---Wolt Drive - zapytaj farmaceutę - pytania

Anna (anonim, 83.4.173.) Warszawa 2 lata temu

Czy Metronidazol i Amotaks Dis mogą być stosowane razem? Czy Amotaks Dis może być połknięty? Czy Amotaks Dis może być zamieniony na zwykły Amotaks? Czy Amotaks Dis i Metronidazol powinny być spożywane po posiłku?

Czy lek Amotaks Dis ( w leczeniu helicobacter pylori) powinien byc przyjmowany na raz w jednym momencie wraz z metronidazolem i obydwa leki przyjmować po jedzeniu ? Mam przyjmować 2x dziennie te oba antybiotyki. I czy amotaks dis jest tylko w formie tabletek do ssania lub rozkruszania ? (Opakowanie z żółtym paskiem). Czy może jest opcja zwykłych tabletek do popicia i rozpuszczenia w żołądku? Pytam, bo nie wiem czy jeśli to będą te do ssania to czy mozna
taki amotaks dis normalnie polknąc z wodą i wraz z nim od razu polknac też metronidazol? Czy Nie potrzebuje amotaks dis odstępu pomiędzy nim a metronidazolem? Wiem, że jest też amotaks dis z czerwonym paskiem na pudełku. Może ten jest tylko do polykania bez opcji ssania ? Można ewentualnie zamienić w aptece amotaks dis na zwykły amotaks dis(bez ssania) podczas kupowania recepty ?

30 odpowiedzi, 1 subskrybent

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Powiadamiaj o nowej odpowiedzi.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Przechowywanie przez kilka dni w lodówce nie powinno mieć wpływu na działanie tabletek Nystatyna. Producent określił jedynie maksymalną temperaturę przechowywania, tj. 25 stopni:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/55425/nystatyna-teva-tabletki-powlekane/ulotka/16474

Anna (anonim, 83.4.104.) 2 lata temu

A jeżeli kilka dni trzymałam w lodówce tabletki nystatyny to czy przestanie działać? Teraz są w temp. Pokojowej.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @Anna:
Preparat Nystatyna powinien być stosowany w równych odstępach czasu czyli w podanym przypadku co 6 h.

Nystatyna w tabletkach powinna być przechowywana w temperaturze pokojowej.

Anna (anonim, 83.4.164.) 2 lata temu

Dzień dobry, czy zapis 4x1 ( nystatyna, czy to zawiesina czy tabl.dojelitowe) oznacza, że powinno być przyjmowane co 6 godzin w równych odstępach czyli np. 6-12-18-24 godzina?
I jeszcze chciałam zapytać czy nystatyna w tabletkach powinna być przechowywana w lodowce podobnie jak zawiesina nystatyny?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Stosowanie w tzw. "jednej garści" preparatów spowoduje unieczynnienie Enterolu przez Nystatynę.

Odstęp 3-godzinny będzie jak najbardziej prawidłowy.

Anna (anonim, 83.4.102.) 2 lata temu

Bardzo Pani dziękuję Pani Ewo. Jest Pani niezawodna ! Serdecznie dziękuję za wszelkie informacje i pomoc. Jestem bardzo wdzięczna.
Zauważyłam, że enterol działa na mnie dobrze, jestem po antybiotykoterapii, ale jeszcze kilka dni mam brać ten enterol. Jak go nie biorę, to biegunka, tak że muszę. Teraz lekarz polecił już 1x1 enterol. I tak myślę, że może jak zawiesina nystatyny o godz 6:00, to enterol albo o 9 rano, albo o 15:00. Żeby były 3h pomiędzy nystatyna, a enterolem. Lacidofil mam na wszelki wypadek w lodówce gdyby się jednak okazało, że nie mogę teraz brać tego enterolu. Ale skoro można, to super. Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie. P.S- Czy to chodzi o to, że nystatyna jeśli byłaby brana na raz z enterolem to nystatyna unieczynni dzialanie enterolu czy odwrotnie, enterol zniszczy działanie nystatyny?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Do @Anna:

Enterol jest lekiem przeciwgrzybiczym i należy zachować odstęp. Preparat jak najbardziej zadziała. Nie należy go brać w tzw. jednej garści. Może Pani zastosować lek w "okienkach" między Nystatyną.

Nie określa się czasu minimalnej przerwy między lekiem Nystatyna a jedzeniem. W przypadku stosowania zawiesiny doustnie jest postępowanie takie samo jak przy tabletkach.

Może Pani zastosować Lacidofil. W przypadku Lacidofilu nie trzeba zachowywać odstępów.

Anna (anonim, 83.4.102.) 2 lata temu

Dzień dobry, lekarz przepisał mi nystatynę w zawiesinie na grzybice i mam ja przyjmowac 4x dziennie. Biore tez enterol i chcialam zapytac czy jak biorę tą zawiesine o 6:00, 12:00, 18:00, 24:00 to czy w którymś okienku czasowym mogę 1 kapsulke enterolu przyjąć? Na przyklad ok. Godziny 9:00 rano.
We wczesniejszych wpisach pisała Pani ( kiedy przyjmowalam nystatyne dojelitowo) ze trzeba zrobic 2godzinny odstep enterolu od nystatyny. Czy również od nystatyny w zawiesinie można zrobić 2h odstępu od enterolu? Gdzie indziej napisano mi, że nie ma gwarancji, że enterol zadziała jeśli jest przyjmowany w trakcie kuracji nystatyna i jestem trochę zdezorientowana. Wolałabym brać ten enterol, ale mam też lacidofil to może lacidofil można przyjmować w zamian za enterol i może być on przyjmowany z nystatyna? Ile czasu po polknieciu zawiesiny z nystatyny nie powinno się jeść, by lek mógł działać?

Anna (anonim, 83.4.162.) 2 lata temu

Bardzo dziękuję za odpowiedz :)

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Większość szczepów bakterii w probiotykach nie jest odporna na działanie antybiotyków. Antybiotyk powoduje inaktywację bakterii probiotycznych. W celu zapewnienia im możliwości działania, zaleca się zachowanie odstępu między probiotykiem a antybiotykiem.

Enterol jest lekiem probiotycznym zawierającym drożdże (Saccharomyces boulardii), które są grzybami. Wpływa na florę jelitową i utrzymuje jej równowagę:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/27293/enterol-250-kapsulki/ulotka/70512 Antybiotyki nie powodują inaktywacji drożdży. Drożdże zawarte w leku Enterol wrażliwe są na działanie leków przeciwgrzybiczych i nie powinny być z nimi łącznie stosowane.

Więcej o probiotykach znajdzie Pani w artykule: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/probiotyki-czy-warto-stosowac-leki-oslonowe

Anna (anonim, 83.4.162.) 2 lata temu

Chciałabym jeszcze zapytać ( bo nikt nigdy tego mi nie wyjaśnił) dlaczego nie należy łączyć antybiotyków z probiotykami (tych, które w składzie mają żywe bakterie) oraz dlaczego enterol mozna łączyć i przyjmować na raz z antybiotykiem? Czy to chodzi o to, że probiotyki z bakteriami mogą pogorszyć wchłanianie antybiotyków, czy odwrotnie i to antybiotyk zniszczy działanie probiotyku i nie ma sensu
brać probiotyku bakteryjnego na raz z antybiotykiem, bo antybiotyk zniszczy probiotyk i on nie zadziala ?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

W celu zapewnienia pełnej skuteczności leczenia zaleca się zachowanie odstępu co najmniej 2-godzinny między każdym ze stosowanych przez Panią leków a preparatem Maalox:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/45584/maalox-zawiesina/ulotka/15395

Anna (anonim, 83.4.87.) 2 lata temu

A czy Maalox w zawiesinie można stosować w trakcie kuracji amotaksem dis+ metronidazolem i controloc? Lekarz wspominał, że wspomagająco mozna przyjmować dodatkowo ten maalox. Czy jeśli robię przerwę 2 godzinną od antybiotykow oraz ipp, to czy ten maalox nie zaburzy działania ani amotaksu dis, ani metronidazolu ani leku controloc ?

