opakowań. Lek Minovivax dostępny jest w opakowaniach po 100 ml, natomiast Alopexy po 60 ml (opakowanie po 1 lub po 3 butelki). Różnica jest także w zawartości substancji pomocniczych:
- Minovivax - glikol propylenowy, etanol 96%, - Alopexy - glikol propylenowy, etanol 96%, woda oczyszczona.

Leki mogą być stosowane zamiennie. O tym, czym są zamienniki leków pisaliśmy w artykule: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow

viola (anonim, 83.28.217.) 3 lata temu

jaka jest roznica miedzy alopexy a minovivax

viola (anonim, 83.28.217.) 3 lata temu

jak czesto mozna myc wlosy stosujac minovivax. prosze o odpowiedz

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

3 lata temu

Do @Karol:
Należy nałożyć 1 ml roztworu, naciskając 6 razy pompkę rozpylającą. Aplikować roztwór na środkową część powierzchni skóry objętej zmianami i rozprowadzić opuszkami palców, upewniając się, że produkt leczniczy został równomiernie nałożony. Masaż nie jest konieczny.

Karol (anonim, 88.156.210.) 3 lata temu

A czy lek należy rozprowadzać masażem czy tylko spryskiwaniem skóry, może źle coś robię.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

3 lata temu

Do @ Karol:

Lek Minovivax należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lekarz określa dawkowanie preparatu w zależności od m.in. stanu klinicznego pacjenta.

Dla uzyskania widocznego efektu może być konieczne stosowanie preparatu przez minimum 4 miesiące, często nawet dłużej. W przypadku braku efektu po 12 miesiącach stosowania preparatu zaleca się zakończenie kuracji.

Karol (anonim, 205.201.55.) 3 lata temu

Lekarz powiedział, że muszę stosować raz na dwa dni, w ulotce jest napisane , że dwa razy dziennie... Czy może ktoś mi coś doradzić? Nie widzę nowych włosów po miesiącu stosowania, wmasowuje minovivax co dwa dni.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

3 lata temu

Do @Joolu

Po zakończeniu kuracji lekiem Minovivax 5% obserwuje się zatrzymanie wzrostu nowych włosów i powrót do stanu sprzed leczenia w ciągu 3-4 miesięcy. Nowe, odrastające włosy mają naturalny kolor, jednakże będą podlegały procesom siwienia. Z czasem będą zachowywały się tak, jak pozostałe włosy.

Joolu (anonim, 5.173.137.) 3 lata temu

Używam ten lek i widzę pojawienie się nowych włosków na zakolach.
Jeszcze wypadają chyba starsze włosy. A nowe włoski mają kolor z mojej młodości - ciemne. Ciekawa jestem czy jak wypadną wszystkie siwe nie będę już musiała farbować na czarno ? Pytanie moje - czy już zawsze będę musiała ten lek stosować a może trochę rzadziej , czy diabli wezmą całą robotę jak kiedyś przerwę kurację ? W każdym razie polecam i pozdrawiam.

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły