← powrót do głównej strony opinii i pytań

Beti (anonim, 46.134.170.)
około 3 miesięcy temu, Warszawa

Jaką witaminę B kompleks wybrać: lek czy suplement diety?

Czy warto kupić b complex dr enzmann czy są tańsze o dużej biodostępności
Beata

Przy wyborze odpowiedniego preparatu z witaminami z grupy B (ale oczywiście nie tylko) należy rozróżnić dwa pojęcia: suplement diety i lek.

W przypadku suplementów producent nie ma obowiązku rejestracji ani szczegółowej dokumentacji gwarantującej jakość i skuteczność stosowania. Nie ma też wymogu monitorowania bezpieczeństwa jego zażywania.
Suplementy nie są zatwierdzane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i służą uzupełnianiu diety.

W przypadku leku wymagana jest rejestracja przez URPL na podstawie wniosku zawierającego szczegółową dokumentację gwarantującą jakość, skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.
Leki są substancjami posiadającymi właściwości leczenia chorób lub zapobiegania nim. Ich bezpieczeństwo jest ciągle monitorowane przez lekarzy, farmaceutów oraz podmiot wprowadzający lek do obrotu.

Wybierając zatem odpowiedni preparat dla siebie należy zastanowić się, czy chce Pani wybrać lek czy suplement diety, szczególnie po to, aby jego biodostępność była jak najwyższa.
Oczywiście to, jaka dawka substancji zostanie wchłonięta zależy m.in. również od organizmu pacjenta, chorób na które cierpi, dlatego wybór jest kwestią bardzo indywidualną i nie da się jednoznacznie określić, który preparat będzie najlepszy dla Pani.
Warto poruszyć tę kwestię na najbliższej wizycie lekarskiej.

Preparaty Dr Enzmann należą suplementów diety.
W aptekach otrzyma Pani również witaminę B kompleks zarejestrowaną jako lek, np. Vitaminum B compositum POLFA Warszawa.

Zapraszam do lektury naszego artykułu, który być może okaże się przydatny:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/czym-roznia-sie-leki-od-suplementow