Anna (anonim, 83.4.87.) 2 lata temu

Czyli ten potas nie osłabi działania metronidazolu ani amotaksu dis? Bo o to chciałam się upewnić.
Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Angelika Talar-Śpionek Farmaceutka, Redaktorka

2 lata temu

Do @Anna:
Może Pani stosować potas do posiłku np. obiadu, jeśli przyjmuje Pani Amotaks Dis i Metronidazol. Takiego połączenia powinny unikać jedynie osoby z niewydolnością nerek.

Anna (anonim, 83.4.87.) 2 lata temu

Chcialam jeszcze sie upewnić o potas kalium effervescens bezcukrowy, czy mozna go przyjmować z dala od antybiotykow wymienionych wcześniej czyli amotaks dis + metronidazol (np. Podczas obiadu) czy na pewno można przyjmować ten potas ( i o ogóle inne np. Kalipoz) W trakcie kuracji amotaks dis i metronidazol. W ulotce Kalium effervescens pisze tylko, że jedynie w przypadku tetracykliny ten potas może zmieniać wydalanie tego antybiotyku ze względu na zawarte w tym potasie cytryniany alkalizujace mocz.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Enterol powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25 stopni. Nie ma przeciwwskazań do przechowywania go w lodówce.

Anna (anonim, 83.4.87.) 2 lata temu

A jeszcze odnośnie probiotyku enterol.
Przechowuje go w lodówce. Czy można w lodówce? Na ulotce pisze, że poniżej 25 stopni. Czyli w lodówce może być, czy straci swoje działanie? Przywyklam, że probiotyki najlepiej trzymać w chłodnym miejscu- właśnie w lodówce.

Anna (anonim, 83.4.87.) 2 lata temu

Bardzo dziękuję za podpowiedzi :)

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Nystatyna powinna być przyjmowana co 8 godzin. Może Pani zmodyfikować godziny pod swoim kątem czyli np. Nystatyna w godz. 7-15-23 A Amotaks Dis z lekiem Enterol o godz. 9 i 21.

Anna (anonim, 83.4.87.) 2 lata temu

A czy nystatyna musi być przyjmowana co 8 godzin ? Obawiam się, że godzina 1 w nocy może być problemem... mogę się nie obudzić na ta godzinę. Zazwyczaj kładę się spać o godz 22: 00 lub 23: 00.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Wystarczy zachowanie odstępu pół godzinnego od leku IPP i Amotaks Dis. Enterol może Pani zastosować równocześnie z lekiem Amotaks Dis. Jedynie od nystatyny należy zachować odstęp czasowy. Dzięki temu można nieco zmodyfikować opisany przez Panią schemat, np. W ten sposób :
6.30 IPP 7.00 śniadanie i od razu Amotaks Dis z Enterolem 7.30 Metronidazol 9.00 Nystatyna 12.00 probiotyk 17.00 Nystatyna 18.30 IPP 19.00 kolacja i od razu Amotaks Dis z Enterolem 01.00 Nystatyna

Nieokreślono minimalnej ilości płynu niezbędnej do popicia nystatyny.

Anna (anonim, 83.4.87.) 2 lata temu

Jeszcze raz Bardzo dziękuję.
Dość sporo odstępów czasowych pomiędzy wszystkimi lekami i nie bardzo wiem jak mniej więcej to sobie ustawić. Czy będzie w porządku jeśli np. tak: -controloc -rano na czczo 6:30. Potem przerwa godzinna ( A może można przyjąć lek ipp pół godziny przed antybiotykiem?) -7:30 szybkie śniadanie i tuż po nim amotaks dis ( 1 tabl). -8:00 metronidazol - 1 tabletka ( mam przepisane 500mg w jednej tabletce). - 9:00-10:00 - enterol. -12:00- probiotyk trillac /lub lacidofil (później obiad) -16:00- enterol. - 18: 30 -controloc -19:00/ 19: 30 kolacja i tuż po niej amotaks dis. -pół godziny po amotaks dis - czyli godz. 20:00 - metronidazol 1 tabl. Nie za bardzo wiem jak w tych okienkach czasowych zmieścić nystatyne, ale lekarz polecil, że może być i trakcie terapii lub zaraz po niej. Mam tylko profilaktycznie 3x1 ( jeden listek, starczy na 5 dni, jeśli ma być 3x1). Są to a tabletki dojelitowe 500.000 jm. W jakiej ilości wody popijac tę nystatyne ? Będę wdzięczna za podpowiedź. I bardzo dziękuję za poprzednią Pani pomoc.

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Nystatyna może być przyjmowana godzinę po antybiotykach.
Zapis 3x1 oznacza stosowanie w równych 8-godzinnych odstępach czasowych (np. Godz. 8, 16 i 24).

Probiotyk Enterol może być stosowany jednocześnie z preparatem Amotaks Dis lub Metronidazol. Nie należy go łączyć z Nystatyną. W tym przypadku zaleca się zachowanie odstępu co najmniej 2-godzinnego.

Między innymi probiotykami a antybiotykami należy zachować odstęp minimum 2-godzinny. Nie ma znaczenia czy probiotyk (np. Trilac) przyjmie Pani przed czy po antybiotyku. Po prostu proszę stosować go między poszczególnymi dawkami.

Podczas kuracji nie należy spożywać alkoholu. Innych ograniczeń żywieniowych oraz suplementacyjnych dotychczas nie wskazano.

Anna (anonim, 83.4.87.) 2 lata temu

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Czyli nystatyna może być przyjmowana np. Godzinę po antybiotykach ? ( skoro 3x1 to rano, w południe i wieczorem). Czy jak będę też zażywać probiotyki ( enterol i trilac lekarz zalecił w trakcie kuracji) to również na probiotyki nystatyna nie wpływa? Wiem, że enterol podobno można niezależnie od antybiotyku przyjmować, a np. Trilac ( oraz inne podobne probiotyki) należy 2h po antybiotyku, czy 2h przed antybiotykiem? I jeszcze chciałam zapytać, czy kuracja amotaks dis+ metronidazol nie wymaga jakichś ograniczeń żywieniowych jak to jest w przypadku leku pylera, gdzie nie można spożywać w ogóle nabiału i żelaza podczas kuracji ? Czy generalnie przy kuracji amotaksem i metronidazolem można wszystko spożywaćm i np. Suplementy Wapnia, magnezu , potasu w tabletkach także można?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Nystatyna nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Lek może być stosowany przed lub po posiłku. Dotychczas nie stwierdzono interakcji Nystatyny oraz innych leków. Nystatyna powinna być stosowana w równych 8-godzinnych odstępach (3 razy na dobę). Lek powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli lekarz zalecił jej stosowanie łącznie z lekami Metronidazol i Amotaks Dis to tak należy stosować (prowadzić terapie równolegle). Natomiast w przypadku, gdy Nystatyna ma być zażywana po kuracji lekami Metronidazol i Amotaks Dis to tak należy ją zastosować:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/55425/nystatyna-teva-tabletki-powlekane/ulotka/16474

Pomiędzy substancjami czynnymi nie zachodzą interakcje wpływające na skuteczność leków (ani pozytywne ani negatywne). Ze względu na możliwość ewentualnych, nieopisanych w literaturze interakcji między substancjami pomocniczymi, nie zaleca się zażywania wielu leków w tzw. "jednej garści". W przypadku rozdzielenia ma Pani pewność, że żaden z preparatów nie wpłynie na inny. Poprzez "stosowanie leków w jednym czasie" prawdopodobnie rozumie się prowadzenie równoległe terapii. To czy leki będą zażyte w odstępie 30-minutowym czy np. 1-godzinnym nie wpłynie na ich skuteczność czy bezpieczeństwo.

Amotaks Dis różni się od leku Amotaks substancjami pomocniczymi zastosowanymi do produkcji tabletki. Wiąże się z tym np. inny aromat preparatu czy też nieco odmienny wygląd. Amotaks Dis powinien być popity szklanką wody. Połknięcie całej tabletki nie wpływa na skuteczność leku.

Anna (anonim, 83.4.87.) 2 lata temu

Zapomniałam jeszcze dopisać, że lekarz do tej kuracji dopisał też lek nystatyna na grzybice i mam go stosować 3x dziennie 1 tabletkę. Jakie odstępy stosować pomiędzy antybiotykiem, a nystatyna by leki nie weszły w interakcję? A Może po prostu najpierw wykonać kurację antybiotykami i tuż po jej zakończeniu zastosować te nystatyne wraz z probiotykami? (Na czas kuracji antybiotykami lekarz polecił 2x1 enterol i trilac), po kuracji też będę brać ok 2 tyg probiotyki.

