Edyta (anonim, 188.147.105.)
około 1 lat temu, Warszawa

Jakie działania niepożądane mogą powodować sterydy podawane na błonę śluzową nosa?

Witam, jestem alergikiem i w okresie pylenia ma straszny wodnisty katar potem zatkane dziurki w nosie. Lekarz przepisał mi NASOMETIN i używałam go dwa razy na dobę przez osiem dni po jednym psiknięcie do otworu nosa. W piątym dniu pojawił się problem przełykania odvzowalna straszna suchość w jamie ustnej. Nie mogłam przełknąć jedzenia gęstego chleba - tzn jedzenie było przygotowane do połknięcia a nie miałam tego odruchu aby je przesunąć do przełyka. Odstawiłam lek czy ten objawy ustąpią czy będę mogła normalnie wszystko jeść.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Dominika (anonim, 83.4.122.)
około 4 miesięcy temu

Pani Edyto, mam to samo, czy przeszła Pani ta dolegliwość?

Nasometin to preparat wskazany w leczeniu sezonowego lub całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Substancją czynną leku jest mometazon należący do glikokortykosteroidów.
Więcej informacji znajduje się w ulotce leku:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/51630/nasometin-aerozol/ulotka

Zażywając leki w postaci aerozolu na błonę śluzową nosa, może dojść do spływania rozpylonej mgiełki po tylej ścianie gardła. Wiąże się to niekiedy z wysuszeniem śluzówki gardła, uczuciem zalegania na tylnej ścianie gardła, potrzebą odchrząkiwania, grudką śluzu w gardle czy uczuciem przylegania śluzu do tylnej ściany gardła.
Objawy te należą do działań niepożądanych, które mogą niekiedy występować u pacjentów leczonych glikokortykosteroidami i po pewnym czasie ustępują.

Podczas terapii sterydami w aerozolu wskazane jest częste nawilżanie śluzówki nosa, np. roztworem wody morskiej w sprayu oraz gardła, w czym pomóc mogą preparaty zawierające w składzie m.in. porost islandzki czy kwas hialuronowy w postaci tabletek do ssania.

W Pani przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja lekarska, która wykluczy zarazem inne pochodzenie opisanej przez Panią dolegliwości.

Proszę również pamiętać, iż działania niepożądane leków należy zgłaszać. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy w naszym artykule:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-i-dlaczego-zglaszac-dzialania-niepozadane

Załączam link do dostępności leku Nasometin w aptekach skoordynowanych z GdziePoLek na terenie Warszawy:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/51630/nasometin-aerozol/apteki/w-warszawie

oraz artykuł, który może okazać się przydatny:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/leki-na-alergie