Skorpion170 (anonim, 77.65.91.)
około rok temu, Poznań

Jak pielęgnować skórę z atopią?

Proszę o poradę, jaki preparat na atopowe zapalenie skóry,która bardzo swędzi, bardzo piecze, jest czerwona, mnóstwo krostek,zamiast maści PROTOPIC 0,1, która jest niedostępna na terenie Poznania.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Zauważyliśmy, że maść Protopic 0,1% oraz 0,03% w opakowaniach 30 g powoli wraca do aptek:
Ich dostępność można śledzić pod tym linkiem:
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/apteki/w-polsce?pvId=106198
- https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/apteki/w-polsce?pvId=104771

Zgodnie z informacjami otrzymanymi przez nas w dniu dzisiejszym od lokalnego przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego, Protopic 0,1% oraz Protopic 0,03% w opakowaniach po 30 g mają pojawić się w hurtowniach od 15 lipca 2019 roku, natomiast Protopic 0,1% i 0,03% w opakowaniach po 10 g za miesiąc, czyli około połowy sierpnia.

Jak informuje podmiot odpowiedzialny za dystrybucję leku Protopic na rynku polskim, firma LEO Pharma Sp. z o.o., aktualne problemy z dostępnością preparatu są spowodowane problemami logistycznymi po stronie producenta. Najbliższe dostawy leku planowane są jeszcze w czerwcu, dotyczy to opakowań 30-gramowych maści. Protopic 0,1% 30 g ma pojawić się w hurtowniach pomiędzy 20 a 30 czerwca, natomiast Protopic 0,03% 30 g pomiędzy 27 czerwca 7 lipca 2019. Można więc w tych terminach śledzić dostępność Protopic na naszej stronie:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/apteki/w-poznaniu?pvId=104771
lub pytać w aptekach o możliwość zamówienia leku w hurtowni.

Terminy dostaw opakowań 10-gramowych mają zostać podane w drugiej połowie czerwca. Gdy tylko uzyskamy dokładniejsze informacje na ten temat, również zamieścimy je na forum.

Podmiot odpowiedzialny przeprasza za zaistniałą sytuację i zapewnia, że dokłada wszelkich starań, by przywrócić dostawy leku we wszystkich stężeniach i wielkościach opakowań.

Pacjent (anonim, 31.183.142.)
około rok temu

Odpowiedź widoczna tylko dla autora pytania.

Na wstępie chciałabym zwrócić Państwa uwagę na fakt, iż w ulotce leku Protopic:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/ulotka

producent informuje, że jednymi z działań niepożądanych występujących po użyciu tej maści są: podrażnienie skóry, uczucie pieczenia, świąd, rumień i wysypka w miejscu zastosowania.
Należy zatem zaobserwować, czy jest to objaw atopowego zapalenia skóry i występował przed podaniem leku, czy pojawił się po jego zatosowaniu.
Jeśli byłby to skutek niepożądany, należy skontaktować się z lekarzem, który zapewne zmodyfikuje terapię.

Działania niepożądane leków należy zgłaszać. O tym, jak to zrobić pisaliśmy tutaj:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Maść Protopic nie posiada zamienników.

W przypadku, jeśli objawy te pojawiały się już wcześniej można zastosować preparaty i dermokosmetyki (tzw. emolienty) z apteki dedykowane specjalnie do skóry atopowej. Są one dostępne bez recepty.
Zawierają składniki:
- chroniące skórę przed utratą wody (wazelina, parafina), np. Emolium Intensive emulsja specjalna do ciała, Dexeryl krem,
- nawilżające (2-5% mocznika), np. Ziaja Med AZS natłuszczająca emulsja do ciała, Emolium Intensive emulsja specjalna do ciała,
- regenerujące naskórek, m.in.: nienasycone kwasy tłuszczowe, trójglicerydy kwasu karpylowego i kaprynowego, alantoina, np. Eloderm krem, Bepanthen Sensiderm krem,
- przeciwświądowe, m.in.: masło shea, wosk z ziaren jęczmienia, np. Latopic krem do twarzy i ciała.

Emolienty są produkowane w postaci emulsji, żeli lub kostek myjących, balsamów, kremów i szamponów. W aptekach znajdą Państwo również pełne linie dermokosmetyków do skóry atopowej, np. Bioderma Atoderm, Dermedic Baby Linum.

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie także zasięgnięcie porady dermatologa, który wskaże Państwu określone preparaty do leczenia lub pielęgnacji skóry z AZS.

Więcej informacji na temat pielęgnacji skóry z atopią można znaleźć w naszych artykułach:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/azs-atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci-i-doroslych

https://www.gdziepolek.pl/tematy/dermokosmetyki-na-atopowe-zapalenie-skory

Załączam także link do śledzenia dostępności maści Protopic 0,1%, która powraca do aptek, w placówkach na terenie Poznania:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/64891/protopic-masc/apteki/w-poznaniu