---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Paula  (anonim, 37.248.177.) Warszawa 1 rok temu

Czy po leku Nedal może pojawić się ciężkości w klatce piersiowej?

Witam. Od jakiego czasu biorę lekturę nedal 2.5 mg.
Na początku, było wszystko ok, ale od paru dni czuje taka ciężkości na klatce piersiowej jakby mi słoń nadwpnol. Wizytę u lekarza mam za tydzień. Czy, może być to od leu? Moze po czasie okazać się za silny?

11 odpowiedzi

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Czarna

40 dni temu

Zauważyłam że uczucie ciężkości w klatce zazwyczaj mam po wysiłku fizycznym. Wtedy boli mnie też kark. Ustąpiły inne objawy jak mrowienie w kończynach które miałam na początku oraz zawroty głowy. Czy może za bardzo się tym wszystkim przejmuje i objawy same się pojawiają

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

41 dni temu

Do @Czarna:
Obawiam się, iż z tym pytaniem należy skierować się do kardiologa.

Tutaj można skorzystać z teleporady:

https://www.gdziepolek.pl/telekonsultacja/z-kardiologiem

Czarna

41 dni temu

W takim razie skoro EKG spoczynkowe nie jest w stanie dokładnie określić choroby wieńcowej to z czego mogło wynikać lekkie niedotlenienie które doktor odczytała z zapisu? Kazała zażywać lek agen mimo że nie mam jeszcze stwierdzonej tej choroby przez kardiologa. Wizytę mam dopiero w czerwcu. Mam niskie ciśnienie nie mam żadnych chorób nie pije alkoholu ani nie palę papierosów. Jestem osobą szczupła nie mam problemów z nadwagą cukrzyca itd.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

41 dni temu

Do @Czarna:

1. Czy w EKG spoczynkowym jest możliwość wykrycia choroby wieńcowej?

Badanie EKG spoczynkowego ma ograniczoną wartość w wykrywaniu choroby wieńcowej u pacjentów bez przebytego zawału serca.

W celu rozpoznania choroby wieńcowej (choroby niedokrwiennej serca) wykonywanych jest szereg badań. O ich doborze, na podstawie indywidualnych wskazań dla każdego pacjenta, decyduje lekarz. Może być to m.in. EKG w spoczynku i wysiłkowe, badanie Holtera, echo serca, scyntygrafia etc.

Dla wykrycia choroby wieńcowej u pacjentów bez przebytego zawału serca, bardziej przydatne są badania obciążeniowe, takie jak próba wysiłkowa na bieżni lub obrazowanie perfuzji mięśnia sercowego podczas wysiłku lub po podaniu leków obciążających. Badania te mają wyższą czułość i swoistość w wykrywaniu istotnych zwężeń w tętnicach wieńcowych w porównaniu z samym EKG spoczynkowym.

2. Czy ewentualnie stres i zdenerwowanie przed badaniem EKG może zaburzyć jego wynik?

Tak, stres i zdenerwowanie przed badaniem EKG mogą zaburzyć jego wynik.

Silne emocje, takie jak lęk czy zdenerwowanie, powodują zwiększone wydzielanie hormonów stresu, takich jak adrenalina i kortyzol. Te hormony mogą przyspieszać akcję serca, zwiększać ciśnienie krwi oraz powodować zaburzenia rytmu serca. W rezultacie, badanie EKG wykonane w stanie zdenerwowania może wykazać nieprawidłowości, które nie występują w spoczynku lub podczas normalnej aktywności.

Dlatego przed wykonaniem EKG zaleca się, aby pacjent był w stanie maksymalnego odprężenia. Lekarze często proszą o kilkuminutowy odpoczynek przed badaniem, aby zminimalizować wpływ stresu na wynik.

3. Jakie leczenie podejmuje się w wyniku choroby wieńcowej?

W leczeniu choroby wieńcowej stosuje się zarówno metody farmakologiczne, jak i zabiegowe. Leczenie farmakologiczne obejmuje:

Leki rozszerzające naczynia wieńcowe, takie jak nitrogliceryna, blokery kanału wapniowego i beta-blokery, poprawiające przepływ krwi do mięśnia sercowego.

Leki obniżające ciśnienie krwi, takie jak inhibitory konwertazy angiotensyny i sartany, zmniejszające obciążenie serca.

Leki hipolipemizujące obniżające poziom cholesterolu.

Leki przeciwpłytkowe i przeciwzakrzepowe zmniejszające ryzyko zakrzepów.

Jeśli leczenie farmakologiczne jest nieskuteczne, stosuje się leczenie zabiegowe. Celem leczenia jest zwiększenie przepływu krwi do mięśnia sercowego, zmniejszenie obciążenia serca i zapobieganie powikłaniom, takim jak zawał serca.

4. Jak długo można żyć z tą chorobą?

Rokowania i długość życia pacjentów z chorobą wieńcową zależą od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby, wiek pacjenta, obecność innych chorób współistniejących oraz skuteczność leczenia. Przy wczesnym rozpoznaniu, skutecznym leczeniu farmakologicznym i zabiegowym oraz modyfikacji stylu życia, wielu pacjentów z chorobą wieńcową może żyć wiele lat.

Około 1% pacjentów ze stabilną postacią choroby wieńcowej umiera w ciągu roku trwania choroby, natomiast u około 2% pojawia się zawał serca. Przy dużej dostępności pracowni hemodynamicznych (kardiologii interwencyjnej) i właściwym leczeniu inwazyjnym rokowania co do życia są dobre.