Anna (anonim, 83.4.87.) 2 lata temu

Bardzo Pani dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Pytam o to, czy amotaks dis + metronidazol podawać razem gdyż zawsze zalecają brać amotaks(lub duomox) razem w tej samej chwili obydwa. Czym zatem amotaks dis różni się od zwykłego amotaksu, że powinien być przyjmowany pół godziny po metronidazolu?( lub odwrotnie- najpierw amotaks dis, po 30 min metronidazol). Zastanawia mnie ta przerwa pół godziny pomiędzy obydwoma antybiotykami, czy na pewno zadziałałaja odpowiednio jeśli nie będą brane w jednym czasie jak się poleca w innych schematach leczenia. Rozumiem, że jak amotaks dis popije wodą to zadziała normalnie jak inne antybiotyki? Myślałam, że to mozna tyko ssać. Czy musi być to pełna szklanka wody?

Ewa Pilch Farmaceuta, Redaktor

2 lata temu

Staramy się udzielać odpowiedzi zgodnie z kolejnością zadawania pytań. Niestety nie zawsze jest możliwe odpowiedzenie od razu na liczne pytania pacjentów.

Amotaks Dis jest preparatem w formie tabletki przeznaczonym np. do sporządzania zawiesiny doustnej. Pod nazwą Amotaks Dis zarejestrowany został antybiotyk w tej właśnie postaci. Opakowanie z żółtym paskiem oznacza dawkę preparatu Amotaks Dis 500 mg, natomiast opakowanie z czerwonym paskiem Amotaks Dis 1 g. Nie można ich między sobą zamienić, ponieważ różnią się dawką substancji czynnej.
Dopuszcza się możliwość zastosowania preparatu przez sporządzenie zawiesiny doustnej, ssanie tabletki lub połknięcie jej i popicie szklanką wody. Nie ma konieczności jej kruszenia lub rozpuszczania, jeżeli nie ma Pani problemów z połykaniem. Amotaks Dis może być stosowany niezależnie od posiłku: https://www.gdziepolek.pl/produkty/4819/amotaks-dis-tabletki-ulegajace-rozpadowi-w-jamie-ustnej/ulotka/88704

Pomiędzy lekiem Metronidazol i Amotaks Dis nie zachodzą interakcje. Jednakże ze względu na możliwy wpływ np. substancji pomocniczych zaleca się rozdzielenie ich czasowe (wystarczy ok. 30 minut). Pozwoli to na zmaksymalizowanie skuteczności i bezpieczeństwa zaleconej farmakoterapii.

Metronidazol może być stosowany niezależnie od posiłków: https://www.gdziepolek.pl/produkty/48758/metronidazol-polpharma-tabletki/ulotka/15729

Jako zamienniki leków mogą być wydawane preparaty o takiej samej dawce, tej samej substacji czynnej o jednakowym wskazaniu terapeutycznym. Proponowane postaci leków powinny charakteryzować się także odpowiadającym sobie profilem uwalniania substancji czynnych. Może Pani poprosić o zamianę preparatu Amotaks Dis na klasyczny Amotaks, ale nie ma takiej potrzeby. Po prostu Amotaks Dis dopuszcza również inne sposoby podania preparatu niż tylko poprzez połknięcie tabletki. O tym, czym są zamienniki leków, pisaliśmy w artykule: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/czym-sa-zamienniki-lekow

Anna (anonim, 83.4.173.) 2 lata temu

Czy mogę liczyć na odpowiedź?

Pytania i odpowiedzi użytkowników zawierające opinie na temat produktów nie są weryfikowane pod kątem nabycia lub używania produktu. Firmy często zamawiają pisanie anonimowych komentarzy, aby kształtować pozytywne opinie o swoich produktach, lub negatywne o konkurencji. Dlatego kieruj się w pierwszej kolejności informacjami w odpowiedziach farmaceutów.

Dodaj produkty do koszyka, aby zobaczyć, w których aptekach kupisz je najtaniej - z odbiorem lub dostawą 👇

Podobne pytania

Specjaliści

Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Artykuły