Czynniki takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, choroby układu oddechowego i podeszły wiek negatywnie wpływają na rokowania. Głównymi powikłaniami choroby wieńcowej, które mogą skrócić życie, są zawał serca i niewydolność serca.

Czarna

42 dni temu

EKG spoczynkowe według pani doktor wykazało lekkie niedotlenienie. Czy w tego typu EKG jest możliwość wykrycia choroby wieńcowej bo w internecie znalazłam informację że dopiero EKG wysiłkowe jest w stanie to wykazać. Doktor przepisała lek agen pół tabletki ze względu na niskie ciśnienie. Czy ewentualnie stres i zdenerwowanie przed badaniem EKG może zaburzyc jego wynik? Jakie leczenie podejmuje się w wyniku choroby wieńcowej. Jestem młodą osobą mam dziecko. Boje się ogólnie sytuacji w której diagnoza się potwierdzi.. jak długo można żyć z tą choroba?

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

42 dni temu

Do @Czarna:

Nie, wyniki badań krwi takich jak glukoza, TSH czy elektrolity nie są specyficzne dla rozpoznania choroby wieńcowej.. Choroba wieńcowa jest spowodowana zwężeniem lub niedrożnością tętnic wieńcowych zaopatrujących serce w krew i tlen, co najczęściej wynika z miażdżycy.

Aby zdiagnozować chorobę wieńcową, konieczne są inne badania, takie jak:
Elektrokardiogram (EKG) spoczynkowy i wysiłkowy

Badanie poziomu enzymów sercowych (troponiny, CK-MB)

Echokardiografia serca

Koronarografia (cewnikowanie serca)

Badanie poziomu cholesterolu i markerów stanu zapalnego (np. CRP)

Czarna

44 dni temu

Jestem po wizycie u lekarza rodzinnego która zleciła zrobienie EKG. Wyszło lekkie niedotlenienie. Aczkolwiek z zachowania pani doktor wywnioskowałam że nie do końca jest pewna tego odczytu. Dostałam skierowanie do kardiologa celem dalszej diagnostyki pod kątem ewentualnej choroby wieńcowej jak również skierowanie na RTG kręgosłupa. Mam przyjmować lek Agen pół tabletki ze względu na niskie ciśnienie. Czy dobre wyniki z krwi glukoza TSH i elektrolity mogą mimo wszystko wskazywać na chorobę wieńcowa?

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

45 dni temu

Do @Czarna:

Biorąc pod uwagę Pani objawy, a także fakt, że wyniki badań krwi i RTG klatki piersiowej są normie, warto rozważyć kilka możliwości:

1. Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD): Cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku może powodować uczucie ucisku, pieczenia w klatce piersiowej, a także guli w gardle. Jest to jedna z częstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej niezwiązanych z sercem.

2. Problemy z sercem: Choć rzadziej występujące u osób młodszych, ból w klatce piersiowej może wskazywać na problemy z sercem, takie jak choroba wieńcowa czy zapalenie osierdzia. Jednak badania krwi i RTG klatki piersiowej, które są w normie, czynią tę przyczynę mniej prawdopodobną.

3. Stres i lęk: Stres i lęk mogą powodować różne objawy fizyczne, takie jak ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, drętwienie kończyn, czy uczucie guli w gardle. Jeśli ostatnio była Pani w stresującej sytuacji, to może to być przyczyna.

4. Zaburzenia nerwowo-mięśniowe: Kłucie, mrowienie i drętwienie kończyn mogą sugerować zaburzenia nerwowo-mięśniowe, które niekiedy również objawiają się bólami w klatce piersiowej.

Ponieważ objawy utrzymują się ponad miesiąc, a badania wstępne nie wykazały nieprawidłowości, wskazane jest dalsze monitorowanie objawów i ewentualna konsultacja ze specjalistą (gastrologiem, neurologiem) w celu ustalenia przyczyny i właściwego leczenia.

Jeśli nie ma Pani możliwości skonsultowania się ze swoim lekarzem, tutaj można skorzystać z teleporady:
https://www.gdziepolek.pl/telekonsultacja

Czarna

46 dni temu

Witam od ponad miesiąca odczuwam dyskomfort w klatce piersiowej. Jakby ucisk kłucie. Do tego czasem zawroty głowy drętwienie i mrowienie kończyn. Puste odbijanie.Ostatnio jeszcze doszło uczucie guli w gardle. Lekarz rodzinny zlecił badanie krwi i RTG klatki piersiowej wszystko w normie. Co może byc przyczyną.

Anna Lewandowska Farmaceuta, Redaktor

1 rok temu

Uczucie ciężkości (ucisku) w klatce piersiowej ma wiele przyczyn. Może oznaczać choroby serca, płuc i żołądka, jak i być związane np. ze schorzeniami kręgosłupa oraz nerwicą. Ucisk w klatce to jedna z częstszych dolegliwości, która dotyczy osób w różnym wieku i zwykle mija równie szybko, jak się pojawiła. Niepokojące staje się częste lub nieprzemijające uczucie ciężkości w klatce piersiowej, które zawsze wymaga udania się do lekarza i wykonania badań diagnostycznych.

Na ogół działania leku Nedal są łagodne i/lub umiarkowane i same ustępują wraz z kontynuacją leczenia. Jeśli tego typu objawy pojawiły się po długotrwałej terapii (ponad rok) to świadczyć to może o postępowaniu choroby podstawowej, a nie o zbyt silnym działaniu leku.

Załączam szczegółowy opis preparatu, o który Pani pyta:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/52548/nedal-tabletki/apteki

Paula  (anonim, 37.248.177.) 1 rok temu

Miało być lek, nie lekturę. Przepraszam za błąd

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły